Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kesin Olarak Verilen Kararda Maddi Hata!

Yanıt
Old 18-03-2005, 16:40   #1
muratozsa

 
Rahatsiz Kesin Olarak Verilen Kararda Maddi Hata!

Herkese selamlar,

Davalı olarak katıldığım bir nafakanın yükseltilmesi davası ile ilgili bir sorum olacak.

Bir müvekkilime eski eşi tarafından çocuğuna ödediği 100.-YTL nafakanın 250.-YTL'ye yükseltilmesi için nafaka artırımı davası açıldı. Aynı müvekkilin reşit olan diğer çocuğu tarafından da yardım nafakası talebiyle 350.-YTL'lık dav açıldı ve bu iki dava birleştirildi.

Kararda ise; reşit olmayan çocuk için nafakanın 200.-YTL'ye yükseltilmesine, reşit olan için ise aylık 150.-YTL ödenmesine karar verildi. Yani dava kısmen kabul edildi.

Ancak kısmen kabule rağmen, vekalet ücretine sadece karşı taraf için hükmedilmiş ve mahkeme masraflarının tamamının da bizim tarafımızdan ödenmesine karar verilmiş. Verilen karar da kesin!

Bu durumda ne yapmamız gerekiyor? Kısmen kabulde bizim de vekalet ücreti hakkımız yok mu? Ayrıca masrafların da kabul oranına göre taraflara dağıtılması gerekmiyor mu?

Bu kesin karara karşı temyize gidemediğimize göre, tavzih veya maddi hatanın düzeltilmesi dilekçesi verme şansımız var mı?

Şimdiden ilgilenen herkese çok teşekkürler.
Old 18-03-2005, 21:36   #2
Brusk

 
Varsayılan

Sevgili meslektaşım bahsettiğin karar için yapılacak birşey kalmamıştır. kesinleşmiş bir karar için maddi hata bile olsa yapılacak bir şey yoktur.
Yine bahsettiğin konuyla ilgili kararın tavzii yoluna gidilemez Yargıtayın yerleşik içtihatlarına göre karar Tavzihi sadece kararda belirsiz bir olgunun açıklanması yada tereddüt edilen bir konuda karar veren mahkamenin o kısımla ilgili ayrıntılı olarak açıklamada bulunması demektir. Gerekçeli kararlardaki maddi hataların Örneğin hesaplama yanlışlıklarının yada isim ada pafta numaralarının eksik yazılması gibi eksiklikler kararın tavzihi yoluyla giderilemez.
Bahsettiğin olayda kararı temyiz etmeniz halinde karar vekalet ücreti yönünden bozulacaktı ancak kesinleşmiş olduğunu ifade etmişsiniz artık bu konuda yapacak bir şey yoktur bana göre..
Old 19-03-2005, 15:51   #3
muratozsa

 
Varsayılan

İlginize teşekürler,

Ancak aydınlatmak istediğim bir konu var. Kararı temyiz etme imkanım yok. Çünkü mahkeme kararı kesin olarak yani yargıtay yolu kapalı olarak verdi. Zaten olayda en çok zoruma giden ve mantığımın almadığı konu da bu. Bana göre ortada bir hata var ve bunu düzeltebileceğim herhangi bir yol bulunmuyor maalesef!
Old 20-03-2005, 15:15   #4
ibrahimbey

 
Varsayılan

Hakimin tazminat sorumluluğu düşünebilir mi?
Old 26-04-2008, 21:01   #5
sailor1981

 
Varsayılan

Bu olay bu hafta benım başıma geldı Sulh hukukta verilen kesin bir kararda....Yargılama gıderı 32.90 ytl yerıne toplam 392 YTL yazılmış...Katip 392.000 ytl yazsaydı.. Yanı yapacak bir şey yok mu?
Old 31-07-2011, 20:06   #6
avturgayk

