Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

menkul rehni

Yanıt
Old 30-01-2008, 11:42   #1
incitanesi

 
Varsayılan menkul rehni

sayın meslektaşlar bir bankanın temin ettiği araç kredisini tahsil için menkul rehninin paraya çevrilmesi yoluna başvurdum.borçlu icra dairesinde borcu kabul edip taahhütte bulundu yerine getirmeyince şikayet ettim 5. aya duruşma günü verldi(elim kolum bağlı bekliycem tabii).tabiki bu arada trafiğe yazı yazıldıı aracın bağlanması istenildi.borçluyu başka hangi şekilde zorlayabilirim ne yapmalıyım
Old 14-02-2008, 13:31   #2
ANKA1

 
Varsayılan

aracın yediemini varmı ?yanı banka keridiyi verirken aracı borçluyamı yoksa yedieminemi teslim etmiş?eğer yediemine teslim edilmiş ise yediemin yönünden aracın teslimi ile ilgili muhtura gönderilip, borçtan sorumlu tutulabiliyor diye hatırlıyorum
Old 21-02-2008, 14:04   #3
incitanesi

 
Varsayılan

sayın meslektaşım banka aracı borçluya teslim etmiş.muhtırayı borçluya göndermek mümkünmü?
Old 21-02-2008, 14:52   #4
apple pie

 
Varsayılan

Sayın incitanesi, yanlış anlamadıysam rehnin paraya çevrilmesi yolu ile takip yapmışsınız. Bu durumda trafiğe rehnin paraya çevrilme şerhinin konulması müzekkeresini yazdıktan sonra; yakalamalı haciz istemişseniz, ayrıca trafiğin yakalaması zaman aldığından aracın yerini biliyor yada tespit imkanına sahipseniz icradan fiili haciz talep edebilirsiniz. Bunun yanısıra tapu haczi, banka haczi, menkul haczi gibi tüm yolları da kullanabilirsiniz.
Old 21-02-2008, 14:56   #5
incitanesi

 
Varsayılan

sayın meslektaşım menkul rehninin paraya çevrilmesinde tapu haczi banka haczi başkaca hacizler yapmak için ayrıca tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla ilamsız takip açmalısınız.ilamsız takip açmadan bu söyledikleriniz yapılmaz
Old 21-02-2008, 16:12   #6
avalaattin61

 
Varsayılan

Sayın meslektaşlarım, rehnin paraya çevrilmesi yolunda ayrıca haciz yazamazsınız, ancak araç borçluya teslim edildiğinden, icra dairesine teslimi için muhtıra göndermelisiniz, ondan sonra trafikten men için yazabilirsiniz. Ödeme şartını ihlal davasının duruşması uzun atıldığı için beklemenize gerek yok.Borçlu taahhüdünü ihlal ettiğine göre, satışla ilgili süreler işlemeye başlamıştır. Trafikten men yazdı iseniz, yapmanız gereken, aracın yerini tespit edip, polise ihbar etmek hatta mümkünse polisle birlikte aracı trafikten men etmek, bilahare icra müdürlüğünden kıymet takdiri yaptırıp satış işlemlerine devam etmektir diye düşünüyorum, (daha doğrusu ben de banka vekiliyim ve böyle yapıyorum)
Old 21-02-2008, 16:17   #7
incitanesi

 
Varsayılan

sayın meslektaşım başkaca haciz yapılamayacağı konusundaki fikrimi teyidiniz için teşekkürler.bütün çabalarıma rağmen aracı bulamıyorum bizzat takip ediyorum.trafikten men yazdım.yapılacak şey muhtıra gönderip araç teslim edilmezse yedieminliği suistimalden şikayet galiba nedersiniz.muhtıradan sonra teslim gerçekleşmezse şikayet edebilirmiyim
Old 22-02-2008, 07:09   #8
avalaattin61

 
Varsayılan

Yedieminlikten şikayet için, aracın yediemin olarak teslimine dair sözleşmeyi ibraz etmek durumundasınız, varsa bu yolu deneyebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın TCK 289'a göre yapılacak yargılama bulunduğunuz yerdeki mahkemelerin iş yüküne bağlı olarak uzun sürebilir ve ayrıca sanığın benzer suçtan tekerrüre esas cezası yok ise muhtemelen üç ay ceza verilecek ve paraya çevrilip ertelenecek, dolayasıyla bu yoldaki çabalar netice vermeyebilir. Ancak en uygun yol, önce de söylediğim gibi, aracı kullanan kişiyi ve aracı takip edip, aracın bulunduğu ve özellikle akşamları park edildiği yeri tespit edip, aracı trafikten men ettirmek. Sonrası kolay.
Old 24-02-2008, 20:22   #9
Karaya

