Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Cevaba Cevap Süresi

Yanıt
Old 25-10-2008, 14:36   #1
avfatih

 
Soru Cevaba Cevap Süresi

Meslektaşlarım idari yagıda cevaba cevap süresi kesin bir süre midir? Buna ilişkin bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılar.
Old 13-01-2009, 14:40   #2
anguilla

 
Varsayılan

Tebligatın tebliğinden 30 gün içinde verilmelidir verilmediğinde tekemmül ettirilir
Old 16-01-2009, 00:41   #3
avfatih

 
Varsayılan

Sayın anguilla tekemmül ettirmesi nasıl oluyor?
Old 20-01-2009, 07:19   #4
anguilla

 
Varsayılan

sayın avfatih tekemmül mahkemede tebligatın tebliğinden sonra 30 gün beklenilir (tebligatta gönderilen dilekçe,savunma,veya cevap beklenir) gelmediğinde hakime verilerek hakimde en kısa bir zamanda karara bağlar.
Old 29-01-2009, 05:43   #5
alp213128

 
Varsayılan

Merhaba.Cevaba cevap süresini kaçıran davacı/dacalı,eski hale iade isteyebilir mi?Yani İYUK,bu konuda HUMK'a atıf yapmış mı?Saygılar...
Old 18-05-2009, 10:22   #6
Av.Deniz Kavak

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan alp213128
Merhaba.Cevaba cevap süresini kaçıran davacı/dacalı,eski hale iade isteyebilir mi?Yani İYUK,bu konuda HUMK'a atıf yapmış mı?Saygılar...
cevaba cevap süresi 2577 Sayılı Kanunda 30 gün olarak düzenlenmiştir. Ancak bu süreyi kaçırdığınızda hakim henüz dosyayı karara bağlamamış ise, mahkeme kalemi ile görüşür cevap lahiyanızı yine sunabilirsiniz.
Old 02-06-2009, 09:04   #7
tkocak

 
Varsayılan

Bu konu ile ilgili Humk'a atıfta bulunulmamış olup; İYUK ta açık bir düzenleme vardır.
TEBLİGAT VE CEVAP VERME:
Madde 16 - 1. Dava dilekçelerinin ve eklerinin birer örneği davalıya, davalının vereceği savunma davacıya tebliğ olunur.
2. Davacının ikinci dilekçesi davalıya, davalının vereceği ikinci savunma da davacıya tebliğ edilir. Buna karşı davacı cevap veremez. Ancak, davalının ikinci savunmasında, davacının cevaplandırmasını gerektiren hususlar bulunduğu, davanın görülmesi sırasında anlaşılırsa, davacıya cevap vermesi için bir süre verilir.
3. Taraflar, yapılacak tebliğlere karşı, tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde cevap verebilirler. Bu süre, ancak haklı sebeplerin bulunması halinde, taraflardan birinin isteği üzerine görevli mahkeme kararı ile otuz günü geçmemek ve bir defaya mahsus olmak üzere uzatılabilir. Sürenin geçmesinden sonra yapılan uzatma talepleri kabul edilmez.
Cevaba cevap süresi kaçırılırsa fiili tekemmül szk olur. Yani dosya karar verilme aşamasına gelir.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
idare hukuku cevaba cevap dadaş Meslektaşların Soruları 1 31-10-2007 13:41
Limited Şirketin Süresi ve Müdürlük Görevinin Süresi ad-hoc Meslektaşların Soruları 3 29-09-2007 13:44
asliye hukuk mahkemesinde Cevaba Cevap Verilebilinir Mi? av.knel Meslektaşların Soruları 2 28-05-2007 21:46
Kamu Kuruluşlarının Cevap / Temyiz Süresi Av. Hulusi Metin Meslektaşların Soruları 4 27-10-2006 23:02
Kamuya Dilekçelerin Cevap Süresi: 30 Gün Av.Armağan Konyalı Meslektaşların Soruları 12 07-05-2003 00:00


THS Sunucusu bu sayfayı 0,11314011 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.