Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

T.Barolar Birliği Ve Aycell Üzerine...

Yanıt
Old 05-07-2003, 12:34   #1
Av.Özcan

Varsayılan T.Barolar Birliği Ve Aycell Üzerine...

Değerli Meslektaşlarım...

Belki hepinizin Aycell kampanyaları hakkında bilginiz vardır sanırım.

Aycell, şu anda bazı devlet kurumları ile anlaşmış durumdadır. Örneğin, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma G.Komt.lığı, İçişleri Bakanlığı,Adalet ve Sağlık Bakanlıkları vs...

Şimdi bu Bakanlıklar, imzaladıkları protokoller sayesinde, bünyesinde bulunan çalışanlarına ÜCRETSİZ konuşma imkanı sağlamış durumdalar. Adalet Bakanlığı ile yapılan protokol tabii ki üvey evlat Avukatları kapsamamaktadır.

Örneğin, Emniyet mensubu polis arkadaşlar aylık 5.000.000 TL sabit ücret ödeyerek bu ücretsiz imkandan faydalanmaktadırlar. Her polis Aycell' den 3 adet hat alabilmekte, bunun birisini kendisi diğerini eşi veya nişanlısı veya bir yakını kullanabilmektedir.Kurum bünyesinde yapılan görüşmeler ÜCRETSİZ, diğer bir anlaşmalı kurumu veya herhangi bir Aycell numarasını aradığında ise dakikasına 60.000 TL ücret ödemektedirler.

Yakın zamanda Jandarma G.Komut.lığı' na Aycell tarafından kişi başına 10 adet hat imkanı verilmiş, ancak edindiğim bilgilere göre Emniyet teşkilatı buna itiraz etmiş( çünkü kendilerine 3 hat veriliyor), 10 adet hat imkanı 3 adete indirilmiştir.

Şimdi gelelim en önemli ve bizi ilgilendiren tarafa...Kurumlar böyle imkanı çalışanlarına sağlayabiliyorken ve de böyle cazip bir imkan varken, neden BAROLAR BİRLİĞİ suskun kalmaktadır.? Amacı Avukatların menfaatlerine uygun davranışlar göstermek olan bu birlik böyle bir imkandan haberdar değil mi...? Böyle bir durumun varlığını net ortamına taşıyarak ben üzerime düşen görevi yerine getiriyorum. Şimdi iş biraz da sizlere düşüyor..Barolar Birliği' ni bu duruma kayıtsız kalmaması ve bir protokol de Avukatlar adına kendisi imzalaması için gerekli girişimlerin yapılması gerekiyor.

Hepinizi Barolar Birliği' ni mesajlarla boğmanızı talep ediyorum..Gerçi şimdi bazı arkadaşlar mevcut numaraları bilindiğinden dolayı, buna sıcak bakmayabilirler.Ancak yine o numaraları saklasınlar hatta kullansınlar.Ancak büro masraflarını azaltmak ve anında ve ücretsiz iletişim sağlamak adına bu imkanın zorlanmasını ve elde edilmesini öneriyorum...

Hepinize iyi çalışmalar...
Old 05-07-2003, 13:47   #2
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Av.Özcan, Sevgili Meslektaşım,

Saydığınız kurumlara,seçileni,atananı dahil TBMM' ni de ekleyelim isterseniz. Bu olanağı kim, kimlere sağlıyor? Araştırın,yorumlayın,inanıyorum ki hesabı verilmez bir durum yaratılıyor. Eğer bu kamu kurumları içinde bir meslek kuruluşu,hele bir de TBB de olsaydı çok şaşırırdım. Bırakın TBB bu alanda bizi temsil etmesin.Boş verin.Biz bu avantajın (!) dışında kalalım, paramızla konuşalım. Emeğiniz hep karşılık bulsun. Selamlar.
Old 11-07-2003, 10:20   #3
Advocate

SAYIN MESLEKTAŞIM AYCELL HUSUSUNDA SİZE AYNEN KATILIYORUM.

