Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Kredi Kartına 12 Taksitle Avukat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-09-2009, 10:34   #1
Engin Özoğul

Varsayılan Kredi Kartına 12 Taksitle Avukat

Ekonomik kriz hemen her meslek grubunu etkilediği gibi adaletin üçlü sacyağından biri olan avukatları da vurdu. Müvekkillerinden avukatlık ücretlerini tahsil edemeyen avukatlar bankalara başvurarak ofislerine pos makinaları alıyor. Avukatlar kredi kartına taksitle hukuk hizmeti sunuyor.

Ekonomik kriz toplumun her kesimini etkilediği kadar avukatları da vurdu. Dava sayıları düşen avukatlar, var olan davalarda da müvekkillerinden ücretlerini almakta zorlanıyor. Çoğu zaman nakit ödeme yapamayan müvekkillerinin peşinden koşturmaktan bunalan avukatlar farklı yöntemler denemeye başladı. Avukatlar artık bankalara başvurarak ofislerine pos cihazları alıyor. Ücretlerini kredi kartına taksit de yaparak poz cihazından çeken avukatlar, böylece müvekkilden para tahsil etmek için sıkıntı yaşamıyor.

Pos cihazı aldıklarını gizliyorlar
Habertürk'e konuşan ancak isimlerini gizli tutmak isteyen avukatlar, bankalara başvurarak ofislerine pos cihazı alan çok sayıda meslektaşları olduğunu belirttiler. Ancak avukatların bu durumu gizlemeyi tercih ettikleri ifade eden avukatlar, ekonomik kriz nedeniyle mecbur kaldıkları bu sistemin bilinmesinden rahatsızlık duyulduğunu da söylediler. Vatandaşın çok sayıda avukat bürosunu gezdikten sonra kendisi için en uygun koşullarda avukat tercihi yaptığını ifade eden avukatlar, kredi kartıyla ödeme yapabileceğini öğrenince kolaylıkla vekalet verildiğini belirttiler. Avukatlar her dava için pos cihazını kullanamasalar da, sonuçlandırdıkları davaların ücretlerini bu yöntemle almayı tercih ettiklerini söylediler. Bankalar rahatladıklarını söyleyen avukatlar, bir kaç ay sonra bankadan paralarını tahsil ettiklerini ifade ettiler.

"Ciddi misiniz, ilk kez duyuyorum"
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, avukatların pos cihazı almaya başladıklarını Habertürk'ten öğrendi. Bu haberi şaşkınlıkla karşılayan Özok "Ciddi misiniz ilk kez duyuyorum. Kredi kartına taksitle avukatlık nasıl yapılır ki" diyen Özok, "Türkiye'deki ekonomik koşullar değişti, her meslek grubu ekonomik sıkıntılar yaşıyor" dedi. Avukatlığın doktorluk gibi belli ücret tarifeleri olan bir meslek olmadığını belirten Özok "Avukatlık yasasında olmasına rağmen biz de danışmanlık ücreti alınmıyor. Eğer bu sistem bizde de otursaydı 100 TL'den başlayan ve saatine göre değişen danışma ücretlerini, doktorların muayene ücretleri gibi kredi kartıyla alabilirlerdi. Ancak bazı davalar var ki önce sadece masraf alıyorsunuz, davalar 2-3 yıl hatta 10 yıl sürüyor. Bu davalarda ücret davanın sonunda alınıyor. Bu durumda nasıl pos cihazından ücret tahsil edilebilir."

"Her ay 500 avukat ruhsatı imzalıyorum"
Bu olay bile avukatların yaşadığı sorunlara dikkat çekiyor. Malesef son dönemlerde vatandaşlar bir avukata gelinceye kadar 5-6 avukatlık bürosunu geziyor. Avukat sayısı çok hızlı artıyor. Hiçbir zorlama olmadan bir yıllık bir staj sonunda herkes ruhsat alabiliyor. Her ay 450-500 tane ruhsatnameye imza atıyorum. Hiçbir meslekte böyle bir şey yok.

Hilal Öztürk - Ajans Habertürk

Kaynak : http://www.haberturk.com/ekonomi/hab...le-avukat.aspx
Old 02-09-2009, 10:56   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Ben 5-6 yıl önce bir avukat arkadaşımın bürosunda gördüğümde inanamamıştım. Şaka yapıyor sanmıştım. Ama gerçek olduğunu öğrendiğimde ise, yorum bile yapamamıştım.

Gelinen noktada buna da şükür demek lazım!
Old 02-09-2009, 11:06   #3
NurTuna

Neşeli

Vergileri de bu şekilde ödeseydik
Old 02-09-2009, 12:57   #4
av.araf

Toplu icra takibi yapan meslektaşlarımın ofislerinde görmüştüm .Borçluya kredi kartına taksit yaptıklarını ve ufak tefek dosyalar için haciz -muhafaza ile uğraşmadıklarını söylemişlerdi. Dosyada fazla masraf yapılmadığı için borçlunun da lehine olduğunu düşünüyorlardı.