 
Varsayılan

Cevap vermek için gerçekten çok ama çok uzun zaman geçti ama yine de cevap vermek ve bir yanlışlığı düzeltmek isterim. Sorun kesinleşen kararların tavzih edilip edilemeyeceği değil. Elbette şartları var ise kesin kararlar da maddi hata nedeni ile tavzih edilebilir. Ama sayın meslektaşımın sorusu burada tavzik edilebilir mi edilemez mi ? olmamalı. Nafaka davalarında davalı vekili için kısmen red edilen kısım için vekalet ücreti takdiri olmaz arkadaşlar.Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi madde 9/2 . Yani mahkeme yerinde ve doğru bir karar vermiş. saygılarımla avturgayk
Old 01-08-2011, 10:10   #7
carlito

 
Varsayılan

Burada Bir Yanlışlık Yok,
Dava'nın Nafaka'nın Arttırılması davası Olduğunu Söylediniz.
Bu Davalarda Zaten;Reddedilen Kısım Üzerinden Davalı Yararına Vekalet Ücreti Tayin edilmemektedir.
Old 01-08-2011, 11:22   #8
muratozsa

 
Varsayılan

Arkadaşlar ilginize teşekkürler ama konu 6,5 sene önce açılmıştı ve artık güncel değil.
Old 04-08-2011, 13:36   #9
avturgayk

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan muratozsa
Arkadaşlar ilginize teşekkürler ama konu 6,5 sene önce açılmıştı ve artık güncel değil.
Güncel olmadığını ve çok uzun zaman olduğunu özellikle belirttim.Benzer bir sorun , çok yeni olan 29/07/2011 tarihli bir iş mahkemesi kararında başıma geldi ve konu ile ilgili bir araştırma yaparken tartışma dikkatimi çekmiş idi. İş Mahkemesi gerekçeli kararında işçinin tüm sosyal hakları kalem kalem belirtilip toplanırken fazla mesai ücreti alacağı toplama katılmayınca maddi -hesap hatası karar da geçti ve dolayısıyla davacı vekalet ücreti de eksik hesaplandı. Mahkemeye yaptığımız başvuruda Mahkeme hakimi "toplama ile ilgili hatayı düzelteceğini ve fazla mesai ücreti alacağını da toplama ekleyerek eksik toplamanın düzeltilmesini sağlarken , davacı için takdir edilen vekalet ücreti miktarının ilginç şekil de tavzih ile düzeltilmesinin mümkün olmadığını belirtti. bence bu da düzeltilebilirdi. Mahkeme kararı yüzümüze karşı verildiğinden temyiz süresini kaçırmış olabbilirdik, ancak kararın hemen yazılmış olması nedeni ile kararda ki yanlışlığı görebildik ya yüzümüze karşı verilmiş olan karara davacı taraf olarak kararın genel de 20 gün sonra yazılmış olması halin de vakıf olamadysak ve karar bizim açımız dan kesinleşmiş ise ne olur hakim bey dediğimiz de cevap da vermek istemedi. tartışmaya girmedim zira miktar da sadece 300 TL gibi fark vardı bu nedenle temyiz etmeye de gerek görmedik vekalet ücreti kısmını ancak toplam alacak miktarının doğrusu kararın altına yapılan düzeltme ile halledildi. Konu benim açımdan yeni olduğu için tartışma konusu açılmış oldu böylece . saygılarımla avturgayk
Old 04-01-2014, 12:45   #10
Avukatrecep

 
Varsayılan

Arkadaşlar bu tür konularda kanun yararına temyizin yararı olur mu acaba,
Old 04-01-2014, 13:06   #11
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Avukatrecep
bu tür konularda kanun yararına temyizin yararı olur mu acaba,
Kanun yararına temyizin yararı kanunadır.

Kanun yararına bozma hükmün sonuçlarını ortadan kaldırmaz. Bir başka deyişle taraflara yararı olmaz.

Saygılarımla
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
hakimlik sınavı başvuru formunda hata pandora Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 1 22-10-2006 04:20
istifa etmiş vekile kararda vekillik ücreti! nejan Meslektaşların Soruları 2 12-04-2006 13:17
Hata İle İdam Mahkumunı Salıverme !!! ibrahimbey Hukuk Sohbetleri 0 16-01-2006 10:10
Takip Talebindeki Hata Ahmet Güngör Meslektaşların Soruları 3 31-01-2003 14:54


THS Sunucusu bu sayfayı 0,11225796 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.