ÇÜNKÜ HELE BENİM GİBİ GENÇ VE YENİ AVUKAT ARKADAŞLAR BU EKONOMİK KRİZ İÇİNDE CİDDİ ANLAMDA EKONOMİK ZORLUK ÇEKÇEKTEDİRLER. BU HUSUSTA TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNİN DE BİR ATAĞA GEÇMESİ GEREKİR, HATTA ŞARTTIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
Old 11-07-2003, 14:30   #4
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler,

Yanlış anlaşılan şey yapılan bir anlaşma olmadığı, sanıyorum...

Şirket iyi ilişkiler kurmak istediği kurum ve kuruluşlara bir avantaj sağlıyor ama bu şirketin tek taraflı kararı ile oluyor.

Şirketin Barolar veya Barolar birliği ile iyi ilişki kurmaya ihtiyacı var mı? Yok mu? Yoksa neden bedava telefon versin?

Bunu anlamak için ekonomi bilmeye gerek yok :-)

Saygılarımla

Bir Dost
Old 13-07-2003, 12:10   #5
Av.Özcan

Konuyu görüşlerinize açtığım gün belki de hemen hemen herkes katılır diye düşünmüştüm.Ancak görüyorum ki pek ilgi çekmemiş.

Sayın "bir dost" un düşüncelerine katılmadığımı belirtmek isterim.
Şirket iyi ilişkiler kurabileceği kurumlarla anlaşır diye bir şey yok.Böyle bir imkandan faydalanabilmek için B.Birliğinin Aycell ile protokol imzalaması gerekiyor.Aycell böyle bir kampanya başlatmış,ilgilenen gider anlaşır.İlgilenmeyen bizim gibi oturur, bekler.Barolara kayıtlı 50 bin civarında avukat var.Bunların herbirinden alınacak sabit ücret bile(diğer konuşmalar hariç) uzun vadede Aycell için iyi bir gelirdir.

Bu konuda sizlerden destek göremediğim için gerçekten çok üzgünüm.Bunun iktisatla falan da alakası yok.Bu bir imkandır.Tabi faydalanmak isteyene...
Old 13-07-2003, 13:06   #6
Armağan Konyalı

Sayın Av. Özcan,

Yerde göğe haklısınız. Ben sadece bedava cihaz verilmesi gibi bazı ayrıcalıkların avukatlara tanınmayacağı görüşümü ifade etmiştim.

Ancak,
AYCELL'in indirimli konuşma tarifesi uygulaması olduğunu ve bunun kurumsal anlaşmalarla yapıldığını,
ayrıcalık tanınmadan her kurumun bu anlaşmayı yapabileceğini sizin ikinci mesajınızdan sonra algıladım...

Uyarıcı ve aydınlatıcı mesajınız için teşekkür ederim.

Elbette böyle yasal ve ahlaka aykırı olmayan uygulamadan Baroların da yararlanmaları gerekir.

Benim gibi konuya yabancı olanlar için derli toplu bir bilgiyi aşağıdaki Hürriyet gazetesinin haberi çerçevesinde aktarıyorum:

http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0...~274279,00.asp
(1.6.2003 tarihli sayı)

Milletvekili Aycell’le ‘bedava’ konuşacak
Saffet KORKMAZ-ANKARA

ARİA ile birleşme çalışmalarını sürdüren Aycell, bir yandan da pazar payını genişletiyor. Aycell, milletvekilleri, TBMM personeli ve parlamento muhabirleri için ‘‘Ücretsiz konuşma kolaylığı’’ getiren bir sistem kuruyor. Sistem yarından itibaren çalışmaya başlayacak.

Aycell, Meclis'de VPN sistemi kuruyor. Bu sistem, aynı şirket veya kurumdaki VPN tanımlı Aycell abonelerine daha ekonomik görüşme imkanı sağlayacak. Bu sisteme göre tüm Türkiye'de milletvekillerinin hatları ‘‘777’’, TBMM personelinin ise ‘‘212’’ ile başlayacak.

OFİS KURULDU:

Aycell, bu sistem için Meclis'te bir de ofis kurdu. Başvurular bu ofise yapılacak. Başvuranlardan, nüfus cüzdanı fotokopisi ve maaş bordrosu istenecek. Pazartesi gününden itibaren hat verilmeye başlanacak ve sistem devreye girecek.

