Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evliyim,Fakat eşimin de rızasıyla sadece kızlık soyadımı kullanmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 10-09-2008, 23:34   #1
Konuk

Önemli Evliyim,Fakat eşimin de rızasıyla sadece kızlık soyadımı kullanmak istiyorum

merhaba
3 yıllık evliyim. bu sene üniversiteyi kazandım ve diplomamda kendi kızlık soyadımın olmasını istiyorum. bunu eşim de onaylıyor. nüfusumda sadece kendi kızlık soyadımı kullanmka istiyorum. bunun için nasıl bir yol izlemeliyim?
Old 11-09-2008, 09:30   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Konuk, konu ile ilgili Medeni Kanun'un 187. maddesi şöyledir:

"Madde 187 - Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. Daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir."

Görüldüğü üzere, Medeni Kanun'umuza göre evli kadının yalnızca kendi soyadını kullanması mümkün değildir. Bu kural, benim de aralarında bulunduğum bir çok hukukçu tarafından eleştiriliyor olsa da, şu aşamada yasaya uymaktan başka bir yol bulunmamaktadır.
Saygılarımla.
Old 11-09-2008, 11:38   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk,

Bu konuda açacağınız, soyadı tashihi davasının reddedilmesi halinde, tüm iç hukuk yollarını tükettikten sonra; AİHM(Avrupa insan hakları mahkemesi)'ne başvurabilirsiniz.

Bir meslektaşımızdan hukuki hizmet almanızda YARAR vardır.

Saygılarımla.
Old 11-09-2008, 14:36   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Kadın evlendiğinde evlilik öncesi soyadı yasa zoru ile elinden alınmakta ve eşinin soyadını almaya zorlanmaktadır.

Oysa evlenen erkek bekarlık soyadını muhafaza etmektedir.

Burada benzer durumda olan ve aynı statüdeki kişilere cinsiyetlerine göre farklı bir uygulama yapılmakta ve bu da kadın aleyhine ayrımcılık yaratmaktadır.

Yasal düzenlemedeki bu durumun nesnel,haklı ve meşru hiç bir gerekçesi de bulunmamaktadır.

Taraf olduğumuz ve iç hukukumuz haline gelen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Kadınların uluslararası kabul gören hak bildirgesi olan Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi ilkeleri ve ayrıca Anayasa cinsiyetler arası eşitliğin sağlanmasını hedeflemektedir.

Avrupa Konseyi üyesi devletler içinde yalnızca Türkiye, kadına soyadın konusunda bir sınırlama koymaktadır. Evli kadınlar Türkiye’de, taraflar aksi şekilde bir karara varsalar dahi, bekarlık soyadlarını yalnız başına kulllanamamaktadır.22 Kasım 2001 tarihli yasal değişiklik de bu uygulamayı değiştirememiştir.Evlilik statüsünün kendi isimlerini değiştirmesini istemeyen kadınların hakları bu şekilde gözardı edilmektedir.

Türkiye bir yandan kadın erkek eşitliği eğimini sözleşmeler ve yapılan Medeni Kanun değişikliği ile açıklarken olan evlenen kadının soyadı konusunda eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı ilkesine aykırı düzenlemeyi ısrarla korumakta ve evlenen kadına eşinin soyadını almasını dayatmakta ve kadının özsaygısını zedelemektedir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi benzer gerekçeler ile Tekeli davasında mevcut düzenlemenin ayrımcılık yasağını ihlal ettiği sonucuna varmıştır.

Bu karardan sonra ve karara dayanarak ,başvurucu evlilik öncesi soyadını tek başına kullanma olanağına kavuşmuştur.

SONUÇ:
Bu kararı dayanak göstererek nüfus idaresine başvurmanızı, reddi halinde başkaca iç hukuk yolunu denemeye gerek kalmadan doğrudan A.İ.H.Mahkemesine başvurmanızı öneriyorum.

Çünkü ;tek başına evlilik öncesi soyadınızı kullanmanın yasal bir olanağı olmadığı gibi,bu konuda düzenleme devam ettiği sürece etkin bir iç hukuk yolunu tüketmek de mümkün görünmemektedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi