Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yersiz ödeme iddiası ( SGK )

Yanıt
Old 13-05-2010, 22:54   #1
avsafran

 
Varsayılan yersiz ödeme iddiası ( SGK )

Müvekkil 2008 yılında eşinden boşanır. 2008 yılında emekli babasını kaybeder. Vefat eden babasının emekli maaşı kendisi dul olduğundan kendisine bağlanır. Ancak 2010 yılı nisan ayına kadar babasının emekli maaşı alan kızına ödenen aylık durdurulur ve kendısıne ödenen aylık ücretlerin iadesi istenir. Gelinen nokta, gerekçe olarak bayanın eski eşiyle birlikte hayat sürdüğünün tespit edildiği iddiası var. Bu nedenden dolayı aylığın kesildiği ve ödenen aylıkların iadesi istenmiştir. İlk defa karşılıaştığım bu duruma hayret ettim. Bu konuda bir fikri olan meslektaşlarım varsa sevinirim.
Old 14-05-2010, 11:39   #3
Av.Rıdvan Ergün

 
Varsayılan

5510 Sayılı Yasa
Gelir ve aylık bağlanmayacak haller
MADDE 56- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/36 md.) Ölen sigortalının hak sahiplerinden;
a) .............
b) .............
kişilere gelir veya aylık ödenmez. Ödenmiş bulunan gelir ve aylıklar, 96 ncı madde hükümlerine göre geri alınır.
Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar, 96 ncı madde hükümlerine göre geri alınır.

Madde metnine dikkat ediniz. Maaş bağlatmak için muvazaalı boşanmış olmak gerekmiyor. Boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşıyor ollmak, maaşın kesilmesi ve ödenmiş tutarların iadesi için yeterli sebep. Yasal düzenleme bu şekilde.
Uygulamada, SGK denetçisi adrese giderek tutanak tutuyor. Bir çoğunda boşanan karı koca, yetişkin çocukları ve hatta ana babaları aynı çatı altında mukim oluyor ve tutanağı da imzalıyorlar.
Çevredeki komşular ve muhtarın da tanık olarak imzası alınıyor.
Ayrıca adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde aynı adreste oturuyor olarak kayıtlı görünüyorlar. SGK da haklı olarak bağladığı aylığı kesiyor.
Old 15-02-2013, 22:19   #4
lowyer

 
Varsayılan SGK'nın tıbbi malzeme firmasından yersiz ödeme talebi görevli mahkeme

Sayın Meslektaşlarım ,
Daha önce yersiz ödemelerle ilgili farklı konular bu başlık altında tartışıldığı için buradan fikrinizi almak istiyorum.
Müvekkil şirket sürekli tıbbi malzeme kullanan hastalara malzeme satıyor.SGK prosedürü ile uğraşmak hastalara zor geldiği için , malzeme firmasına vekalet veriyorlar SGK'dan malzeme bedeli vekaleten tahsil ediyor.
Bazı reçetelerin gerçeğe aykırı olduğu gerekçesi ile yersiz ödemeler yönetmeliği kapsamında müvekkil şirkete borç bildirimi yapıldı. Önce itiraz edeceğiz. Ancak itiraz reddedilirse :
- İdari para cezası olmadığı için idari yargının görevli olmayacağını düşünüyorum ancak, 5510 sayılı yasa gereğince SGK ile sigortalı arasındaki davalarda İş Mahkemesi görevli olduğundan Sigortalıya vekaleten hareket eden ve malzeme satan şirketle aralarındaki davada hangi mahkeme görevlidir?
-Ayrıca müvekkil şirket sigortalıya vekaleten hareket ettiği halde asil hastalardan değil , vekil şirketten talep edilmesi doğru mudur ?
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler .
Old 10-04-2013, 08:30   #5
remedy

 
Varsayılan

Merhaba,bır konuda fıkırlerınızı paylasırsanız cok mutlu olurum,sımdıden tesekkurler

müvekilin boşandığı eşi,boşanmadan sonra müvekkil üzerinden sağlık harcamalarında bulunmaya devam etmıs(2011 yılında boşandılar), boşanmayı sgk ya bildirmeyen müvekkilden , eski eşinin boşanma sonrası yaptığı saglık harcamaları istenmektedir.Biz de dava açtık ve sgk cevabında bunu bıldırmek zorunluluğumuz oldugunu ,taahut ımzalatıldıgını belırtmıs. bızce kurumun elektronık ortamda kısının boşandıgını ,soyadının degıstıgını gormesı gerek buna ragmen o kısıye nasıl saglık hızmetı vermektedır? bence kurumun sorumluluğu bıze yıkılmıstır.
sızce de boyle bır taahut ımzaladıgını bılmeyen muvekkılın sorumluluğu nedır?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
BAĞ-KUR , yersiz prim tahsilatı, ardışık hatalar Av. Şehper Ferda DEMİREL Meslektaşların Soruları 12 10-10-2013 01:20
reşit olmayanın ssk ya taahhüdü geçerli mi?(yersiz ödeme) yargıtay kararı lazım Av.Mehmet Ali Meslektaşların Soruları 0 15-03-2010 18:54
yurdışı borçlanma ve yersiz ödeme SGK petroçelli Meslektaşların Soruları 1 26-12-2009 14:04
teminat senedi iddiası, ödeme niteliğinde bono Av.Serdar Ş Meslektaşların Soruları 3 21-11-2008 11:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03346992 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.