CİHAZ VERİLMİYOR:

Meclis ile yapılan anlaşmaya göre sistem sadece hat vermekle sınırlı olacak. Aycell, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne de bu sistemi kurmuş ve üst düzey yöneticilere cihazlar ücretsiz verilmişti. Meclis ile Aycell arasında yapılacak görüşmeler sonucunda sadece milletvekillerine cihazların ücretsiz verilebileceği bildirildi.

MUAFİYET DE VAR:

Sistemden yararlanmak isteyenler, faturalı hat karşılığında bir defaya mahsus olmak üzere yaklaşık 27 milyon lira özel iletişim vergisi ödeyecekler. Kullandıkları hatlarını kapatarak Aycell'e geçenler ise bu vergiden muaf olacaklar.

DEVREDİLEMEYECEK:

Bu sistemden yararlanacaklar ikişer adet faturalı hat alabilecekler. Bu hatları anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları kullanabilecek. Ancak bu hak başka birine devredilemeyecek.

İNDİRİMLİ TARİFE :

Bu hatlarda, Aycell'den Aycell'e, Aycell'den kurum santraline ve kurum santralinden Aycell'e görüşme ücretsiz olacak. Bu abonelerin, grup dışı yapacakları konuşmalar ise indirimli olacak. Bu sistem için aylık sadece 5 milyon lira sabit ücret ödenecek. Sabit ücret her yıl en fazla TÜFE oranında arttırılabilecek. Sözkonusu proje 10 yıl boyunca yürürlükte olacak.
Old 13-07-2003, 13:10   #7
Admin

Kişisel görüşüm bir devlet kurumun kimseye bu tip bir ayrıcalık tanımamasıdır. Netice de "maliyetine" bir imkan vermekten söz etsek bunu anlamak belki mümkün ama "bedava" zararına satış anlamına geliyor ki, bu zarar bu ülkenin vergi verenlerinin cebinden çıkıyor. Bir başka değişle asgari ücretle çalışan bir kişinin devlete ödediği vergi niçin avukatların ya da milletvekillerinin ya da doktorların kendi aralarında (veya verdiğiniz örnekte: nişanlılarıyla) bedava telefonla konuşması için harcanmalı? Doktorlar ya da avukatlar asgari ücretle çalışan kişilerden de daha mı muhtaç durumda, onların cebinden aldığımız bir parayla bu kişilere nişanlılarıyla bedava konuşma imkanı tanıyoruz?

AYCELL'in kamu menfaatlerini korumak gibi bir amacı varsa böyle bir imkanı görevle ilgili konuşmalar için getirebilir, bunu anlamak mümkün. Ama şahsi görüşmeler için getirilen bu imkan bana sorarsanız vergi ödeyenlerin paralarının ihtiacı olmayan birilerine haksız olarak aktarılmasından farklı değil. AYCELL'in bu davranışı karşısında aslında yöneticileri hakkında soruşturma açılmalıydı ancak onlar akıllık davranıp soruşturma açacak olanlara baştan bedava konuşma imkanı verip soruşturmayı da engellemiş görünüyorlar.

Ülkemizin acı gerçeğidir: Benzeri nitelikte özel şirketler Türkiyenin en büyük şirketleri arasına girip kar rekorları kırarken (Turkcell), aynı faaliyet konusunda bir kamu kuruluşu kurarsınız, sonra bu kamu kuruluşu ona buna menfaat sağlar, zarar rekorları kırar. Ondan sonra da zarar ediyor özelleştirmemiz lazım deyip, 3-5 kuruşa bir özel şirkete satarsınız. Her nasılsa özelleşen aynı şirket 2 sene sonra kar rekoru kırar. İşte bu cümledeki "her nasılsa"yı iyi analiz etmeliyiz diye düşünüyorum. Bana sorarsanız özelleşen AYCELL'de yeni yönetim ilk bu uygulamayı iptal ederdi.

