Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Google'a İsim Yazıldığında Çıkan Kişilik Haklarını Zedeleyici Kayıtların Silinmesi

Yanıt
Old 10-05-2010, 16:18   #1
gunermeric

 
Varsayılan Google'a İsim Yazıldığında Çıkan Kişilik Haklarını Zedeleyici Kayıtların Silinmesi

Merhaba arkadaşlar.


Sorum, google arama motoruna ismi yazıldığında haber değerini yitiren eski haberlerin ve özel hayatı ve kişilik haklarını zedeleyen haberlerin sildirilmesi için izlenecek hukuksal prosedür hakkında. Bunu sağlamamız mümkün müdür? Uygulaması çok da yaygın olmayan bir konu olduğu için çok net bilgilere ulaşamadım. Yardımlarınız için teşekkürler...
Old 10-05-2010, 16:26   #2
Admin

 
Varsayılan

Google bir arama motorudur, içerik sağlayıcı değil. Eğer google arama sonuçlarında hukuka aykırı bir içerikle karşılaşıyorsanız, bunu öncelikle içeriğin bulunduğu siteden kaldırmaya çalışmanız gerekiyor. Eğer bu içerik orjinal siteden kaldırılırsa (bir süre sonra) otomatik olarak Google'dan da kaldırılacaktır zaten.

Öte yandan bu içeriğin ne olduğunun ve gerçekten hukuka aykırı olup olmadığının da ayrıca irdelenmesi gerekir takdir edersiniz ki. Mesajınızdan içeriğin bir zamanlar haber değerine sahip olduğunu, şu anda bu değeri yitirdiği gibi izlenim ediniliyorki, bana sorarsanız bu -TEK BAŞINA- içeriğin internetten kaldırılmasını için haklı bir neden değildir. Nasıl ki, bir kütüphaneye gittiğiniz zaman eski tarihli gazete ve dergileri de bulabilir ve bunlara erişebilirsiniz, internete girdiğiniz zaman da eski tarihli haberlere aynı şekilde erişebilirsiniz. Haberlerin artık güncel olmaması, kütüphaneden gazetelerin eski sayılarının çıkarılması için bir neden olmadığı gibi, internetten kaldırılması için de bir neden değildir.
Old 10-05-2010, 16:48   #3
gunermeric

 
Varsayılan

Merhaba Sayın Admin,

Haberler ailenin özel hayatına dair rencide edici içerikler taşımakta. Sadece eski olması elbette bir neden sayılamaz. Ayrıca tarafların çocukları var ve bu gibi haberlerin hala internet sitelerinde yayınlanması çocukların ve ailenin ruh sağlığını olumsuz etkilmekte. Fikir paylaşımı açısından bu haberlerin arama motorundan kaldırılmasının mümkün olup olmadığını sormak istedim. Eğer mümkün olsaydı ya da şöyle söylemek gerekirse kişilik haklarını zedeleyici, yalan yanlış haberlerin arama moturundan kaldırılması için bir yol var mıdır? Bunu arama motorundan kaldırtmak mümkün müdür, yoksa bireysel olarak ilgili siteler hakkında mı başvuru söz konusu olur??

Teşekkür ederim.
Old 10-05-2010, 19:36   #4
Admin

 
Varsayılan

Sayın gunermeric,

İnternet üzerindeki herhangi bir içerik herhangi bir şekilde yasal değilse ve sizin kişilik haklarınızı zedeliyorsa elbette bunun kaldırılmasının istemek hakkınızdır.

Ancak kaldırma işlemi için google'a odaklanmanızın isabetli olmadığını düşünüyorum, zira daha önce belirttiğim gibi Google içeriği yayınlayan site değildir, sadece içeriği yayınlayan siteleri listeleyen bir fihristtir. Hukuka aykırı internet yayını konusunda muhatabınız yayını yapan site olmalı. Zaten bu yayını bu siteden yayından kaldırtırsanız, Google fihristi de bir süre sonra otomatik olarak güncellenecektir.

İçerik arama motorunda yer almadığı için bunu arama motorundan kaldırmanız, böyle bir talep de bulunmanız da mümkün değildir. Öte yandan arama motoru bu sitelere bağlantıları da sağlamasın (arama sonuçlarını göstermesin) şeklinde bir talebiniz olabilir ancak bu talebinizi arama motorunun kabul etmesi pek yüksek bir olasılık değildir. Bu konuda Google'ın açıklamalarını aşağıdaki sayfada bulabilirsiniz:
http://www.google.com/support/webmas...&answer=164734

Ayrıca istisnai durumlarda site ile iletişime geçmeden google ile iletişime geçmenin mümkün olduğu da belirtiliyor:
http://www.google.com/support/websea...legal_removals

Öte yandan Google'ın kendi inisiyatifi ile sağladığı bu imkanların ötesinde hukuki yollardan Google'dan böyle bir talepte bulunup bulunamayacağınızı tartışırsak benim kişisel görüşüm bu talebin yasal dayanağının olmadığı şeklindedir. Google herşeyden önce Amerikan yasalarına göre kurulmuş, Amerika'da faaliyet gösteren bir şirkettir ve ilgili sayfada da belirtildiği üzere üçüncü sitelerin işlemlerinden hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır:
Alıntı:
ABD yasalarına göre, Google'ın üçüncü taraf web sitelerinde var olabilecek, hakaret gibi belirli üçüncü taraf içeriğinden sorumlu olmadığını bilmeniz gerekir.
En azından kendi iddiaları bu yönde ve bu konuda belki onların tabi olduğu Amerikan yasalarının da ayrıca yorumlanması gerekebilir ancak benim kişisel görüşüm de bu konuda Google'a bir sorumluluk yüklenemeyeceği şeklinde.

Neticede Google'da bir kavramı aramak demek Google'a internette bu kavramı kullanan bir site var mı diye sormak demektir ve Google'ın da "evet şu adreste var" demesi içerik hukuki olmasa bile onun hukuki sorumluluğunu doğurmaz.
Old 22-10-2014, 09:09   #5
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan Avrupa Mahkemesi

Avrupa Mahkemesi’nin (EuGH) Mayıs 2014 tarihli kararına göre; kişisel hakların incinmesi durumunda, Google bu tür bilgileri silmek zorunda!
Kararın tartışılması yararlı olur!
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İsim Tashihi//Türk -İngiliz Vatandaşı//Yabancı İsim Jeanne D'arc Meslektaşların Soruları 19 21-08-2009 15:10
senetteki kayıtların alacaklı tarafından sürekli değiştirilmesi,ispat yükü av.aybeg Meslektaşların Soruları 3 19-07-2009 11:37
Internet üzerinden Bahis,iddia Oyunları ve çıkan oynatan şirketle çıkan uyuşmazlıklar Hemocrania Meslektaşların Soruları 2 11-01-2008 23:29


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08129311 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.