Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sigorta şirketinin rücu hakkı

Yanıt
Old 24-03-2009, 14:32   #1
Av.Serhat Günenç

 
Varsayılan Sigorta şirketinin rücu hakkı

Müvekkilim kullandığı araç ile kaza yapıyor, kazada araçta bulunan bir kişi vefat ediyor. Kaza raporuna göre kusurun tamamı müvekkile ait. Ölen kişi adına zorunlu trafik sigortasına müracaat etmek istiyoruz. Trafik sigortasından tazminat aldığımız taktirde sigorta şirketinin müvekkile rücu davası açma hakkı varmıdır?
Old 24-03-2009, 17:28   #2
Av.Z.A.K

 
Varsayılan Rücu hakkını doğuran haler

Sayın meslektaşım Sigortacının Rücu hakkının doğması ,tamamen ödemede bulunan sigortacının sigorta sözleşmesi veya kanuna göre ödeyeceği tazminatın kaldırılmasını veya azaltılmasını doğuran haller ile alakalı bir durumdur.
KTK Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartnamenin 4.maddesinde de bu haller sıralanmıştır.Sadece 5 bentten oluşan bu maddeyi okumanızı tavsiye ederim.Bu haller mevcutsa Sigorta şirketi 3.kişinin zararını ödeycek ,ancak ödediğinin tamamını 4. maddedeki haller varsa kusuru oranında sigorta ettirene rücu edebilecektir.Aksi halde Kazada araç sahibi %100 kusurlu olsa dahi,sigorta şirketi,kendisine sigortalı aracın sahibine ve sürücüsüne rücu edemez.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
sigorta şirketinin sigorta ettirene rücu hakkı Nuriye Değer Meslektaşların Soruları 11 12-05-2011 20:34
Sigorta Şirketinin Açmış Olduğu Rücu Davası köktaş Meslektaşların Soruları 2 29-05-2008 10:59
Sigorta Şirketinin Aracı Kusuru Sonucu Çalınıp Kazaya Karışan Kişiye Karşı Rücu Hakkı ezgi c Meslektaşların Soruları 2 19-03-2008 15:36
Sigorta şirketinin rücu davasında işbölümü ???? Av.Engin Özoğul Meslektaşların Soruları 2 18-04-2006 21:38


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02386999 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.