Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Bilgilerinin Mahkemeler tarafından istenilmesi.

Yanıt
Old 06-11-2009, 14:56   #1
ilksan

 
Varsayılan Hasta Bilgilerinin Mahkemeler tarafından istenilmesi.

Açılmış olan bir boşanma davasında mahkeme pskiyatri uzmanı olan hekimden hastanın(davanın taraflarından birinin) tedavisine ilişkin tüm bilgi ve belgeleri talep etmiştir. İstenilen bilgi ve belgelerin hastanın mahrem bilgileri olması nedeniyle hekim, İstanbul Tabipler odası Hukuk Müşavirliğine telefon etmiş oradaki meslektaşlarımız, mahkemeye dosyayı göndermemesi gerektiğini ancak bir dilekçeyle dosyanın hastanın mahrem bilgilerini içerdiğini hastanın açık onayı olmaksızın dosyayı gönderemeyeceğini belirtmesini tavsiye etmişlerdir. Hekim bu tavsiyeye uymuş ve tavsiye edildiği gibi bir dilekçe yazarak mahkemeye göndermiştir. Ancak bunun üzerine mahkemeden ikinci bir yazı gelerek mahkemelerin istediği bilgi ve belgeleri göndermemenin suç olduğunu ve eğer gönderilmediği taktirde hekim hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ihtar edilmiştir. Hekim bunun üzerine hasta dosyasını mahkemeye göndermiştir. Sizce Tabipler odasının tavsiyesi ve mahkemenin ihtarı karşılaştırıldığında hekimlerin bu durumlarda nasıl hareket etmeleri gerekmektedir? Saygılarımla
Old 06-11-2009, 18:34   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Merhaba

Hasta dosyası ve içeriği özel hayatın en önemli alanını oluşturur.Bu dosya içerikleri mahkemelerce istendiğinde ,bu özel bilginin korunması konusunda da önlem alınması gerekmektedir.

Aile Mahkemelerinde talep üzerine duruşmaların gizliğliğine karar verilmesi olanaklıdır.Bu duruşmada tanık olunan bilglerin korunması bakımında duruşmada bulunanlar özel bir yükümlülük içerisinde tutulabilir.

Fakat dosyanın gizliğiği ve tıbbi bilgilerin kamuya açıklanmasının önlenmesi için özel bir düzenleme bulunmamaktadır.

Benzer bir konu AİHM Finlandiya Z davasına (Başvuru No:22009/93 Karar sıra no:636) konu olmuş,başvurucunun kimliği ve sağlık koşullarını anlatan mahkeme kararının yayınlanması 8.madde bakımından ihlal olarak değerlendirilmiş ve manevi tazminat olarak 100.00 Mark,ücretler ve masraflar için 160.000 Mark ödenmesine karar verilmiştir.
Old 17-11-2009, 23:01   #3
hukuksever_dr

 
Varsayılan doktoların sorumluluğu

Mahkeme kararı ile hatalık bilgilerinin açıklnmasına bir doktor olarak karşıyım. Sonuçta hastanın dosyasının mahkeme dosyasına girmesi demek onu üçüncü şahısların görmesi demek. avukatlar, davadaki karşı taraf ve dahi hakim bile üçüncü şahıs konumundadır. istenildiği kadar mahkeme dosyasında bu bilgilerin gizli kalmasını sağlmak için şerh düşülsün hiç önemli değil.
Old 17-11-2009, 23:33   #4
hukuksever_dr

 
Varsayılan Farklı bir bakış açısı

Doktor olarak; farz edelim bir kadına kendi rızasıyla bir tarihte kürtaj yaptım veya doğum yapmasını sağladım. Daha sonra boşanma davasında delil olmak üzere mahkemeden bana bu kadının kürtaj yaptırıp yaptırmadığı veya doğum olayı soruldu. Ne için olabilir? Kadının evli bir erkek ile ilişkisinden hamile kaldığı iddia ediliyor ve davacı eşde kocasının kendisini bu hastam ile zina yolu ile aldattığını ispatlamaya çalışıyor. Bende hastamın en mahrem bilgisini açıklamak istemediğim için "yaptırmamıştır, normal bir muayene olmuştur" diye mahkemeye cevap gönderiyorum. Davacı eşde kadının bu tıbbi olayını Sosyal Güvenlik Kurumu yolu ile resmi bir belge ile ispatlıyor. Bu durumda doktor olarak ne gibi hukuki sorunlarla karşılaşabilirim. Hastamı korumam suç mudur? Hastamın bilgilerini açıklayan kuruma karşı benimde herhangi bir hukuki girişimim olabilir mi? Buna benzer bir olay bir doktor arkadaşın başına geldi. O birşey yapmadı, çünkü hukuki haklarımızı bilmiyoruz. Devlet veya özel kurumlar bizim açıklamadığımız bu bilgileri açıklayabilir mi?
Old 19-11-2009, 17:42   #5
ilksan