 
Varsayılan

Kredi sağlayan banka aracı eğer borçluya veya 3.şahsa aracı yedieminlik makbuzuyla teslim etmişse, zorlama amacıyla yediemin olan kişiye ihtar çekerek aracı teslim etmesini isteyebilirsiniz.İhtara cevap gelmezse ve araç teslim edilmezse, TCK.m.289 kapsamında muhafaza görevini kötüye kullanma suçundan ötürü şikayet edebilirsiniz.

Ancak, belirtmem gerekir ki banka ile yediemin arasındaki düzenlenen yedieminlik sözleşmesi resmi bir yedieminlik sözleşmesi olmadığı için Cumhuriyet Savcılığı takipsiz kararı verebilir.Bu husus Yargıtay'a da taşınmıştı, şuan bulamadım ancak Yargıtay banka ile yediemin arasındaki sözleşmesi resmi yedieminlik saymadığı için suçun oluşmadığı kanaatinde.Ancak bir ortalama vermek gerekirse yapılan 10 şikayetten 3 veya 4 ünde dava açılıyor ve karar çıkıyor.Sulh Ceza'da açılan bu dava bizim gözlemlediğimiz kadarıyla ilk celselerde karara bağlandı.
Old 25-02-2008, 13:31   #10
Av.SEVİM ATALAY

 
Varsayılan

Kredi verilirken sadece araç mı rehin alınmış?Kefil alınmış ise 2.bir dosya açarak,tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla kefiller hakkında genel haciz yolu ile takip yapabilirsiniz.Bu tür durumlarda kefillerden tahsil daha kolay oluyor.
Old 25-02-2008, 13:56   #11
incitanesi

 
Varsayılan

kefiller maalesef iflas etmiş,adreslerde yoklar.adres araştırması istedim.
Old 28-02-2008, 09:45   #12
apple pie

 
Varsayılan

--------------------------------------------------------------------------------

"sayın meslektaşım menkul rehninin paraya çevrilmesinde tapu haczi banka haczi başkaca hacizler yapmak için ayrıca tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla ilamsız takip açmalısınız.ilamsız takip açmadan bu söyledikleriniz yapılmaz"
Sayın meslektaşım bahsettiğiniz konuyu gayet iyi biliyorum, benim cevabım herhalükarda rehnin paraya çevrilmesi yolu ile takibin yanısıra genellikle hepimizin yaptığı şekilde ilamsız takip yapmış olabileceğinizi düşündüğümdendir. Sadece belirtme gereği duymadığımdan bir yanlış anlama olabilir. Teşekkür ederim.
Old 29-02-2008, 11:54   #13
Av.SEVİM ATALAY

 
Varsayılan

Asıl borçluya sadece rehnin paraya çevrilmesi yolu ile takip yapılabilir.Tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla ilamsız takip kefillere yapılır.Asıl borçlunun diğer mal varlığına haciz koyabilmek için,öncelikle rehinli aracın bulunup,ihale ile satılması gerekir.Bu satışın sonucunda eğer dosya alacağı kapanmamışsa,rehin açığı belgesi alarak,borçlunun başkaca menkul,gayrimenkul mallarına haciz istenebilir.Yoksa rehinli araç satılmadan,asıl borçlunun başkaca mallarına haciz konulamaz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Marka Rehni uhaskan Meslektaşların Soruları 1 25-09-2009 23:35
limited şirkete ait taşıt rehni hatice Lale Meslektaşların Soruları 0 05-07-2007 10:17
Hasta rehni dark Hasta Hakları Çalışma Grubu 2 26-06-2007 21:42
gemi rehni av.mgul Meslektaşların Soruları 1 24-03-2007 02:11
Gemı Rehni Hangi Şartlarda Kurulabilir ve Hangi Usüllere tabidir Av.Demet Meslektaşların Soruları 1 07-12-2006 01:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10693407 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.