Denenebilir bir yöntem gibi
Old 06-09-2009, 21:33   #5
ebrus

Neden şaşırılıyor ki ben anlamıyorum. Teknolojiye ayak uydurmak lazım hem bu meslek bir anlamda ticaret yapmaya da benzemiyor mu artık!!! Ne olması bekleniyor ki bunlar iyi günlerimiz. Dilerim daha beter günler görmeyiz.
Old 07-09-2009, 01:35   #6
Nur Deniz

Az sonra yazacaklarımı hepinizin bildiğini düşünüyorum ama yine de tekrar etmek zorunda kaldığım için özür diliyorum..

Kredi kartı hayatımızın her alanında vardır, özel okullar,sağlık hizmeti, benzinden tutunda market alışverişlerine kadar..

Pos makinası kullanan iş yerleri ve ticarethaneler pos makinasından taksitlide olsa çekim yaptığında, bir ya da bir kaç gün sonra kredi kartı ile hizmet ya da ürün satan pos makinası sahibi kişiler paralarını tam alır.

Kalan taksit ya da taksitler tamamen kişi ile banka arasında olan bir olaydır.

Bu durumda taksitten bahsetmek mümkün değildir..

Bozuk para için bile mini kartlar varken, hemen herkesin kullandığı kredi kartı kullanımını bürolarda kullanılmasında yadırganacak hiç bir şey göremedim ben..

Tek dileğim herkesin emeğini hak ettiği ölçüde kazanmasıdır.
Old 07-09-2009, 12:43   #7
TRINITY

Kredi kartından çektiğiniz tüm tutarlara fatura kesmek zorunda olduğumuzu düşünürsek:

OLAY 1-Müvekkiliniz bir mal sattı, faturayı kesti. Karşılığında senet yaptı. Daha sonra borç ödenmedi. Senetler tarafınızdan icraya konuldu. Tebligattan sonra borçlu geldi, icra dosyasına olan tüm borcunu kredi kartıyla ödemek istediğini söyledi. Bu durumda "faturalandırılmış alacağı" kredi kartından geçtiğiniz tutardan keseceğinize göre pos makinesinin zaten tahsilde sıkıntı yaşayan avukatlara ekstra yük getireceği kanaatindeyim.

OLAY 2- İcraya verdiğiniz borçlu geldi. Dosya borcunu 5 taksitte ödemek istediğini söyledi. Size kampanya yapacak bir firma olmadığına göre her ay borçlu büroya zahmet edip uğrarsa kredi kartından tek çekim yapacaksınız ve her ay taksit miktarı kadar fatura keseceksiniz.

OLAY 3- Açacağınız yüklü miktarlı davada müvekkilden yargılama masrafı istediniz. O da pos makinesini görünce kredi kartından geçersiniz dedi ve kartı uzattı. Yargılama masrafına da fatura kesmek zorundasınız!
Teknoloji düşmanı olmadığım gibi, teknolojinin hayatı kolaylaştırdığına sonuna kadar inanıyorum fakat kredi kartı kullanımının bizim meslek için astarı yüzünden pahalıya mal olacağını örneklerle anlatmak istedim.
Saygılarımla...
Old 07-09-2009, 16:32   #8
Av.Fatih KISA

Ben de Barolar Birliği Başkanı'nın şaşırmasına şaşırdım.

Yaklaşık beş yıldır kullanan bazı meslektaşlarım var Alanya'da. Kullanılması son derece doğal ve gerekli.

Ama kredi kartı ile tahsilatta vergilendirme anlamında çözülmesi gereken sorunlara da işaret eden Meslektaşıma da hak vermiyor değilim.
Old 14-09-2009, 23:33   #9
yalcin3

Bence çok çok mantıklı bir çözüm ancak benim aklıma da takıldı yıllarca sürecek bir davanın parasını bu şekilde nasıl tahsil edecekler?
Old 15-09-2009, 11:43   #10
ayhakan

Belli davalarda bende kullanıyorum. Yalnız sadece başında yüklü masraf aldığımız davalarda (Örneğin; menfi tespit davalarındaki nispi harçlar) POS makinası kullanmak vergisel manada sıkıntı yaratıyor. Vergi dairesi müvekkilden dava masrafı olarak çekilen bu parayı gelir telakki edip vergi salıyor. Onun haricinde vekalet ücretleri anlamında pratik ama taksite böldürme gibi bir durum yok. Yani banka ile böyle bir anlaşma yapamazsınız. Fakat banka namına dava ve icra dosyaları yürüten hukuk bürolarında böyle bir anlaşma yapmaya da gerek bulunmamakta, lakin bizatihi bankanın kendisi borçlusundan başka bir bankanın kredi kartına tahsilatlarda taksit uygulayabilmektedir. İyi çalışmalar dilerim.
Old 17-09-2009, 10:55   #11
avukat84

bizim mesleğimizde bir yerde esnaflık gibi ne var bunda esnaflar nasıl kullanıyorsa avukatlarında kullanmasında yadırganacak bir durum yok hem böylece müvekkille para meselesine girmeden işini rahatca yaparsın bizi bu hale düşüren sistem utansın bizim utanmamıza pos makinelerini saklamamıza gerek yok
Old 17-09-2009, 16:28   #12
alkame

esnaf muamelesi görmeyi yine avukat arkadaşlar sağlıyor.. bu ülkenin kültürü bu maalesef insanların eğitim kalitesi artmadan avukatlarla manavların farkı olmayacaktır
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi