Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayipli Olmayan ÜrÜn DeĞİŞİmİ MÜmkÜn MÜ?

Yanıt
Old 22-04-2010, 13:47   #1
glayor

 
Varsayılan Ayipli Olmayan ÜrÜn DeĞİŞİmİ MÜmkÜn MÜ?

Merhaba;
Ayıplı olmayan bir ürün eğer kullanılmamış ise alım tarihinden itibaren 30 gün içinde değişimi mümkündür diye biliyorum. Ancak müvekkil, iç çamaşırı ve abiye ürünlerinin değişimini veya iadesini hijyen sebebi ile tercih etmemektedir. Bu anlamda fiş ve faturaların arkasına abiye ve iç çamaşırı ürünlerinin hijyen nedeni ile değiştirilemeyeceğini belirtmiştir. Ancak tüketiciler, özellikle abiye ürünleri özel bir gecede giydikten sonra 30 günlük süresi içinde değiştirmek veya ürünü iade etmek istiyorlar. Ürünün hiçbir ayıbı yok, ürünün kullanıldığı belli değil. Bu durumda müvekkil mağdur kalıyor. Bu durumda aklıma gelen 5 soruyu sizinle paylaşmak istedim.

1)Tüketici ayıplı olmayan bir ürünü nedensiz bir şekilde 30 gün içersinde değiştirilmesini isteyebilir mi?

2)Yine Tüketici ayıplı olmayan bir ürünün nedensiz bir şekilde 30 gün içersinde iadesini isteyebilir mi?(Sonuçta ayıplı olmayan bir ürün için seçimlik haklar söz konusu olmayacaktır)

3)Genel ürünler ile abiye ürünler arasında uygulama farklı olabilir mi?

4)Müşteriye satarken abiye ürün değişiminin olmayacağı hususunda kendisinin bilgilendirilmesi ve müşteriye verilen fatura arkasına abiye ürün değişimi yapılamayacağı yönündeki notun müşteriyi bağlaması söz konusu olabilir mi?

5)Ayrıca tüketici, müvekkile değişim için başvurduktan sonra seçimlik hakkını değiştirerek; Tüketici Hakem heyetinden para iadesi talebinde bulunması mümkün olabilir mi?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 25-04-2010, 02:21   #2
kazimdeniz

 
Varsayılan

Eğer gizli ayıp varsa ürünü ayıpsız misli ile satın alma tarihinden itibaren 6 ay içerisinde değiştirebilir.Ancak ayıpsız bir ürünü eğer satım akdinde açık hüküm varsa veya o çevrede bu tarz bir uygulamaya cevaz veren bir ticari teamül varsa pekala ayıpsız başka bir ürünle değiştirebilir kanaatindeyim .
Old 25-04-2010, 14:25   #3
umutlaw

 
Varsayılan Gorusum

Alıntı:

4822 sayili yasa.
Ayıplı Mal
Madde 4. - Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.
Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.
Yasa koyucu:
kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran, unsurlarini duzenlemekle sizin 30 gun icerisinde hic bir gerekce gostermeden iade etmenize izin vermistir nitekim urunun ambalajinin saglam bir sekilde kalmasina dikkat edin, ote yandan ilk once ihtar yoluna gidin verilen surede cevap verilmez ise gerekli hukuki islemlere baslayiniz diye tavsiyede bulunabilirim.
Old 25-04-2010, 17:23   #4
av.sebahattin

 
Varsayılan

Sayın Glayör, kapıdan satış veya mesafeli satış söz konusu değilse, müşteri ürünü ancak ayıp iddiası ile iade edebilir. veyahut diğer seçimlik haklarını kullanabilir. mağazaya gelerek ürünün satın alınması durumlarında sebepsiz cayma hakkı yoktur. Buna göre de ayıbı tespit ettirecek olan satıcı değil karşı taraftır. Satım sözleşmesinin imzası ve malın teslimi aşamasında kusursuz bir malın teslim edildiğini ispat edebiliyorsanız herhangi bir sorun yaşanacağını zannetmiyorum. Buna rağmen ayıp iddiasında bulunuluyorsa, iadeyi kabul etmeyerek ayıp iddialarını ispat etme hakkını tanımalısınız
Saygılarımla.
Old 26-04-2010, 11:34   #5
glayor

 
Varsayılan

Öncelikle teşekkür ederim Sebahattin Bey;

