Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yeni Çek Kanunu Kapsamında yapılan taahhüdün vekaletnamede özel yetki yok diye reddi

Yanıt
Old 15-04-2010, 19:29   #1
hakikiavukat

Mutlu Yeni Çek Kanunu Kapsamında yapılan taahhüdün vekaletnamede özel yetki yok diye reddi

Yeni Çek Kanunu Kapsamında sanık adına verdiğimiz taahhütnamemiz vekaletnamemizde özel yetki yok diye reddedildi ve ret kararında itiraz yolunun açık olup omadığı belirtilmemiş. Kanımca hem kanun yapılırken umulan yarar hem de çek kanununun bu konuda açıkça özel yetki istememesi nedeniyle yanlış bir takdir olduğunu düşünüyorum. Ayrıca karar muhtara bırakılmış ve itiraz süresi geçmiş , ancak kararda itiraz yolu ,süresi ve makamı belirtilmediğinden itiraz süresinin başlamayacağını düşünüyorum. Bu hususlarda siz değerli meslektaşlarımın görüş ve değerlendirmelerini rica ediyorum.
Old 15-04-2010, 20:01   #2
gencerx07

Yaklaşık 50 ye yakın taahhüüte bulundum ilgili yasadan dolayı. Kima hakimler özel yetki istedi kimi hakimler özel yetki olsada bizzat şahsın imzasını istedi. kimi hakimler 1. nisan son gün dedi kabul etti kimi hakimler 31 mart son gün dedi red etti. anliyacağınız tam bir muamma ve tamamen eksik acele çıkartılan bir kanun. 1. nisana kadar taahhütte bulunulacaktır diye biten bir kanundan fazla bir şey beklememek gerekir. ne olurdu bir nisan mesai bitimine kadar diye cümle eklensede farklı yorumları ortadan kaldırsa. ama kanun koyucularımız o kadar aceleci ki ceremesini biz avukatlar cekiyoruz.
bahsettiğiniz konuyuda bir hakim ile görüştüe.. bana verdiği cevapta gecici 2. madde de açık bir şekilde vekil tarafından taahhütte bulunur diye ibare yokmuş. bende cevap olarak avukatlık kanunu açık her kanunda tek tek avukat ile yapılabilir diye bir ibare yazmadığını, avukatların nasıl davadan feragat etme hakkı var ise burada da taahhütte bulunabileceğini, hatta bu taahhütün sanığa hiç bir cezai yaptırım yüklemediğini tamamen sanık yararına olduğunu söylesemde, anlatamadım derdimi ve riske atmamak için bizzat şahsa imzalattım taahhütü
Old 16-04-2010, 13:32   #3
Av.MB

Ben de bu konuda hakimlerle tartışmaya girdim ve onlar tarafından geçici 2. maddenin yorumu şöyle oldu: Taahhüt bizzat taahhüt veren tarafından imzalanacak, ancak bu taahhütname kendisi veya yasal temsilcisi tarafından mahkemeye verilebilecek. Yasanın lafzı da bu yoruma uygun görülüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi