Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

manevi tazminat ve harç

Yanıt
Old 23-06-2009, 15:25   #1
incitanesi

 
Varsayılan manevi tazminat ve harç

bağımsız açılan bir manevi tazminat davasında yada maddi tazminat ile açılan manevi tazminat davasında manevi tazminat için harç yatırmak gerekirmi? yatırılması gereken yada yatırılmadanda açılabilecek davalar varmıdır.
Old 23-06-2009, 16:18   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın incitanesi;
Manevi tazminat davasında, maddi tazminatla birlikte veya yalnız açılması ayrımı olmaksızın nispi harç sözkonusudur. Ancak, ayrıksı durumlar da mevcuttur. Örneğin; boşanma davası içinde boşanmanın fer'i niteliğinde olan maddi ve manevi tazminat istekleri harca tabi değildir. Saygılarımla..
Old 11-08-2009, 16:06   #3
Mehmet Fikri Ateş

 
Varsayılan

Ayrı konu açmak yerine buradan sormayı tercih ediyorum..
Peki bu ayrıksı durumlar içine İş kazası sonucu manevi tazminat davası girer mi ?
Old 11-08-2009, 16:24   #4
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın Mehmet Fikri Ateş;
İş kazası sonucu açılacak manevi tazminat davası harca tabiidir ve işçiler bu yüzden zorluklar yaşamaktadır. Saygılarımla..
Old 11-08-2009, 17:15   #5
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

 
Varsayılan

İş kazasından kaynaklanan tazminat davalarını, fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutarak kısmi açmanız yerinde olur.Uygulamada da genellikle bu şekilde dava açılmaktadır.Bilirkişi raporunda tespit edilen rakama göre davanızı ıslah edersiniz.Tabi zamanaşımı sorunu yoksa.

Sayggılarımla
Old 12-08-2009, 08:22   #6
Mehmet Fikri Ateş

 
Varsayılan

Cevaplar için teşekkürler.. Manevi tazminatın bölünmezliği sorunu kafamı karıştırmıştı..
Ayrıca olması gereken hukuk(de lega feranda) bakımından manevi tazminatın miktarı hakim tarafından takdir edileceğinden harca tabi olmamalı ya da maktu olmalı kanaatindeyim. Ama uygulama aksi yönde ne yazık ki
Old 06-04-2011, 20:16   #7
Mehmet Fikri Ateş

 
Varsayılan

Konu ile ilgili olarak, 492 sayılı Harçlar Kanunu'nda 23.07.2010 tarihli değişiklikle lehe bir değişiklik yapılmıştır. Buna göre ölüm ve cismani zarar sebebiyle açılan maddi ve manevi tazminat davalarında peşin harç 1/20 oranında alınacaktır..

Örneğin; 100.000 TL değerli Manevi Tazminat davasında dava açılırken alınacak peşin harç: 100.000 * 59,4/1000 = 5940 / 20 = 297 TL olacaktır..


Kanun hükmü:

NİSPİ HARÇLARDA ÖDEME ZAMANI:

Madde 28 - (1) sayılı tarifede yazılı nispi harçlar aşağıdaki zamanlarda ödenir.:
a)
(Değişik bent: 23/07/2010-6009 S.K/18.md.) Karar ve ilam harcı,
Karar ve ilam harçlarının dörtte biri peşin, geri kalanı kararın verilmesinden itibaren iki ay içinde ödenir. Şu kadar ki, ölüm ve cismani zarar sebebiyle açılan maddi ve manevi tazminat davalarında peşin alınan harcın oranı yirmide bir olarak uygulanır. Bakiye karar ve ilam harcının ödenmemiş olması, hükmün tebliğe çıkarılmasına, takibe konulmasına ve kanun yollarına başvurulmasına engel teşkil etmez.
Old 06-04-2011, 22:03   #8
Av.Suna SOYDAŞ

 
Varsayılan

Maddi tazminattan farklı olarak manevi tazminat talebinizi ıslah ile arttıramazsınız.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Eşler arasındaki mal davasına - katkı payı tazminat davası - harç Avukat Kamer Akgül Meslektaşların Soruları 14 04-10-2010 14:46
Boşanma ve Nakafa Davasında Sonradan Tazminat İstenir Mi? Aile Konutu ,Harç ? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 02-06-2008 18:32
manevi tazminat CENTELBOY 54 Meslektaşların Soruları 2 10-05-2008 13:28
manevi tazminat iözkurt Meslektaşların Soruları 2 18-09-2007 10:03
Manevi Tazminat Mahmut Hukuk Soruları Arşivi 3 27-02-2002 19:33


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10498500 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.