Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Gebeliği Takip Eden Doktorun Doğumda Bulunmaması Ve Bebeğin Kaybı

Konuyu Kilitleyin
Old 18-12-2009, 19:12   #1
Konuk

 
Varsayılan Gebeliği Takip Eden Doktorun Doğumda Bulunmaması Ve Bebeğin Kaybı

İyi günler,
Eşim hamileliğinde sürekli olarak bir özel hastanede çalışan bir doktorun kontrolündeydi.Her şey yolunda gitti ve doğum zamanı geldi.
Cuma günü kontrole gittik.Her şey normaldi.Fakat henüz doğum başlamamıştı.Evimize geri döndük.
Cumartesi günü eşimin bazı şikayetleri sebebi ile yeniden aynı hastaneye gittik.Doktorumuzu aradık,ulaşamadık.Başka bir nöbeçi doktor vardı.Bebeğin hareketlerinin az olduğunu belirtti ve bir kaç saat kontrol altında tutmak gerektiğini söyleyip servise yatırdı.Birkaç saat sonra yeniden muayene ettiğinde bebeğimizi kaybettiğimizi söyledi.Sonrası tam bir kabustu bizim için.Eşim suni sancı ile kaybettiğimiz bebeğimizi dünyaya getirdi.

Büyük acı yaşadık.Yasal yollara başvurmak istiyoruz.Rehberliğinize ihtiyacımız var.Ne yapabiliriz?
Old 19-12-2009, 14:15   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Özel hastaneye karşı sözleşmeye aykırılık nedeniyle maddi manevi tazminat davası açabilirsiniz, özel hastane kusuru olmasa da sorumlu tutulacaktır. Hekimler ise kusurları ölçüsünde hastane ile birlikte zincirleme nitelikte sorumludur.

Kusuru belirlerken mahkemeler bilirkişiye dosyayı gönderir, adli tıp anabilim dallarına hangi hekimin kusurlu olduğunun belirlenmesi için başvurulduğu görülmektedir. Belki de mahkemede dava açmadan önce bir kadın doğum hekiminin, adli tıp uzmanının bu konuda görüşünü istemek size yardımcı olabilir.

Öte yandan ihmalli davranan hekimin ceza sorumluluğu da vardır, savcılığa şikayet edebilirsiniz. Hangi hekimin kusurlu olduğunu belirlemede ceza mahkemeleri Yüksek Sağlık Şürasına başvurmak zorundadır. Ama bu zorunluluk, başka bilirkişilere başvurmak ve mahkemelerin değerlendirme yapmak hakkını ortadan kaldırmaz.
Bilirkişi olarak ister Yüksek Sağlık Şurası ve isterse başka kuruma veya uzmana başvurulsun, yargıç bilirkişi raporuyla bağlı değildir. Yargıç, bilirkişi oy ve görüşlerini sezgisi ve genel kültürü ile denetlemek, gerektiğinde başka bilirkişilerin oy ve görüşüne başvurmakla görevlidir.(Hancı, H.-Koçak, A., Yüksek Sağlık Şurası Nedir?, http://www.istabip.org.tr/icerik/yuk...-hanci-dr-ayt/)
Old 19-12-2009, 14:22   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

1-Özel hastanede çalışan hekim ;gebeliğin başlangıcından itibaren hastayı takip etmiş ise doğrumunda da bulunması hasta tarafından haklı olarak beklenebilir.Mesai saatlerinin dışında gerçekeleşecek doğrumda bulunamayacak olan hekim bu konuda hastasını bilgilendirmekle yükümlüdür.

Süresini dolduran gebelikte her an doğumun başlayabileceği düşünüldüğünde ;hasta ile iletişim olanaklarının hekimden kaynaklanan sebeplerle gerçekleşmemesi ,kendisine ulaşılamaması uygun bir davranış değildir.

Yine hekimin mesai saati dışında gerçekleşecek doğum sırasında kendisi bulunamayacak ise hastasını başka bir hekime yönlendirmesi ve hasta hakkında hekimi bilgilendirmesi gerekirken ,bunun yapılmaması yerinde değildir.

2-Hastanede nöbetçi olan hekimin; hastanın acil bir durumu olup olmadığınının özenle değerlendirip değerlendirmediği,gebeliğin hemen sonlandırılması gerekip gerekmediği ve bebeğin kaybında kusurlu davranıp davranmadığı konusunda tüm dosya kapsamının onaylı örneği temin edilerek bilirkişi görüşü alınmasında yarar bulunmaktadır.Bu raporadan sonra kusurlu kişi veya kurumlara karşı hukuksal yollara başvuranız yerinde olacaktır.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Bir doktorun başka bir doktorun hatasını gizlmesi hukuksever_dr Hasta Hakları Çalışma Grubu 2 23-11-2009 09:49
Davayı bizzat takip eden davacının mazereti. av.ahmtnc Meslektaşların Soruları 1 30-05-2009 14:02
feragat edilen icra dosyasında bu sefer de ciro eden kişiye takip yapılabilirmi av_sibelll Meslektaşların Soruları 2 11-04-2009 22:40
Birbirini takip eden alacak ve faiz başlangıcı me_as Meslektaşların Soruları 1 03-04-2009 14:41
Gebeliği Önleyici Yöntemlerde Hedef Cinsiyet Tartışması. Av.Habibe YILMAZ KAYAR Kadın Hakları Çalışma Grubu 11 05-01-2007 09:02


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04187012 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.