Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş davasında ceza davasının kesinleşmesinin beklenmesi

Yanıt
Old 13-06-2008, 11:06   #1
Staj.Av.Selçuk

 
Varsayılan İş davasında ceza davasının kesinleşmesinin beklenmesi

Kıdem tazminatına ilişkin iş davası açıldı.Karşı tarafta zimmetine para geçirmek suçundan müvekkilim hakkında şikayette bulundu ve dava açıldı.ceza davası müvekkiliminsuçun sabit olmaması sebeiyle beraatine karar verdi.ceza davası temyiz edildi.İş mahkesindeki dava bu davanın kesinleşmesini beklemek zorundamıdır?bu hususda farklı mahkemelerde farklı tutumların olduğunu gördüm bu konuyla ilgili bir yargıtay kararı varmıdır.Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler....Saygılarımla
Old 13-06-2008, 11:47   #2
selcukargun

 
Varsayılan

selamlar,
şayet feshe yetkili makam (işveren) zimmet olayını öğrendiği tarihten itibaren 6 işgünü içerisinde müvekkilinizi işten çıkardıysa, mahkemenin ceza davasının sonucunu (kesinleşmesini) beklemesi normaldir. Şayet 6 iş günlük hak düşürücü süre geçirilmişse (md. 26) artık zimmet eylemi feshe konu yapılamaz, sadece ayrıca bir ceza hukuku konusu olur. Bu durumda mahkemeninin beklemesi de yersiz olur. 6 işgünü geçirildiyse, zimmet fesih nedeni sayılamayacağından, zimmet vakıasının gerçekleşip gerçekleşmediği de iş mahkemesini ilgilendirmeyecektir ve mahkemenin beklemesdine gerek kalmayacaktır.
Old 27-06-2008, 10:04   #3
Staj.Av.Selçuk

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan selcukargun
selamlar,
şayet feshe yetkili makam (işveren) zimmet olayını öğrendiği tarihten itibaren 6 işgünü içerisinde müvekkilinizi işten çıkardıysa, mahkemenin ceza davasının sonucunu (kesinleşmesini) beklemesi normaldir. Şayet 6 iş günlük hak düşürücü süre geçirilmişse (md. 26) artık zimmet eylemi feshe konu yapılamaz, sadece ayrıca bir ceza hukuku konusu olur. Bu durumda mahkemeninin beklemesi de yersiz olur. 6 işgünü geçirildiyse, zimmet fesih nedeni sayılamayacağından, zimmet vakıasının gerçekleşip gerçekleşmediği de iş mahkemesini ilgilendirmeyecektir ve mahkemenin beklemesdine gerek kalmayacaktır.

üSTAT BUNUNLA İLGİLİ BİR YARGITAY KARARI MEVCUT MU ELİNİZDE HAKİM YARGITAY KARARI GÖRMEK İSTİYOR..
Old 27-06-2008, 10:38   #4
TRINITY

 
Varsayılan

T.C. YARGITAY
9.Hukuk Dairesi

Esas: 1989/4178
Karar: 1989/7035
Karar Tarihi: 19.09.1989

ÖZET: Davacının iddiasına göre, ceza ödeyecek parası olmadığı için 100 litre mazotu orada satarak bunun karşılığı para ile cezayı ödemiş ve sınırdan geçerek Kars İli'ne gelmiştir. Orada... Kurum yetikililerine durumu anlatmış ve parayı da ödemek istemiştir. Olayın bu cerayan ediş şekline göre, davacının hareketinde 1475 sayılı İş Kanunu'nun 17. maddesinin II. bendinde yazılı işveren yönünde haklı fesih sebeplerinin oluştuğunu söylemek mümkün değildir. Davalı taraf davacının anlatılan olgular dışında başkaca eylemde bulunduğunu da ileri sürmüş ve ispat etmiş değildir. Davacı isnat olunan suçtan da suç unsurları oluşmadığından ceza mahkemesinde beraat etmiştir. Bu durumda geçekleşecek olan ihbar ve kıdem tazminatına karar verilmek gerekir.
(1475 S. K. m. 17)

Dava: Davacı, ihbar ve kıdem tazimatının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, davayı reddetmiştir.

Hüküm süresi içinde davacı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Karar: Davacı, davalı kurumda TIR şoförü olarak çalışmaktadır. İşverenin yüklediği eti Irak'a götürmüştür. Malı orada teslim ettikten sonra, dönüşünde, idaresindeki TIR için mazot almıştır. Sınırı geçmekte iken Irak yetiklilerince yapılan kontrolde fazla miktarda mazot aldığı ileri sürülerek para cezası uygulanmıştır. Davacının iddiasına göre, ceza ödeyecek parası olmadığı için 100 litre mazotu orada satarak bunun karşılığı para ile cezayı ödemiş ve sınırdan geçerek Kars İline gelmiştir. Orada ... Kurum yetkililerine durumu anlatmış ve parayı da ödemek istemiştir. Olayın bu cereyan ediş şekline göre, davacının hareketinde 1475 sayılı İş Kanunu'nun 17. maddesinin II. bendinde yazılı işveren yönünde haklı fesih sebeplerinin oluştuğunu söylemek mümkün değildir. Davalı taraf davacının anlatılan olgular dışında başkaca eylemde bulunduğunu da ileri sürmüş ve ispat etmiş değildir. Davacı isnat olunan suçtan da suç unsurları oluşmadığından ceza mahkemesinde beraat etmiştir. Bu durumda geçekleşecek olan ihbar ve kıdem tazminatına karar verilmek gerekirken yazılı şekilde davanın reddine karar verilmesi isabetsizdir.

Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen sebepten BOZULMASINA, 19.09.1989 gününde oybirliği ile karar verildi.
Old 27-06-2008, 10:47   #5
TRINITY

 
Varsayılan

Sayın Stj.Av.Selçuk
İşçinin iş akdi İş Kanunu md.25/2 de sayılan genel ahlak kurallarına aykırılıktan feshedilir ve bu konuda ceza davasından işçi beraat ederse Mahkeme yine de işverenin feshini geçerli bulabilir. Bu konudaki beraat kararı İş Mahkemesini bağlamayacağı gibi işlenen suç, suç vasfında olmasa bile genel ahlak kurallarına aykırı bulunursa işveren feshinde haklı olacaktır.
Saygılar...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Ceza davasının kesinleşmesi beklenir mi? yaşar Meslektaşların Soruları 2 22-01-2008 10:19
istirdat davasının ilamını icraya koymak ceza davasının kesinleşmesi gerekir mi? seniz Meslektaşların Soruları 3 15-10-2007 17:53
kuruma karşı kazanılan davaların kesinleşmesinin beklenmesi zorunlu mudur? SINIRSIZ Meslektaşların Soruları 2 03-07-2007 08:46
İdari Yargıda Ceza Yargılamasının Beklenmesi denipre Meslektaşların Soruları 4 19-01-2006 16:18
Ceza Ve Hukuk Davasının Etkileşimi glossator Meslektaşların Soruları 1 23-04-2002 04:35


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03017712 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.