Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

destekten yoksun kalma tazminatında zamanaşımı süresi

Yanıt
Old 02-05-2010, 17:53   #1
selhan

 
Varsayılan destekten yoksun kalma tazminatında zamanaşımı süresi

Arkadaşlar,
bir konuda çok acil olarak yardımınıza ihtiyacım var.
Destekten yoksun kalma tazminatında zamanaşımı süresi 2 yıldır. Haksız fiil cezayı gerektiren bir fiil ise daha uzun süreler öngörülmüş. Ancak, bir yere kafam takıldı. Adam, kazada çocuğunun ölümüne neden olmuş.Savcı kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiş.Böyle bir durumda, 2 yıllık zamanaşımı süresini mi uygulayacağız,yoksa 8 yıllık süreyi mi?
Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar...
Old 02-05-2010, 19:48   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

 
Varsayılan

BK.m.60/2 uyarınca, aynı zamanda suç niteliği taşıyan haksız eylem bakımından, ceza yasalarında ön görülen dava zamanaşımı süresi BK.m.60/1'de düzenlenen sürelerden daha uzun ise; ceza davası zamanaşımı süresinin göz önünde tutulması gerekir. Madde hükmünün uygulanabilmesi için, ceza davası açılmış bulunması gerekmediği gibi; mahkûmiyet kararı verilmiş olması da koşul değildir. Bu anlamda, cumhuriyet savcılığının koğuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararı dahi, bağlayıcı ve etken değildir. Ceza mahkemesince, suç öğelerinin oluşmadığı nedeniyle beraat kararı verilmesi hali dışında; eylemin suç oluşturup oluşturmadığının, hukuk yargıcı tarafından değerlendirilip saptanması gerekir. Yukarıdaki açıklamalar ışığında, olayın aynı zamanda suç niteliğini taşıyıp taşımadığının mahkemece belirlenmesi gerekmektedir. Eylem aynı zamanda suç oluştuyor ise BK.m.60/2 uyarınca uzamış ceza davası zamanaşımı süresi söz konusudur.
KOLAY GELSİN
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Destekten Yoksun Kalma Tazminatı fmang Meslektaşların Soruları 5 02-03-2013 13:49
destekten yoksun kalma avhilal Meslektaşların Soruları 1 17-06-2009 22:02
Sigorta şirketine karşı açılan destekten yoksun kalma davasında zamanaşımı Av. Yılmaz Meslektaşların Soruları 2 23-12-2008 20:11
destekten yoksun kalma tazminatı av_omerolgun Meslektaşların Soruları 15 28-10-2008 18:57
destekten yoksun kalma tazminatı av.sgenc Meslektaşların Soruları 17 12-06-2008 17:40


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02954698 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.