Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

18 Yaş Altı Cinsel İlişki

Konuyu Kilitleyin
Old 04-05-2010, 02:54   #1
Konuk

 
Varsayılan 18 Yaş Altı Cinsel İlişki

Selamlar;

Size danışmak istediğim bir hukuki durum var, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Kız kardeşim 19 yaşında. 15 yaşını doldurmadan, lise iki öğrencisiyken yazlığımızdan tanıdığı 24 yaşındaki biriyle beraber olmak için evden ayrıldı,kaçtı. Ailemizde böyle bir gelenek ya da anlayış yok, annem emekli hemşire, babam emekli matematik öğretmeni. Ailem perişan oldu,polise haber verildi, 7 ay sonra kız kardeşim arayarak, beraber olmalarına izin verirlerse geri döneceğini söyledi. Annem ve babam kız kardeşime dönmesini söylediler, 4 ay kadar kız kardeşimi okula dönmeye ve ilişkisini bitirmesi için ikna etmeye çalıştılar, ben o dönemde 25 yaşında ve 5 aylık hamile olduğum için eşim duruma karışmama izin vermedi, sadece kardeşimle konuşmaya çalışıyordum. Hiçbir işe yaramadı; kız kardeşim 15 yaşını bitirirken beraber gittiği adamla aynı evde yaşamaya karı koca ilişkisi yaşamaya başladı. Ailem polise şikayet edeceklerini söyledikleri zaman kız kardeşim intihara kalktı, ailem çaresiz kaldı.

18 yaşında resmi nikah kıyıldı. Ancak resmi nikahtan 6 ay sonra; "eşi" kız kardeşimin onu aldattığını iddia ederek ayrılmak istediğini söyledi.

Şu anda boşanma davasında kız kardeşimin 18 yaşından küçükken şu andaki eşiyle cinsel ilişkiye girmiş olması durumu etkiler mi? Kız kardeşim onu aldatmadığını, böyle bir durum yaşanmadığını söylüyor, muhtelemen de öyledir.

Bu 18 yaşın altındayken olan durum hangi yasayla, neyle ilgilidir?

Çok teşekkür ederim.
Old 04-05-2010, 16:29   #2
av.araf

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı

Kız kardeşinizin 15 yaşını henüz tamamlamamışken eşi ile yaşamış olduğu ilişki rızası olsun ya da olmasın Türk Ceza Kanunun 103. maddesi gereğince Çocuğun Cinsel İstismarı suçunu oluşur.
İlişkinin yaşandığı sırada kız kardeşiniz 15 yaşını tamamlamış ise bu durumda Türk Ceza Kanunun 104. maddesi gereğince Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu oluşur.Ancak bu suçun takibi şikayete tabidir.

Ancak sorunuzdan neyi öğrenmek istediğiniz net olarak anlaşılmamaktadır.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçunda Şikayet Hakkı Av.ÜNER Meslektaşların Soruları 10 01-07-2010 23:38
Zorla Cinsel İlişki Kuran ve Dayak Atan Eşimden Boşanmak İstiyorum.... Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 10-09-2008 22:19
Cinsel Saldırı İle Cinsel Taciz Suçu Arasındaki İnce Çizgi üye19576 Kadın Hakları Çalışma Grubu 0 05-08-2008 03:47
Lütfen Yardım Edin.17 Yaşında İstek Dışı Cinsel İlişki gokce Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 13-11-2007 11:40
2 Yıl Altı Ay Kesilen Cezanın Nekadarı Geçerlidir rubi Hukuk Soruları Arşivi 2 14-02-2002 03:20


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03766799 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.