Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İŞ Davası İçin İhtar şart mıdır?

Yanıt
Old 28-03-2008, 03:22   #1
Yerleşik Yabancı

 
Varsayılan İŞ Davası İçin İhtar şart mıdır?

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere açılacak iiş mahkemesinde bir dava açmadan önce, temerrüde düşmesi için davalıya mutlaka noter kanalıyla bir ihtarname keşide etmek zorunluluğu var mıdır? Saygılarımla.
Old 28-03-2008, 09:02   #2
Sinerji Hukuk Yazılımları

 
Varsayılan

T.C. YARGITAY
9.Hukuk Dairesi

Esas: 1998/17978
Karar: 1998/18370
Karar Tarihi: 17.12.1998

ÖZET: Hüküm altına alınan ihbar tazminatı, ikramiye ve yıllık ücretli izin alacakları için fesih tarihinden faiz yürütülmesi hatalıdır. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun denetiminden de geçen dairemizin kararlılık kazanmış uygulamasına göre bu tür alacaklar için şayet davalı işveren daha önce temerrüde düşürülmüş değil ise dava tarihinden itibaren faiz yürütülmelidir. O halde kararın bu yönden bozulması gerekmiştir.

(1475 S. K. m. 13, 26)

Dava: Davacı, ihbar, kıdem, kötüniyet tazminatı, fazla çalışma ve izin ücreti, giyim yardımı, ikramiye ile bayram ve hafta tatili gündeliklerinin ödetilmesine karar verilmesini istemiştir. Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır. Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Karar: 1. Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.

2. Hüküm altına alınan ihbar tazminatı, ikramiye ve yıllık ücretli izin alacakları için fesih tarihinden faiz yürütülmesi hatalıdır. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun denetiminden de geçen dairemizin kararlılık kazanmış uygulamasına göre bu tür alacaklar için şayet davalı işveren daha önce temerrüde düşürülmüş değil ise dava tarihinden itibaren faiz yürütülmelidir. O halde kararın bu yönden bozulması gerekmiştir.

Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 17.12.1998 gününde oybirliği ile karar verildi.
Old 28-03-2008, 09:08   #3
Sinerji Hukuk Yazılımları

 
Varsayılan

T.C. YARGITAY
9.Hukuk Dairesi

Esas: 2006/19874
Karar: 2006/20209
Karar Tarihi: 10.07.2006

ÖZET: Davacı davalı işvereni noter kanalı ile gönderdiği ihtarname ile davalı işverenin temerrüde düşürdüğünü, ihbar tazminatına temerrüt tarihinden yasal faiz uygulanmasını talep etmiştir. Mahkemece bu ihtarname ve temerrüt tarihi araştırılmadan, dava tarihinden yasal faiz yürütülmesi isabetsizdir. Davacının mevsimlik işçi olduğu, kesinleşen kıdem tazminatı davasında sabit olup, taraflar arasında da bu konuda herhangi bir uyuşmazlık bulunmamaktadır. O halde davacı yıllık ücretli izinden yararlanamaz. Mahkemece yıllık ücretli izin alacağına hükmedilmesi hatalıdır.

(4857 S. K. m. 50, 57)

Dava: Davacı, ihbar tazminatı ve yıllık ücretli izin alacağının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır. Hüküm süresi içinde taraflar avukatlarınca temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Karar: 1- Dosyadaki yazılara toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, tarafların aşağıdaki bentlerin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.

2- Davacı davalı işvereni 03.09.2002 tarihli noter kanalı ile gönderdiği ihtarname ile davalı işverenin temerrüde düşürdüğünü, ihbar tazminatına temerrüt tarihinden yasal faiz uygulanmasını talep etmiştir. Mahkemece bu ihtarname ve temerrüt tarihi araştırılmadan, dava tarihinden yasal faiz yürütülmesi isabetsizdir.

3- Fesih tarihinde yürürlükte olan, 1475 sayılı İş Kanunu'nun 50/5 maddesinde, mevsim veya kampanya işlerinde çalışanlara bu kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümlerinin uygulanmayacağı belirtilmiştir. Davacının mevsimlik işçi olduğu, kesinleşen kıdem tazminatı davasında sabit olup, taraflar arasında da bu konuda herhangi bir uyuşmazlık bulunmamaktadır. O halde davacı yıllık ücretli izinden yararlanamaz. Mahkemece yıllık ücretli izin alacağına hükmedilmesi hatalıdır.

Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 10.07.2006 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)
Old 28-03-2008, 16:01   #4
ekinheval

 
Varsayılan

İhtarın noter kanalıyla yapılması şart değildir. İşveren yetkilisinin imzasına tebliğ edebilisiniz. (tabi rızası olursa) İşveren kurum ise talep dilekçenizi evrak kayıttan tarih ve sayı almak kaydıyla geçirdiğiniz takdirde de temerrüd koşulu gerçekleşmiş olur.
Old 28-03-2008, 16:22   #5
av_sibelll

 
Neşeli

işvereni temmerrüde düşürmek için çekilecek ihtarnamenin noter kanalıyla çekilmesine gerek yoktur. Ancak her iki tarafı da tacir olan kişiler arasından yapılacak ihtar ve ihbar belli şekil şartlarına tabi tutulmuştur. Sizin müvekkiliniz tacir olmadığı için ihtarnamenizi noter aracılığıyla çekmenize gerek yoktur.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İki Haklı İhtar Nedeniyle Tahliye/ Ödeme Emri Haklı İhtar Sayılır Mı? Av.E.Fırat Kuyurtar Meslektaşların Soruları 24 02-03-2018 08:31
Mutlu Evlilik İçin 4 Şart:-)))) Ayfer Gökçen Site Lokali 97 01-03-2012 21:43
Faturada İhtar Çekme Zorunluluğu Var mıdır? avangardea Meslektaşların Soruları 5 11-02-2010 15:23
aciz vesikası için takibin kesinleşmesi şart mıdır? pir_i fani Meslektaşların Soruları 19 30-01-2008 23:44


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03849912 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.