 
Varsayılan

Sayın Hukuksever Dr. Hastanızın mahrem bilgilerini onun rızası olmadan üçüncü şahıslar ile paylaşmamanız ayrı, mahkemeye gerçeğe aykırı beyanda bulunmanız ayrı şeylerdir. Bence bu örnekteki gibi bir durumda mahkemeleri yanıltıcı beyan verilmesinden dolayı soruşturma açılabilir. Ayrıca hastanızın bilgilerini mahkemeye sunan kuruma karşıda bir hak iddia edemezsiniz çünkü hakkı ihlal edilen siz değil hastanızdır.
Old 19-11-2009, 21:37   #6
Mustafa Sırakaya

 
Varsayılan

BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNU
Özel hayatın gizliliği

MADDE 21.- Kişinin izin verdiği hâller saklı kalmak üzere, özel hayatın gizliliği kapsamında, açıklanması hâlinde kişinin sağlık bilgileri ile özel ve aile hayatına, şeref ve haysiyetine, meslekî ve ekonomik değerlerine haksız müdahale oluşturacak bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır.

Kamu yararının gerektirdiği hâllerde, kişisel bilgi veya belgeler, kurum ve kuruluşlar tarafından, ilgili kişiye en az yedi gün önceden haber verilerek yazılı rızası alınmak koşuluyla açıklanabilir.

Bu madde uyarınca doktor,hastanın mahkemeye sunulmasına izin vermediği bilgiler için bu maddeye sığınabilir mi?
Old 19-11-2009, 23:23   #7
hukuksever_dr

 
Varsayılan

Sayın kasadivalyos
Kanunda kişinin izni olmadan açıklnamaz diyorsunuz ancak mahkemeler kanun falan dinlemiyor, çatır çatır her türlü özel hayat, sağlık bilgileri demeden araştırılmasını isteyebiliyor. doktorlar, hastaneler ve sosyal güvenlik kurumları mahkeme isteği diye her türlü bilgiyi açıklıyor. Hakimler kanunların üstünde midir? Hukuksuzluğu bozan mahkemeler değil midir? Kamu yararının olmadığı şahsi davalarda bile bilgiler dosyalara geliyor. Yaşanan birçok örnek var. Siz hukukçular bu tür örneklere biz doktorlardan daha sık şahit oluyorsunuz.
Old 20-11-2009, 09:30   #8
Mustafa Sırakaya

 
Varsayılan

MADDE 284.- Soybağına ilişkin davalarda, aşağıdaki kurallar saklı kalmak kaydıyla Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu uygulanır:

1. Hâkim maddî olguları re'sen araştırır ve kanıtları serbestçe takdir eder.

2. Taraflar ve üçüncü kişiler, soybağının belirlenmesinde zorunlu olan ve sağlıkları yönünden tehlike yaratmayan araştırma ve incelemelere rıza göstermekle yükümlüdürler. Davalı, hâkimin öngördüğü araştırma ve incelemeye rıza göstermezse, hâkim, durum ve koşullara göre bundan beklenen sonucu, onun aleyhine doğmuş sayabilir.

Medeni Kanun'un bu maddesine göre de hasta bilgilerini mahkemeye sunmak kişinin lehine gözüküyor, aksi halde bu araştırmadan elde edilecek sonuç kişinin aleyhine sayılabilir. Çünkü burada araştırmadan kastedilen soybağının tespiti için yine hastane kayıtları, doğum ve doğumun ne zaman gerçekleştiğinin tespiti vb.dir.

Kısaca hukuksever_dr kanunlarımızda her türlü düzenleme var, ancak bir bütünlük yok Hukuk kitaplarını incelediyseniz farketmişsinizdir, bir konu hakkında çok çeşitli görüşler mevcuttur, görüş birliği yoktur.Ben size fazla yardımcı olamıyorum daha yolun başındayım burada değerli büyüklerimin düşünceleri benim için bağlayıcıdır, sadece fikirlerimi ve bulabildiğim konuyla ilgili olduğunu düşündüğüm kanun maddeleri çerçevesinde yardımcı olmaya çalıştım, burada bende merakla değerli hocalarımın görüşlerini bekliyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
adliyelerde bulunan mahkemeler Edies Site Hakkında Yazışmalar 2 02-06-2010 00:22
2008 Yili Mahkemeler GÖrev Sinirlari Av.bozkara Hukuk Haberleri 0 16-01-2008 12:12
Beyoğlu Adliyesinde yeni mahkemeler açıldı özge_law Hukuk Haberleri 0 26-09-2007 17:24
Bakırköy Adliyesi'nde Hakimlerin yetkilendirilmesii ve yeni mahkemeler Armağan Konyalı Hukuk Haberleri 0 31-07-2007 11:46
Mahkemeler İdarenin Yerine Geçip Karar Almamalı! sbudak Meslektaşların Soruları 1 07-10-2004 15:23


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05523801 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.