Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

su abone ücreti

Yanıt
Old 17-09-2009, 16:29   #1
cmuk

 
Varsayılan su abone ücreti

Sayın Meslektaşlarım Merhabalar, Denizli de yeni ev alan ve aldıkları eve su abonesi alacak olanlardan Belediye tarafından yaklaşık 1.600 TL su abone ücreti alınıyordu. Ancak ağustos ayı içerisinde Belediye meclisince alınan kararla bu ücret kaldırıldı, kaldırılma haberini alıntılıyorum.

Denizli Belediye Meclisi, 2009 Yılına Ait Su Aboneliği Ücretini Kaldırdı. Böylece İlk Defa Su Abonesi Alacak Bina Sahipleri Ücret Ödemeyecek.
Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, ağustos ayı meclis gündemine '2009 yılı vergi-harç ve ücretler tarifesinin (Diğer ücretler) başlıklı maddesinin 4. bendine düzenlenen ilk defa su abonesi alacak binalarda her bir abone için belirlenen ücretin karar tarihinden geçerli yürürlükten kaldırılması hususunda karar alınmak üzere' ifadesinin eklenmesi için yazılı önerge sundu.
Denizli Belediye Meclisi de söz konusu önergenin ardından yaptığı çalışma ile 2009 yılı için su abone ücreti alınmasında hukuki bir engel olmamasına rağmen, abone ücretlerini tamamen kaldırdı.

Bu durumda 2009 yılı başında ev almış olan bir çok yeni ev sahibi 1.600 TL su abone ücretini Belediye ye ödemişti. Hatta bazıları da taksit yaptırmıştı ve hala kalan taksitleri ödemekteler. Bu karar karşısında nasıl bir hukuki yola başvurulabilir ya da başvurulabilir mi? Teşekkürler.
Old 17-09-2009, 19:15   #2
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Bu karar karşısında hukuki yola başvurulabilir mi?
Başvurulamaz:

Böyle akçeli işlerin kararları geçmişe yürümez. Karar tarihinden itibaren geçerli olur. Karar tarihinden sonra da zaten kimseden abonelik ücreti alınmış değildir.
Old 08-04-2010, 23:31   #3
Protesto

 
Önemli

Denizli Belediyesi'ne yargı şoku16:48 | 01 Nisan 2010

Osman Nuri BOYACI/DENİZLİ, (DHA)
DENİZLİ Belediyesi'nin 2007 yılından Ağustos 2009'a kadar ilk kez su abonesi olacak kişi ve kurumlardan metrekareye göre aldığı 400-1500 lira arasındaki abone bedellerinin iade edilmesinin yolu hukuki olarak açıldı. Denizli İdare Mahkemesi, Fatih Taylan adlı vatandaşın açtığı davada, alınan bin 500 lira abone bedelinin, avukatlık ücreti ve mahkeme masraflarıyla geri ödenmesine karar verdi. CHP ve MHP Meclis Grupları, yaklaşık 2 bin kişiden alınan abone bedellerinin geri ödenmesini belediye meclisine taşıyacak.

Denizli Belediye Meclisi, 2007 yılı meclis bütçe görüşmelerinde ilk kez su abonesi olacak kişi, şirket ve kurumlardan, konut ve işyerinin metrekaresine göre değişen oranlarda 400 lira ile bin 500 lira arasında ‘su abone bedeli’ alınmasını kararlaştırdı. Uygulama sırasında tepki toplayan kararla ilgili olarak bazı kişiler Denizli İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Geçen yıl Mayıs ayında mahkeme, su abone bedeli alınmaması yönünde karar verdi. İki davanın bu şekilde sonuçlanması üzerine Belediye Başkanı AK Partili Nihat Zeybekci'nin verdiği önergeyle, Belediye Meclisi, su abone bedeli alınmamasına karar verdi. CHP ve MHP grubunun 2007 yılından bu yana alınan su abone bedellerinin geri ödenmesi yönündeki önergesi ise kabul edilmedi. Denizli İdare Mahkemesi, bu kez vatandaşlardan Fatih Taylan'ın açtığı davada, belediyenin ilk kez su abonesi olurken aldığı bin 500 lira abone bedelinin geri ödenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca avukatlık ücreti ile mahkeme masraflarının da Denizli Belediyesi'nden tahsil edilmesini kararlaştırdı. Denizli Belediyesi'nin kararı Danıştay'a götürmesi bekleniyor.

Mahkeme kararı üzerine Belediye Meclisi'nin CHP ve MHP Grubu harekete geçti. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Fevzi Yeniçeri ile CHP Grup Başkan Vekili Müjdat İlhan, konuyu nisan ayı meclisine taşıyarak yaklaşık 2 bin vatandaştan alınan su abone bedellerinin iade edilmesini isteyeceklerini söyledi.

MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Fevzi Yeniçeri, ilk kez abone olanlardan alınan su abone bedelinin kaldırılmasını ve alınan bedellerin iadesi talep ettiklerini hatırlattı. Ancak, AK Partililerin bu işi kendileri yapıyormuş gibi hava katarak, bir vatandaşın dava kazanmasından dolayı bu ücreti kaldırdığını kaydeden Yeniçeri, “Ama geri ödemeye yanaşmadılar. Önerimizi kabul etmeyen belediyeye karşı açılan ücretin iade davasını bir vatandaş kazandı. Bu da bin 500 lira alınan bir aboneye 4 bin lira geri ödemek anlamına geliyor. Aynı durumda yaklaşık 2 bin abone var. Eğer, bunlarda dava yoluyla alacaklarını alırlarsa belediye büyük meblağlar ödemek zorunda kalacak. Bunun olmasını istemiyoruz. İlk toplantıda mahkeme sonucuna bakılmaksızın bu ücretlerin geri ödenmesini tekrar talep edeceğiz. Önerge sunacağız” dedi.

CHP Meclis Grup Başkan Vekili Müjdat İlhan da, belediye yönetimini uyardıklarını, ancak dinletemediklerini belirterek, belediyenin bu bedeli mahkeme yoluyla geri ödemeye kalkması durumunda çok büyük zarara uğrayacağını ifade etti. İlhan, “Bunun yolu meclis kararıyla vatandaşlardan alınan bedellerin geri ödenmesidir. Konuyu bu ay meclise taşıyacağız” diye konuştu.

Kaynak: milliyet.com.tr
Old 09-04-2010, 08:57   #4
cmuk

 
Varsayılan

Evet karar çıktı. Biz dava açmamıştık ama şimdilik kararı emsal göstererek başvurumuzu yaptık. Bakalım ne zaman iade yapılacak. Teşekkürler.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Bir İşletme Varlığı Olarak Abone Devri Ve Sonuçları Av.Mehmet Saim Dikici Hukuk Sohbetleri 4 26-08-2010 07:58
Tedaş ve Telekom'a Abone Olurken Verilen Adrese 35'e Göre Tebligat Nil Şeker Meslektaşların Soruları 14 14-03-2010 11:20
Elektrik aboneliği devam ediyor, kullanan abone değil-itirazın iptali Av.Hicran Danışman Meslektaşların Soruları 4 26-03-2009 15:36
abone sözleşmesi-fahiş fatura Av.Ünsal Özgüler Meslektaşların Soruları 1 21-05-2007 11:11
Kiracının Abone Sözleşmesinden Dolayı Malik Sorumlu Mudur? fazıl Meslektaşların Soruları 2 07-06-2002 10:52


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02937889 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.