"...müşteri ürünü ancak ayıp iddiası ile iade edebilir. veyahut diğer seçimlik haklarını kullanabilir. mağazaya gelerek ürünün satın alınması durumlarında sebepsiz cayma hakkı yoktur..." görüşünüze katılıyorum. Ancak genel olarak; bir ürün aldığımızda ve daha sonra 30 gün içinde mağazaya değişim için gittiğimizde (üründe ayıp olmasa bile) kullanılmama şartıyla değişim yapıyorlar.Sanki böyle bir kanun maddesi veya kural varmış gibi birşey hatırlıyorum. Ancak hiçbiyerde böyle bir kanun maddesi bulamıyorum. Tüketici ürünü aldıktan sonraki 30 gün içerisinde ayıp iddiası olmadan nedensiz bir şekilde, değiştirme veya para iadesi istemesine karşılık satıcının bu talebi yerine getirme zorunluluğuna ilişkin bir kanun maddesi ile ilgili sizin bir bilginiz var mı acaba?
Elimdeki olayda ise tüketicinin ayıp iddiası yok, üründe de ayıp yok zaten. Nedensiz bir şekilde değişim istemiş.
Old 26-04-2010, 12:02   #6
av.sebahattin

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım, bir önceki mailimde de belirttiğim gibi, eğer "Kapıdan satış" veya "Mesafeli Satış" söz konusu değilse Tüketici ancak ayıp iddiası ile malı iade edebilir. Bunun dışında satıcının ayrıca bir taahhüdü yoksa, malın iade alınması zorunlu değildir. Dolayısıyla böyle bir mevzuat da yok. Mağazadan satışta mal aynı zamanda tüketicininde muayene edebileceği bir yerde olduğu ve alım-,satım sözleşmesi kurulurken ayıplarından ve malın diğer tüm niteliklerinden de haberdar olunacağı için, sözleşme bütün unsurları ile tamam olarak kurulmuş sayılmaktadır. Satış huzurda yapılmış ise kesinlikle sebepsiz cayma hakkı yoktur. Saygılarımla.
(4077 Sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu ve aykırı düşmediği müddetçe Borçlar Kanununda bu hususlar düzenlenmiştir.)
Old 27-04-2010, 09:14   #7
Admin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan glayor
. Ancak genel olarak; bir ürün aldığımızda ve daha sonra 30 gün içinde mağazaya değişim için gittiğimizde (üründe ayıp olmasa bile) kullanılmama şartıyla değişim yapıyorlar.Sanki böyle bir kanun maddesi veya kural varmış gibi birşey hatırlıyorum.
Sayın av.sebahattin'in isabetli görüşlerine tamamen katılıyorum. Yaygın inanışın aksine tüketicilerin mesafeli satış/kapıdan satış yoksa ve ayıp da söz konusu değilse, malı iade veya değiştirme hakkı YASAL OLARAK yoktur.

Ancak ticari pazarlama stratejilerinin bir sonucu olarak pekçok ticari işletme zaman zaman bu konuda tüketicilere anlayış gösteriyor. Bu yasal bir zorunluluk olmayıp, ticari işletmenin inisiyatifinden kaynaklanan bir durumdur ve bu inisiyatif göstermeyen ticari işletmelere de uygulanacak yasal bir yaptırım yoktur. Tüketici olarak bir daha onlardan alışveriş yapmama özgürlüğünüzü kullanabilirsiniz tabii..

Öte yandan eğer bir ticari işletme yasal bir zorunluluğu olmamasına rağmen tüketicilere herhangi bir suretle (mağazada duyuru, ilan, reklam vs.) böyle bir taahhüdde bulunmuşsa, o zaman 4077 sayılı yasa gereği değil ama borçlar kanunu gereğince icabı ile bağlı olacağından bu işletmelere karşı böyle bir talepte bulunabilir.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Haczi mümkün olmayan alacaklarla ilgili düzenlenen Sıra Cetveli Av.A.C. Meslektaşların Soruları 0 11-08-2009 21:45
grev devam ederken stok ürün satışı mümkün müdür? av.ertugruloflaz@hotmail.com Meslektaşların Soruları 0 04-08-2009 08:10
İnfazi MÜmkÜn Olmayan Mahkeme Karari SUDE BETÜL Meslektaşların Soruları 4 25-11-2008 19:06


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09002995 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.