Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

davalı işverene karşı davasıolan tanık

Yanıt
Old 23-03-2010, 18:47   #1
avbilgen

Varsayılan davalı işverene karşı davasıolan tanık

Müvekkil firma aleyhine açılan davada ; Ankara 10.İş Mahkemesi davacının göstermiş olduğu tanığın da müvekkil firmaya karşı açılan davası olduğundan ,
tanık olarak dinlenemeyeceğine karar verdi. Bu konuda Yargıtay kararları olduğunu söyledi. Diğer iş mahkemeleri ise tanığı dinledi. Bu konuda Yargıtay kararı bulamadım. Örnek karar olan meslektaşlarımdan içtihat varsa göndermesini rica ediyorum. İyi çalışmalar...
Old 23-03-2010, 20:35   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avbilgen
Müvekkil firma aleyhine açılan davada ; Ankara 10.İş Mahkemesi davacının göstermiş olduğu tanığın da müvekkil firmaya karşı açılan davası olduğundan ,
tanık olarak dinlenemeyeceğine karar verdi. Bu konuda Yargıtay kararları olduğunu söyledi. Diğer iş mahkemeleri ise tanığı dinledi. Bu konuda Yargıtay kararı bulamadım. Örnek karar olan meslektaşlarımdan içtihat varsa göndermesini rica ediyorum. İyi çalışmalar...

Tanık olarak dinlenilmesinde usul hukuku bakımından bir engel yoktur. Ancak davalı işyerinde çalışıp, dava açan salt bu tanıkların ifadesine itibar edilerek hüküm kurulamaz. Kararlar bu yöndedir. Lehte ve aleyhte birçok davada bu tür tanık dinlendi.
Old 23-03-2010, 22:11   #3
Adli Tip

Alıntı:
Yazan avbilgen

Tanığın dinlenmemesi diye bir şey yok. Ancak HUMK 247/5 gereğince yeminsiz dinlenir.

Alıntı:

Madde 247 - Aşağıdaki kimseler yeminsiz dinlenir:
...

5 - Bir tarafın davayı kazanmasında hukuki menfaati olan kimseler,

Old 24-03-2010, 09:27   #4
JACELYN

Meslektaşlarıma katılıyorum. Bizim de bu tür pek çok davamızda işverene karşı dava açan işçiler tanık olarak dinlendi. Mahkeme yeminsiz dinlemeliydi. Karar yanlış diye düşünüyorum
Old 24-03-2010, 11:48   #5
Av.Nevra Öksüz

Sayın avbilgen,

Bir davada, konusu itibariyle tanık deliline dayanılamaması-tanık dinlenememesi, bir kişinin tanık olarak dinlenememesi ve dinlenen tanığın beyanına göre hüküm kurulamaması birbirinden farklıdır. Kanaatimce, Sayın Ergin in de belirttiği üzere; belirtilen durumda olan işçiler tanık olarak dinlenebilir; lakin –sadece- bu tanıkların beyanı ile hüküm kurulması hukuka aykırı olacaktır.

Örnek karar:
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 05.06.2007 T., 2007/9045 E., 2007/17998 K: “...Davacı işçinin bir gurup iş arkadaşı ile birlikte ücret artışını beğenmeyerek işverene dilekçe verdikleri ve ücretleri ile bazı sosyal haklarının arttırılmasını istediği hususu tartışma dışıdır. Davalı işverence söz konusu dilekçede yer alan taleplerin kabul edilmemesi üzerine 7.9.2005 tarihinde davacı işçi ve bir kısım işçilerin işyerine geldikleri halde çalışmadıkları ve sonraki günlerde de nedensiz olarak işyerine gelmedikleri işverence düzenlenen tutanaklar ile bunu doğrulayan tanık anlatımları ile sabit olmuştur. Davacı tanıkları ise davacı işçi ile aynı konumda olup işverenle bu konuda husumet içinde olan kişilerdir. Bu nedenle salt bu tanıkların beyanlarına göre sonuca gidilmesi de doğru olmaz...”

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi