Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

psikolog raporu

Konuyu Kilitleyin
Old 29-11-2007, 18:32   #1
Konuk

 
Soru psikolog raporu

merhaba sayın avukatlar...devam etmekte olan ve eşimin bana karşı açmış olduğu boşanma davamda ben boşanmak istemiyorum..eşime tek taraflı da olsa saygım ve sevgim devam ediyor.ancak eşim boşanmak istiyor.kaldı ki evliliğimizi bu seviyeye getiren eşimdir.hakim duruşmada 'anlaşmalı boşanın'dedi.sonra da tanıkları dinlemeden bizi aile psikologlarına gönderdi.merak ettiğim şu; 1)hakimin bizi psikologlara göndermesindeki amaç ne olabilir? 2)psikolog ve sosyologların yazacağı raporun davanın gidişatına ne gibi bir etkisi olabilir?
Old 30-11-2007, 09:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

Aile Mahkemeleri Kuruluş ,Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun 8 Ocak 2008 tarihinde yayınlandı.

Bu kanunun 5.maddesine göre:Aile Mahkemesinin bünyesinde uzmanlar bulundurulması gerekmektedir.

Bu uzmanlar ;psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacı dır.

Alıntı:
Görevleri:
1. Davanın esasına girilmeden önce veya davanın görülmesi sırasında, mahkemece istenen konular hakkında taraflar arasındaki uyuşmazlık nedenlerine ilişkin araştırma ve inceleme yapmak ve sonucunu bildirmek,

2. Mahkemenin gerekli gördüğü hallerde duruşmada hazır bulunmak, istenilen konularla ilgili çalışmalar yapmak ve görüş bildirmek,


3. Mahkemece verilecek diğer görevleri yapmak
,olarak kanunda belirtilmiştir.

Yine Aile mahkemeleri bazı usul kurallarına uygun olarak çalışmalarını yürütmelidir.

Aynı kanunun 7.maddesine göre:

Alıntı:
7.- Aile mahkemeleri, önlerine gelen dava ve işlerin özelliklerine göre, esasa girmeden önce, aile içindeki karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörünün korunması bakımından eşlerin ve çocukların karşı karşıya oldukları sorunları tespit ederek bunların sulh yoluyla çözümünü, gerektiğinde uzmanlardan da yararlanarak teşvik eder. Sulh sağlanamadığı takdirde yargılamaya devam olunarak esas hakkında karar verilir.

Yazdığınız mesajdan anlaşıldığı kadarı ile davanın henüz esasına girmeden hakim uzmandan görüş alınması için karar vermiştir.Uzman siz ve eşinizle görüşme yapacak,sorun oluşturan konuları tespit edecek ve evliliğin devamının mümkün olup olmadığı konusunda görüş bildirecektir.

Bu elbetteki tahmini bir yorum.En doğrusu hakimin vermiş olduğu kararda açıklanmaktadır.Hakim uzmana hangi konuda görev vermiş ise ,o konuda rapor düzenlenecektir.

Hakim rapora katılmak zorunda değildir.Fakat genellikle uzman görüşü dikkate alınmakta ve aynı yönde kararlar verilmektedir.

Bu ve konu ile ilgili her türlü bilgi ve destek için bir avukata doğrudan danışmanızı,mali durumunuz uygun değil ise baro adli yardım servisinden yararlanmanızı öneriyoruz.
Old 30-11-2007, 11:28   #3
Konuk

 
Varsayılan

çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için...
Old 13-12-2007, 16:16   #4
Konuk

 
Varsayılan

sayın avukatlar; ilk mesajımda da belirttiğim gibi hakim bizi psikologlarla görüşmemiz için süre vermişti.bugün psikolog raporunu aldım.karar şu şekilde :
" sağlıklı bir iletişim ve empati kuramamaları nedeniyle evlilik birliği sarsılmıştır.Davacı ve davalının istekleri doğrultusunda evlilik terapisi aldıkları ve evlilik için gerekli iletişimi kurabilmeyi öğrendikleri takdirde evlilik birliğinin devamının mümkün olabileceği ancak tarafların bu durumu kabul etmemeleri halinde evlilik birliğini yürütemeyecekleri kanaatine ulaşılmıştır."
bu rapor sonucuna bakarak hakim nasıl bir karara varabilir? deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim. (eşim boşanmak istiyor; ben ise eşimin kusurlu olduğunu düşünüyorum ve boşanmak istemiyorum ) şimdiden teşekkür ederim...
Old 13-12-2007, 19:54   #5
Themis99

