Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

uzlaşma halinde tazminat davası

Yanıt
Old 01-12-2008, 12:01   #1
av.fazilet

 
Varsayılan uzlaşma halinde tazminat davası

Müvekkil trafik kazası sonucu yaralanıyor. Bu yaralanma sonucu hayati tehlikesi yok ancak boyun kırığı saptanıyor.Kati raporda doktor hayati fonksiyonlara etkisini 4 ağır olarak değerlendirmiş. Benim müvekkil çarpan araç sürücüsünden davacı ve şikayetçi olmadığını bildirmiş. Ayrıca karakolda doldurulan uzlaşma formlarına da uzlaşmak istediğine dair imza atmış. Sürücü tarafından müvekkile maddi olarak hiç bir ödeme yapılmamaış.Sürücü hakkında savcılık benim müvekkili kusurlu görerek takipsizlik kararı vermiş. Ancak şimdi müvekkil sürücüden manevi tazminat , aracın zorunlu mali sorumluluk siğortasından da tedavi giderlerini istiyor. Müvekkil yeşil kartlı sadece kırık sebebiyle takılan platine yol giderlerine dair bir masrafı olmuş. Uzlaşmış olması ve şikayetçi olmaması açılacak maddi ve manevi tazminat davası nasıl etkiler. Yrdımcı olursanız çok sevinirim.
Old 01-12-2008, 15:11   #2
özfn_34

 
Varsayılan

CMK md.253/6ya göre "uzlaştırmanın başarısız olması nedeniyle daha sonra dava açılması halinde uzlaştırma sırasında failin bazı olayları veya suçu ikrar etmiş olması davada aleyhine delil olarak kullanılamaz".Buradan yorum yoluyla ceza davasında dahi bağlayıcılığı olmayan beyanların hukuk davasında haydi haydi bağlayıcı olmamaması gerekir kanaatindeyim.Kaldı ki zaten uzlaştırmanın şartlarından biri de zararın giderilmesidir,zarar da giderilmediğine göre sebepsiz zenginleşme durumu oluşmamıştır müvekkiliniz açısından.
Old 01-12-2008, 16:28   #3
Av.Kanbalı

 
Varsayılan

Hazırlık aşamasında müvekkilinizin uzlaştığını beyan etmesi bir anlamda hukuk mahkemesinde açacağı zarar ziyan davasından da ferağat ettiği manasına gelir.Zira uzlaşma müessesesinin bir amacı da mağdurun zararını(maddi ve manevi)gidermektir.5560 sy ile değişik 5271 sy nın 253. maddesinde kolluğunda uzlaştırmaya C .savcısının talimatıyla yetkilendirilebildiği nazara alınırsa yapılan uzlaştırma bahsettiğiniz kadarıyla geçerlidir.Dosyada uzlaşma prosedürüne aykırı bir unsur olmadığı sürece.İyi çalışmalar
Old 01-12-2008, 16:35   #4
gurhankoc

 
Varsayılan

Uzlaşmak istediğini bildirmek ile uzlaşmak farklı şeyler olduğundan ve zararın tamamı tazmin edilmemiş bulunduğundan dava açmanızda herhangi bir engel yoktur.
Müevekkiliniz tam kusurlu ise davanızdan olumlu sonuç alamayabilirsiniz o ayrı konu.
Old 01-12-2008, 20:12   #5
Av. Levent Kıray

 
Varsayılan TCK md.73/7 ve ilga olan md.73/8

TCK.md.73/7: "Kamu davasının düşmesi, suçtan zarar gören kişinin şikayetten vazgeçmiş olmasından ileri gelmiş ve vazgeçtiği sırada şahsi haklarından da vazgeçtiğini ayrıca açıklamış ise artık hukuk mahkemesinde de dava açamaz."
TCK.md.73/8 (Mülga-19.12.2006): "Suçtan zarar gören gerçek kişi veya özel hukuk tüzel kişisi olup, soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı bulunan suçlarda, failin suçu kabullenmesi ve doğmuş olan zararın tümünü veya büyük bir kısmını ödemesi veya gidermesi koşuluyla mağdur ile fail özgür iradeleri ile uzlaştıklarında ve bu husus Cumhuriyet savcısı veya hakim tarafından saptandığında kamu davası açılmaz veya davanın düşürülmesine karar verilir."

Yukarıda yürürlükte olan fıkra ile ilga olan fıkra incelendiğinde, özel hukuk açısından (eğer zamanaşımı durumu söz konusu değil ise) maddi-mânevi tazminat davası açma hakkınızın devam ettiği açık.
Fakat açılacak muhtemel tazminat davasında esasa ilişkin olarak öncelikle kusur oranlarının ne yönde olduğunu iyi idrak etmek gerekir kanaatindeyim.

İyi çalışmalar dilerim.
Old 24-08-2019, 11:52   #6
Lord Mozart

 
Varsayılan

Meslektaşlarım merhaba

Yeni konu açmadan mevcut konu üzerinden sorumu sormak istedim. Müvekkil geçirdiği trafik kazası sonucunda savcılık dosyası uzlaştırma bürosuna gönderilmiş ve müvekkilin herhangi bir maddi veya manevi menfaat talebi olmadığını belirterek karşı taraf ile uzlaşmış ve uzlaştırma tutanağına da bu durum aynen bu şekilde işlenmiştir. Bu aşamada herhangi bir maddi menfaat elde edilmemiş olmasına rağmen sigortaya karşı açılacak davada uzlaşma sağlanmış olması gerekçesiyle davanın reddine karar verilebilir mi? Emsal bir karar araştırmama rağmen bulamadım. Cevap verecek meslektaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
yasal sürede istirdat davası açılmaması halinde tazminat ya da sebepsiz zenginleşme . altiokebru Meslektaşların Soruları 22 22-01-2017 12:46
Alacak davası mı- Sebepsiz Zenginleşme Davası mı- Maddi Tazminat mı açılmalı sarissa Meslektaşların Soruları 5 19-03-2009 14:04
haricen satın alınan aracın kasko sigortası yapılması halinde tazminat ali kılıç Meslektaşların Soruları 2 16-11-2007 19:21
Soruşturma evresinde uzlaşma mağdur tarafından kabul edilip uzlaşma tamamlanmadan bub İNCİ Meslektaşların Soruları 2 29-11-2006 16:13


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04014492 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.