Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Vergi Kanunlarında Vergi ve Ceza İhbarname Tebliğinin Önemi ve Şirket Temsilcisi

Yanıt
Old 11-05-2009, 12:18   #1
rıza

 
Varsayılan Vergi Kanunlarında Vergi ve Ceza İhbarname Tebliğinin Önemi ve Şirket Temsilcisi

İlgili Kanun Metinleri

213 Sayılı Kanunun 10.93.94.107.108.114. maddeleri
7201 Sayılı Kanunun 21. maddesi
6183 Sayılı kanunun 35. mük.35 ve 58. maddeleriŞirketin 213 ve 7201 Sayılı Kanuna göre hatalı tebliği tartışmazsız olan vergi ve ceza ihbarnamelerine karşın, şirketin tüzel kişiliği adına usulüne uygun tebliğ edilen ve şirket müdürü tarafından ikametgâhında alınan ödeme emrine dava açılmaksızın, ilgili vergi dairesinin 6183 sayılı yasaya istinaden şirketten tahsili mümkün olmayan vergi alacağını 06.06.2008 tarihinde değişen 6183 sayılı kanunun mük 35. maddesine veya 213 sayılı vergi kanunun 10. maddesine istinaden ödeme emri düzenleyip, şirket temsilcisi veya ortağından istemesi yasal değildir.
Vergi alacağının resen tarh edilmesi durumunda, ilgili kanun metinleri uyaranca ilgili şirketin tüzel kişiliğine usulüne uygun olarak vergi ceza ihbarnamesi ve ekleri olan raporlar veya takdir komisyonu kararları tebliğ edilmesi gerekir. Vergi kanunlarında vergi alacağının kesinleşmesi bu tebliğin tarihinden 1 ay sonradır. Üslüne uygun tebliğ edilmediği tartışmasız olan bir vergi alacağının kesinleşmesi ise mümkün değildir. Bu durumda ortada kesinleşmiş bir vergi alacağından söz edilemez. İlgili vergi dairesi usulüne uygun olduğu varsayımı ile şirket tüzel kişiliğine bu alacak için ödeme emri düzenleyebilir. Bu ödeme emri usulüne uygun olarak tebliğ edilmiş olabilir. Şirketin tüzel kişiliği, ödeme emrini dava konusu yapmadığı zaman şirketin tüzel kişiliği hakkında haciz işlemlerine başlanır. Ödeme emri vergi kanunlarına göre bir bildirimdir ve idari işlemdir. Ödeme emrine ilgili kişilerce dava açıldığında dava açma nedenleri, kesinleşme döneminde dava açılması ( Vergi Ceza ihbarnamelerine Karşı ) durumundaki ileri sürülecek nedenlerden de farklıdır. Ödeme emrine dava açılmasının amacı; kesinleşmiş ve ödenmesi gerekli duruma gelmiş kamu alacağının tahsil aşamasına ilişkin işlemlerde herhangi bir hukuki sakatlık bulunup bulunmadığının yargı organlarınca denetlenmesidir.

Bu durumda şirketin tüzel kişiliğine usulüne uygun tebliğ etilmiş, fakat şirket tüzel kişiliği tarafından dava konusu edilmemiş, kesinleşmemiş bir vergi alacağından bahs edilmektedir.

İlgili vergi dairesinin usulüne uygun tebliğ ettiği savı ile hukuk karşısında kesinleşmeyen bir vergi ceza ihbarnamesine istinaden şirket tüzel kişiliğine ödeme emri gönderilmesi ve şirket tüzel kişiliğinin bu ödeme emrine karşı yasal olan dava hakkı kullanmadığı, bu nedenle şirketten tahsil edilemediği usulüne uygun olarak tespit edilen kamu alacağının şirket temsilcinin tüm mal varlığı ve ortağın koyduğu sermaye oranında tahsiline yönelik 6183 maddesinin 35. ve mük 35. maddesi ile VUK’nun 10. maddesi uyarınca ödeme emri düzenlendiğinde, söz konusu şahısların bu idari işleme kaşı dava açıp, kesinleşmeyen bir vergi alacağına karşı ödeme emrinin düzenlenemeyeceği savı tartışmasız olduğu gibi bu sava ait iddianın şirketin tüzel kişiliğinin yanında şirket temsilcisine ve ortağına tanınan bir hak olduğu da tartışmasızdır.

Kanun koyucu maksadı aşılarak mevcut yasanın üstündeki bütün hacı yatmaz oyunları ile ( tebliğ, yönetmelik, tüzük.. ) para toplamak hukuk devletinin ve hukuk sistemi alanından çıkartılmalıdır.


Herkese mutluluk ve sağlık dilerim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sahte Kimlik Kullanılarak Kurulan Şirket/ Vergi Ve SSK Borcu OKAN BALKANLI Meslektaşların Soruları 4 05-11-2012 11:49
vergi mahkemesi+limited şirket av.efsun Meslektaşların Soruları 11 27-11-2008 11:59
Vergi dairesi ödeme emrinin veya konusu vergi tahakkukuknun iptali ve Muhtara tebliğ av.onur Meslektaşların Soruları 10 14-08-2008 18:18
27/2/2008 tarihli vergi borçları ve vergi cezalarını ödeme kolaylığı hakkında tebliğ Av.Armağan Konyalı Hukuk Haberleri 2 05-03-2008 21:09
Tasfiye Edilen Limited Şirket ve Vergi Cezaları Mehmet Ovayolu Meslektaşların Soruları 5 13-12-2007 19:52


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04381704 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.