 
Varsayılan

Sayn konuk,
Tahminimce, hakim bilirkişi raporu doğrultusunda size evlilik terapisi almak isteyip istemediğinizi sorabilir.
Eğer evlilik terapisi almayı kabul etmezseniz söz konusu raporda belirtilen '' evlilik birliği sarsılmıştır, evlilik birliğini yürütemeyecekleri kaanatine ulaşılmıştır'' düşüncesine dayanabilir ve dosyadaki delil durumuna göre olumlu yada olumsuz bir karar verebilir.Daha önceki mesajınızdan ve bu mesaja Sayın Kayar tarafından verilen cevaptan anlaşıldığı kadari ile daha işin esasına girilmemiştir. Eğer daha öncesinde esasa girilmiş, deliller toplanmış ise,hakim tüm delilleri birlikte değerlendirir.Hakim bilirkişi raporu ile bağlı değildir. Kusurun hangi tarafta olduğu ve bunun ispatlanmış olmasınında önemli olduğu unutulmamalıdır.
Daha hiç bir delil toplanmamış ise delillerin toplanması yönünde karar verebilir. Bütün bunlar tahmindir. Ve kısıtlı bilgilere dayanmaktadır.
Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz açısından bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız, mali durumunuz buna uygun değilse bulunduğunuz ilde ki baronun adli yardım bürosuna müracaat etmeniz önemlidir. Saygılarımla.
Old 14-12-2007, 20:22   #6
Konuk

 
Varsayılan

sayın Themis99; hakim bize evlilik terapisi almak istediğimizi sorduğunda eşim büyük ihtimalle 'hayır' diyecek.ben ise 'evet' diyeceğim...bu durumda ne olabilir acaba?tanıklarıma gelince benim tanıklarım beni; onun tanıkları onu savunacak tabiki...(eşimin hakaret ve küfürleri ispatlıdır)
Old 15-12-2007, 17:44   #7
Themis99

 
Varsayılan

Sayın Konuk,
Terapinin amacı eşler arasında ki sorunları tespit edip bu sorunları nasıl çözebileceklerini öğretmektir. Evlilik karşılıklı saygı ve sevgiye dayalı bir kurumdur. Ve eşlerin her ikisininde bu birlikteliğin devamı için çaba göstermeleri asıldır. Yukarıda da ifade ettiğim üzere terapide asıl amaç taraflar arasında ki mevcut iletişimsizliği gidermekte yardımcı olmaktır.
Tahminimce eşiniz bu yönde olumsuz bir beyanda bulunursa hakim, delilerin toplanmasına geçecek yada deliller toplanmışsa olumlu yada olumsuz bir karar verecektir .Daha önceki mesajlarda da vurgulandığı üzere hakim tüm delilleri birlikte değerlendirecektir.

İlla ki terapiye gideceksiniz gibi bir karar vereceğini düşünmüyorum.
Haklarınızı güvenle kullanbilmeniz için bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız , mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilde ki baronun adli yardım bürosuna müracaat etmeniz önemlidir. Saygılar.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Vasi Tayini-sağlık Raporu -raporu verecek makam avkaratas Meslektaşların Soruları 7 10-01-2013 12:30
Trafik kazası - Adli Tıp K. Raporu - Karayolları Müh. Raporu - Kusur Durumu ottomann Meslektaşların Soruları 5 02-12-2007 22:27
Staj Raporu ceren ünsal Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 6 02-07-2007 11:55
bilirkişi raporu gogolos Meslektaşların Soruları 8 13-04-2007 23:34
Adli Tıp Raporu hande Hukuk Soruları Arşivi 2 22-10-2004 14:19


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04296994 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.