Saygılarımla,
Old 13-07-2003, 13:45   #8
Armağan Konyalı

Bu da Melih Aşık'ın köşesinden:

13.7.2003 tarihli Milliyet.com

http://www.medya.org/yazar/makale.asp?id=245

AYCELL BEREKETİ
Telekom'a bağlı GSM şirketi Aycell'in TBMM'de 550 milletvekiline en pahalısından cep telefonu dağıttığını ayrıca 5 bedava hat sağladığını yazmıştık. Diğer Meclis çalışanlarına da 2'şer bedava hat verilmişti.
Bu ne cömertlik demeye kalmadı...
Telekom'da çalışan bir okurumuz:
- Bunlar da bir şey mi, dedi telefonda, haberiniz var mı Aycell tam 200 bin cep telefonu satın almak için yönetim kurulundan karar çıkarttı.
- Emin misiniz? 200 bin çok büyük bir rakam...
- Evet ama yönetim kurulunun 12 Nisan 2003 tarihli kararı tam 200 bin adet cep telefonu satın alınmasını öngörüyor.. Bunun için ayrılan para da 12 milyon dolar...
- Ne olacak bu telefonlar?..
- TBMM'ye dağıtıldığı gibi... Yargı, Emniyet, devlet bankaları hatta TSK gibi devlet kurumlarında üst düzey görevlilere dağıtılacak... Ayrıca bütün bu kurumlarda çalışanlara bedava hat dağıtılıyor. İşin tuhafı bu hatlar 10 yıllık anlaşmalarla veriliyor... ARİA ile birleşme öncesinde akıl ermez bir icraat...
- Bu çabalarla insanlar Turkcell, Telsim ve Aria'dan Aycell'e kaydırılabilir mi?
- Hiç sanmam... Aycell'den diğer GSM'leri aramak pahalı olacağı için insanlar onları kolay kolay terk etmez... Yapılan masraf bence halk kesesinden hovardalık...

Devlet yararlı olanı yapmak için vardır, birey ise güzel olanı.
Oscar Wilde
Old 23-07-2003, 14:15   #9
Av.Özcan

Ben bu konuyu açtığımda " ortada bir enayi var hepbirlikte avukatlar olarak biz de bu enayiden faydalanalım" mantığıyla açmadım.

Belki Aycell şirket devletle alakalı olmasa bu tartışmalar doğal olarak olmayacaktı. Ama devlet tabanlı olması ve anlattığım şekilde bir kampanya başlatması kar- zarar dengeleri itibariyle akıllarda soru işaretleri meydana getirdi. Ben de bu konuyla ilk karşılaştığımda bu kurumun bu kampanyaya daha ne kadar dayanabileceğini gerçekten çok merak etmiştim.

Ancak çok değil biraz araştırdığımda bu kampanyanın rekabet açısından ne kadar iyi olacağını düşündüm. Şİmdi,Aycell belirli kurumlara bu imkanları tanımış.Ancak Aycell buradan hiç kar etmeyecek diye bir durum yok. Günümüzde gerek kamu kuruluşları ve gerekse özel kuruluşların kendi alacaklarını tahsil ederken vatandaşa ödemedikleri(ör:tel.faturası,diyelimki para üstü 30.000TL kaldı) miktarlar dahi milyonlara varan hatta milyonları geçen abone sayısını düşündüğümüzde sadece personel maaşlarını bile ödeyebilcek duruma geliyorlar.

Hal böyleyken Aycell hiç bir şekilde para almıyor veya almayacak demiyorum. Aycell kurumlar bazında aylık her abonesinden 5 ila 7.5 milyon sabit ücret tahsil ediyor. Abonelerinin diğer kurum aboneleriyle karşılaştırlmasına baktığımızda özellikle bu kampanya sayesinde Aycell aboneleri ağırlıklı devlet memuru ve sabit maaşlı insanlar.

Şİmdi arkadaşlar, diyelim ki bir Turkcell abonesi konuştu konuştu ve fatura geldi.Bu abonenin üzerine hiç bir mal varlığının olmadığını düşünelim. Şimdi Turkcell bu abonesinden parasını nasıl tahsil edecek? Tabii ki biraz icra yolu ile uğraşacak ve tahsil edemeyecek. Günümüz borçlularının profesyonelleşme eğilimi karşısında Turkcell bu tahsil edilmeyen alacağını Devlet' e zarar olarak gösterecek ve zarar gösterdiği her miktar için vergi ödemeyecek. Şİmdi bu durumda tamamen özel bir şirket olan Turkcelin bu alacağını da vatandaş veya sizlerin deyimiyle asgari ücretliler ödeyecek ve ödüyor da... O zaman neden böyle oluyor?

