Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kayyım atanması sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2008, 15:00   #1
Av.ibrahim şen

Varsayılan kayyım atanması sorunu

Elimdeki olayda müvekkilin eşi vefat ediyor .geriye yasal mirasçı olarak müvekkilimiz ve iki çocuğu kalıyor. Vefat eden eş bir limited şirketin ortağı dolayısıyla şirketteki hisseleri de müvekkile ve çocuklarına kalıyor. Şuanda şirketi temsile yetkili kişinin yetkisi ve imza sirkülerindeki süre sona ermiş yeniden yetkili belirlenmesi gerekiyor . Veraset ilamı sebebiyle şirkette hem anne hemde çocuklar hak sahibi olduğundan bu işlemleri yapabilmek için çocuklara kayyım atanmasını mı sağlamalıyız?

Daha önce hiç bu tür bir iş yapmadığımdan tam olarak ne yapılması gerektiğine karar veremedim? Nasıl bir yol izlemem gerekir? İlgilenen meslektaşlara şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar..
Old 08-04-2008, 18:03   #2
Av. Eugen Huber

Değerli meslektaşım. Bildiğim kadarıyla, şirketteki kişinin yetki süresinin bitmesi, sizin müvekkilerinizin (eş ve iki çocuk) hissedarlığına bir etki yapmayacaktır. Kayyım atanmasını gerektirecek bir durum da olduğunu sanmıyorum. Ölen müvekkilinizin eşi zaten çocuklarının yasal temsilcisi bulunduğundan kayyıma bir ihtiyaç yoktur kanısındayım. Yasada küçüğe kayyım atanmasını gerektiren haller tahdidi olarak sayılmıştır.
Old 09-04-2008, 08:31   #3
Av.Yüksel Eren

Sayın Av.ibrahim şen;

Birebir benzer olayda ben de nasıl bir yol izeleneceği konusunda emin olmadığım için bir hakime danıştım ve bu aşamada kayyım tayinine gerek olmadığını, annenin velayeten çocuklar adına işlem yapabileceğini öğrendim. Buna göre izlediğimiz yol şöyle oldu:

Vefat eden müvekkilin veraset ilamını çıkarttık. Limited şirket ortaklar kurulunu (vefat eden ortağın mirasçıları ve diğer ortaklar) toplayarak vefat eden ortağın payının mirasçılık paylarına göre mirasçılara intikal ettiğine ve intikal sonucunda şirketteki sermaye yapısını belirten karar alarak ticaret sicile tescil ettirdik. Ardından ortaklar kurulu tekrar toplanarak yeni temsilci tayini yapıldı. Bu işlemler sırasında mirasçılardan anne kendi adına asaleten, çocuklar adına velayeten kararları imzaladı.

Kolaylıkar dilerim,

Av. Yüksel Eren
Old 12-11-2010, 18:23   #4
Av.MkddsTkmz

[quote=Av.Yüksel Eren]Sayın Av.ibrahim şen;

Birebir benzer olay şu an bana geldi.Şirket ortağı ölm
ş geriye eşi ve iki k
çük çocuk kalmış.Muhasebeci ısrarla çocuklara kayyım tayin edilmesi gerekir diyor.Biz de kayyım tayin edeceğiz.Zira çocuklar ve eş arasında menfaat çatışması sözkonusu bence.kayyım tayini için sayılan şartlardan biri mevcut,yasal temsilci anne ile çocuklar arasında menfaat çatışması var.Şirketin diğer ortağı ölen eşin ağabeyi.Çocukların yengesinin çocuklara kayyım atanması için yengeden aldığım vekaletle dava açtım.Ancak memur yengenin dava açmakta bir yararı yok ,bence bu dava reddedilir.Davayı annenin açması ve kayyım adayı olarak yengeyi göstermesi gerekir dedi.Sorum şu;kayyım adayı beni kayyım olarak çocuklara atayın diye kayyım atanması davası açabilir mi?Yoksa davayı yasal temsilci olan annenin mi açması gerekir?
Old 12-11-2010, 23:13   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.ibrahim şen
Elimdeki olayda müvekkilin eşi vefat ediyor .geriye yasal mirasçı olarak müvekkilimiz ve iki çocuğu kalıyor. Vefat eden eş bir limited şirketin ortağı dolayısıyla şirketteki hisseleri de müvekkile ve çocuklarına kalıyor. Şuanda şirketi temsile yetkili kişinin yetkisi ve imza sirkülerindeki süre sona ermiş yeniden yetkili belirlenmesi gerekiyor . Veraset ilamı sebebiyle şirkette hem anne hemde çocuklar hak sahibi olduğundan bu işlemleri yapabilmek için çocuklara kayyım atanmasını mı sağlamalıyız?

Daha önce hiç bu tür bir iş yapmadığımdan tam olarak ne yapılması gerektiğine karar veremedim? Nasıl bir yol izlemem gerekir? İlgilenen meslektaşlara şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar..

Sayın meslektaşım,

Şu linkteki açıklamalara bakınız:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=51226
Old 04-03-2011, 09:32   #6
pınar786

Meslektaşlarım merhaba,
buna benzer bir olay bana da geldi,
ben de daha önce yapmadığım için ahkam_ı şahsiye hakimine sordum.. Hakime hanım, taraflar arasında menfaat çatışması olacağından bir kayyım atanması gerektiğini söyledi..bu durumda annenin velayeti yetmiyor.
Ancak benim sormak istediğim şu şekilde bu tür davalar uzun sürdüğünden Ltd. Şti'ndeki işlemlerin aksamaması için neler yapılabilir. nasıl bir yol izlenmelidir.?

Şimdiden teşekkür ederim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi