Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mahkeme Vekalet Ücretinin Tahsili

Yanıt
Old 18-04-2004, 16:20   #1
UMUT

 
Varsayılan Mahkeme Vekalet Ücretinin Tahsili

Merhaba,

Forum köşesinde mahkeme vekalet ücretinin kime ait olduğu konusunda hukukçuların açıklamaları yer almakta. Mahkeme kararında vekalet ücretinin müvekkil adına verilmiş olmasının bu ücretin vekile ait olduğu yönündeki kuralı değiştirmediği bilgisinden yola çıkarak bir meslekdaşın yaşadığı olayı sizlere aktarmak istiyorum. Görüşlerinizi iletirseniz sevinirim.

Meslekdaşımız mahkeme kararında yer alan ve asile verileceği belirtilen vekalet ücretinin ödenmesi için davanın karşı tarafı ile görüşmüştür. Bu kişi vekalet ücretini avukata ödemeyip onun müvekkili olan asilin banka hesabına yatırmıştır. Avukat bu kez kendi müvekkilinden, tahsil etmiş olduğu vekalet ücretini ödemesini istemiştir. Ancak müvekkil ödemeden kaçınmış, avukatla tartışmaya başlamış, güven ilişkisini zedelemiştir. Avukat arkadaşımız vekillikten istifa ederek bu şahıstan icra kanalı ile sözkonusu vekalet ücretini tahsil etmek istemektedir. Burada avukatın başlatacağı icra takibinin niteliği ne olmalıdır? Konuyu tartıştığımız meslekdaşlar ilamsız icra –ilamlı icra konusunda farklı düşüncelere sahipler. Bir kısım arkadaşımız “ mahkeme kararında vekalet ücretinin asile verileceği yazıyor, bu nedenle avukat müvekkiline karşı ilamsız takip yapmalıdır” diyor. Davanın karşı tarafı bu ücreti ödememiş olsa idi müvekkilimiz adına ilamlı icra takibi başlatıp karşı taraftan tahsil etme imkanımız olacaktı. Müvekkile ödenen aynı alacak için avukatın da müvekkiline karşı ilamlı icra yapması mümkün olamaz mı? Mahkeme vekalet ücretinin avukata ait olduğu bilinmekteyken, avukatı ilamsız icra yapmak belki de kötüniyetli itirazlar karşısında, Hakem Kurulunda itirazın iptali davası açarak ikinci bir mahkeme kararı almaya zorlamak bana adilane görünmüyor. Aynı zamanda “ vekalet ücretinin vekile ait olacağı” yönündeki düzenlemenin amacının da dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu düzenleme ile herhalde avukatın mahkeme vekalet ücretini daha kolay tahsil etmesi amaçlanmıştır. Bu konuda sizlerin de görüşlerini öğrenmek isterim. Saygılarımla
Old 19-04-2004, 12:16   #2
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Sayın Umut,

Alıntı:
Bu düzenleme ile herhalde avukatın mahkeme vekalet ücretini daha kolay tahsil etmesi amaçlanmıştır


Bu konuda size katılamıyorum: amaç kolaylaştırmak değil sadece garanti almakla sınırlı diye düşünüyorum.

İlamlı alacak olması için "avukatlık ücretinin avukata verilmesi" hakkında bir ilam gerekir kanısındayım. Halbuki eldeki ilam müvekkile verilmesine ilişkin ve ödeme yapılmakla hükmü yerine gelmiş olmakta.

Alıntı:
Bir kısım arkadaşımız “ mahkeme kararında vekalet ücretinin asile verileceği yazıyor, bu nedenle avukat müvekkiline karşı ilamsız takip yapmalıdır” diyor.


Bence doğru cevap budur...

(((Ayrıca Baro Hakem Heyetlerinin yargılama yapamayacağı konusundaki kararın da yürürlüğe girdiğini; hakem heyetlerindeki dosyaların adli mahkemelere geldiğini duydum. )))

Saygılarımla

Bir Dost
Old 10-04-2015, 09:57   #3
elif-flbl

 
Varsayılan

Merhaba konu başlığı altında yeni bir soru sormak istiyorum.kazandığım davada karşı taraf henuz karari temyiz etmeden ve ben icra takibi yapmadan avukatlık ücretini bAnka hesabıma yatırmak istediğini dile getirdi. Ancak temyizden aleyhe bir sonuç çıkarsa bu ücretin iadesi tarafımdan faizi ile talep edilebilir diye düşünüyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.şimdiden tesekkürler. İyi gunler
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Vekalet Ücretinin Vekalet Ücreti Olur mu? avzehra Meslektaşların Soruları 135 24-08-2017 14:14
Vekalet ücretinin hakedilme zamanı. Emin GÜNEŞ Meslektaşların Soruları 4 24-12-2006 12:46
Kira Ücretinin Belirlenmesi Av. Balkan Tunalı Meslektaşların Soruları 4 03-11-2006 08:54
işçinin gerçek ücretinin tespiti Av.Nilay Meslektaşların Soruları 3 14-09-2006 14:15


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02765703 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.