Aycell abonelerinin devlet memuru olması Aycell şirketinin alacaklarının tahsili hususunda aslında bir güvencedir.Yine bu kampanyadan faydalanan insanlar hiç kurum dışı görüşme yapmayacak mı? Yapacak elbette...Samimi söylüyorum arkadaşlar, bu konuyu özellikle takip ettiğim için çevremde gerek içişleri gerek sağlık gerekse adalet bakanlığı personellerinin faturalarını kontrol ettiğimde en az ödeyecek olanın 40 milyon ödeyeceğine şahit oldum.Ama gerçekte bu insan aylık asgari 5 milyon da verebilir sınırsız konuşabilirdi. Ama tüketici psikolojisi devamlı harcamaya yönelik olduğundan Aycell bunu akıllıca değerlendiriyor.

ŞU an Aycell abone sayısı 3 milyon kişiyi bulmuş durumda. Çok değil bir kaç hafta sonra Aria ile birleşme de tamamlanmış olacak. Kurum daha da güçlenmiş olacak. Arkadaşlar bu kampanyayı devleti soyma olarak görmemenizi rica ediyorum. Yukarıda açıkladığım nedenler gayet açıklayıcı sanıyorum. Emin olun Aycell bu kampanya ile kar zarar dengesini değiştirebilir. Önyargılı olmamanızı bekliyorum.

Ancak belirteyim ki telefon makinesi verme kampanyalarına itiraf edeyim biraz endişeli bakıyorum. İnşallah Telsim Motorola ilişkisine dönmez.

Neyse arkadaşlar benim bu konuda diyeceklerim ( olağanüstü bir şey olmazsa) bu kadar...

Hepinize iyi çalışmalar.....
Old 27-08-2003, 13:31   #10
Av. Şehper Ferda DEMİREL

aylık 5 milyon mu??
ozel islem vergisi+egitime katki payi=??
sinirsiz konusma mi?
nassil yani????

adalet, hak, hukuk vs..
Old 27-08-2003, 13:46   #11
Sibel

O gibi giderler ilk faturada tahsil ediliyor.. Verilen hat sayısı kadar 27 milyon TL. aldıklarını duymuştum.. Daha sonraki aylarda ise verilen hatların biribirleri ile yaptıkları görüşmeler ücretsiz oluyormuş..
Adil ve hakka uygun bir rekabet değil mi ?
Old 16-09-2003, 23:16   #12
UNLUTURK

Olumsuz

Sayın üyeler
Bende bu ayrıcalıktan faydalanmayı isterim. Ancak "ayrıcalıklı" olmak için değil ayıcalıklılarla "eşit" olma arzusuyla. Ama ben bu hususun Rekabet Yasasının açık ihlali olarak görmekteyim. Burada açıkca kurıum ve kişilere ayrıcalık tanınmaktadır. Rekabet Yasasındaki sağlanmak istenen aynı durumdaki tüteticiye farklı uygulama yapılmaması ilkesi açıkça çiğnenmektedir.
Konunun bu yönüyle de ele alınması gerekmektedir kanaatindeyim. TBB'nin aslında bu işlemin iptali için Rekabet Kurumuna başvurusu daha onurludur diye düşünmekteyim.
Aslında bunun için İstanbul Barosuna mesaj yazıp uyaran biri olarak aslına katılmadığım bir uygulama. Yarın biri çıkıp "nufus kaydı .... ilinde olanlara" uygularsa hangigerekçeyle karşı çıkacağız?
İyi çalışmalar dileğimle.
Old 18-09-2003, 16:51   #13
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Meslektaşım;

(Yarın biri çıkıp "nufus kaydı .... ilinde olanlara" uygularsa hangigerekçeyle karşı çıkacağız?) diye soruyorsunuz.
Niye karşı çıkalım ki,nüfus kaydını o il nüfusuna nakle uğraşırız (!).
Hem, müzekkere pulu da istenmeyeceğinden iki defa kârlı çıkmış sayar kendimizi, mutlu da (!) oluruz.
Selam ve saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi