Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

VatandaŞliktan Çikarilma Ve Kayyim Tayİnİ

Yanıt
Old 11-08-2008, 22:51   #1
avceker

 
Varsayılan VatandaŞliktan Çikarilma Ve Kayyim Tayİnİ

MERHABA,
MİRAS HAKKI DOĞDUKTAN SONRA VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILAN VE HANGİ ÜLKEDE OTURDUĞU BİLİNMEYEN KİŞİ ALEYHİNE AÇILACAK ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİ DAVALARINDA(TAŞINMAZLAR FARKLI İLLERDE)ADRES ARAŞTIRMASINDAN SONRA GAZETE İLANI İLE TEBLİGAT MÜMKÜN MÜDÜR?YOKSA MUTLAKA KAYYIM TAYİN ETTİRİP
DAVALARI ONA YÖNELTMEK ZORUNDA MIYIZ?KAYYIM TAYİNİ GEREKİYORSA TAŞINMAZLARIN BULUNDUĞU İLLERDE AYRI AYRI ORT.GİD.DAVALARINDA YETKİ İSTEYEREK Mİ OLUR,YOKSA TÜM TAŞINMAZLARDAN BAHİSLE HER İKİ DAVADA DA TEMSİL EDECEK KİŞİYİ ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİ DAVASI AÇMADAN KAYYIM OLARAK
TAYİN ETTİRMEK MÜMKÜN MÜ? BAŞINDAN BENZER DAVA GEÇENLERİN GÖRÜŞÜNÜ ALMAK İSTİYORUM.YARDIMCI OLACAKLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.....
Old 12-08-2008, 11:25   #2
madagaskar

 
Varsayılan

Merhaba
***Birden fazla taşınmaza ait davalarda HUMK 13/son uyarınca taşınmazların birinin bulunduğu yer mahkemesi yetkilidir.
Yani farklı yerlerde bulunan her bir taşınmaz için o yer mahkemesinde ayrı ayrı ortaklığın giderilmesi davası açmanıza gerek yoktur.Tüm taşınmazlar için sizce usul ekonomisi bakımından en uygun yer mahkemesinde tek dava açabilirsiniz.(Bkz.Av.Şakir Balcı Paylaşma Davaları syf.34-yetki)

Yurtdışındaki kişiler için -bir ihtimal- adres bulabilme yolu tavsiyesi...(ben daha önce bu yolu izleyerek bulmuştum)
*Araştırdığınız şahsın hangi ülke vatandaşlığına geçtiğini biliyorsanız veya yaşadığını tahmin ettiğiniz bir ülke varsa,,, http://www.infobel.com/en/world/index.aspx sitesinden o ülke telefon rehberine giderek "select a country" telefon numarası araştırın, kaydı varsa telefon numarası ile birlikte adresi de çıkacaktır.
hangi ülke vatandaşlığına geçtiğini bilmiyorsanız tc eski nüfus kayıtlarından bulunabileceği kanaatindeyim.

ayrıca aşağıdaki yargıtay kararı işinize yarar düşüncesiyle gönderiyorum saygılar,,kolay gelsin

T.C.
YARGITAY
6. HUKUK DAİRESİ


Esas No.
1991/10727
Karar No.
1991/11521
Tarihi
10/4/1991


İLGİLİ MEVZUAT
7201-TEBLİGAT KANUNU (TK)/25


KAVRAMLAR
İLANEN TEBLİGAT
YABANCI ÜLKEDE BULUNAN KİŞİYE TEBLİGAT


ÖZET
YABANCI ÜLKEDE BULUNAN BİRİNİN TEBLİGATA ELVERİŞLİ ADRESİ BULUNUYORSA TEBLİĞ BU ADRESE YAPILMALIDIR.BÖYLE BİR ADRES BULUNAMAZSA SON ÇARE OLARAK İLANEN TEBLİGAT YOLUNA BAŞVURULUR.


DAVA: Mahalli Mahkemesinden verilmiş bulunan izaleyi şuyu davasına dair karar davalı Ü. tarafından süresi içinde temyiz edilmiş olmakla; dosyadaki bütün kağıtlar okunup, gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR: Dava, bir parça taşınmazın ortaklığının giderilmesi istemine ilişkindir. Mahkeme satış suretiyle ortaklığın giderilmesine karar vermiş, hükmü davalı Ü. temyiz etmiştir.

1 ) Davalılardan F.`in yakını tarafından verilen 4.10.1990 tarihli dilekçede Suudi Arabistan Riyad Şehri`nde öğretim görevlisi olduğu bildirilmiş, daha sonraki 22.1.1991 tarihli oturumda Honkong`da olduğu bildirilmiştir. Bu davalının halen bulunduğu yabancı ülkede tebligata elverişli adresinin tesbiti mümkün bulunduğu anlaşılmaktadır. Tebligat Tüzüğü`nün 41-43. maddeleri uyarınca muhatabına tebliğ yapılması, şayet yabancı ülkede tebligata elverişli adresi tesbit edilemezse aynı Tüzüğün 46. maddesine göre son çare olarak başvurulacak ilanen tebligatda da aynı Tüzüğün 47. maddesi ve özellikle 2. bendinin 2 ve 3. fıkrasındaki hükümlerin gözönünde bulundurularak Tüzüğe uygun tebligat işleminin tamamlanması gerekirken bu hükümlerle hiç te bağdaşmayan tebligatla getirilmesi hatalı olmuştur.

2 ) Davalılardan A.`in 1978 doğumlu olup dava ve yargılama sırasında reşit olmadığı görüldüğünden bu kimsenin veli veya vasisi yolu ile temsil edilmesi gerektiğinin düşünülmemesi,

3 ) Kabul şekli itibariyle de: Açılan bu ortaklığın giderilmesi davası ile 225 Ada, 4 parselde kat irtifaklı tek bir bağımsız bölüm üzerindeki ortaklığın giderilmesi istendiği halde karar yerinde bu konuya yeterince açıklık verilmeden bütün binanın satışı anlamına gelecek ifadeler kullanılmış olması da hatalı görülmüş olup bu nedenlerle kararın bozulması gerekmiştir.

SONUÇ: Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz itirazlarının kabulü ile HUMK.nun 428. maddesi uyarınca hükmün BOZULMASINA, 4.10.1991 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 15-08-2008, 12:55   #3
avceker

 
Varsayılan

Sayin MeslektaŞim,

Yanitiniz İÇİn TeŞekkÜrler.ayri İllerdekİ TaŞinmazlarin TÜm PaydaŞlari Ayni KİŞİlerdeĞİl.o Nedenle Tek Yerde AÇmak Olanakli DeĞİl.adres Bulmak MÜmkÜn DeĞİl,kizi Da Bİlmİyor.sanirim,m.k.427 Yİ Uygulamaktan BaŞka Çare Yok Gİbİ.o YÖnde Çok Sayida Yargitay Kararida Var.İlanen Teb Lİgatla Olmayacak Gİbİ Duruyor.araŞtirmaya Devam Edİyorum.İyİ ÇaliŞmalar....
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Anonİm Şİrketlerde Ortakliktan Çikma-Çikarilma AV.SANEM Meslektaşların Soruları 10 14-06-2008 21:32
Kayyim çiçero fadi Meslektaşların Soruları 1 04-10-2007 17:49
Husumet-taraf TeŞkİlİ-kayyim/vasİ Tayİnİ Av.Fatih KISA Meslektaşların Soruları 3 06-04-2007 14:59
iŞÇİNİN TAYİNİ ttufek Meslektaşların Soruları 3 08-08-2006 18:53


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03441811 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.