Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sigorta primi ödemesi

Yanıt
Old 01-11-2007, 16:14   #1
Av.Aylin ARIKAN

 
Varsayılan sigorta primi ödemesi

sayın meslektaşlarım; müvekkilim yanında çalıştırdığı (a) şahsını işten çıkarmış, fakat (a) şahsının yoğun isteği üzerine işten çıkardıktan sonra emekliliği yakın diyerek iyiniyetli hareket edip bir süre daha yanında sigortalı göstermiştir. Aralarındaki anlaşmaya göre primleri (a) şahsı ödeyecektir. Fakat hiçbir ödeme yapmadığından, müvekkilim kendisine senet imzalatmıştır. bizde senedi takibe koyduk. Fakat (a) şahsı şikayet yoluyla takibin iptali için dava açtı. Senedin hangi sebepten düzenlendiğine dair yemin teklif etmiş. Bende cevap dilekçesi hazırlayacağım, ancak bu durumu dilekçede açıkca belirtmemin müvekkilime zarar vermesinden endişeleniyorum. Sizce ne yapmalıyım? Bu durumu belirtmem ileride müvekkilime zarar verir mi? Ortada bir suç var mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılarımla.
Old 01-11-2007, 18:14   #2
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

 
Varsayılan

Sigorta primlerini sigortalı işçinin ödeyeceğine dair her türlü anlaşma ilgili mevzuata ve kamu düzenine aykırı olduğu için batıldır.Böyle bir anlaşma kiminle yapılmış olursa olsun, hangi şartlar altında yapılmış olursa olsun geçersizdir.Böyle bir durumu dilekçenizde belirtmeniz tabiki müvekkilinizin zararına olacaktır.

Senet borçlusu işçi, sigorta primlerinden dolayı bononun düzenlendiğini ispat ederse takip iptal olur.

Ortada Ceza Hukuku anlamında bir suç sözkonusu değil.Fakat sigorta mevzuatına aykırılık sözkonusu.

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İşverence Ödenmeyen SSK Primi ve Emeklilik OLCAYK Meslektaşların Soruları 3 20-11-2013 20:04
Bağ-Kur 'un Yurt Dışı Ödemesi kmola_yargi Meslektaşların Soruları 3 11-12-2006 20:23
Ücret ödemesi şahitlerle ispat edilebilir mi? Veysel Hukuk Soruları Arşivi 1 25-04-2006 19:43
2003 Sigorta Primleri/Avukat Topluluk Sigorta Servisi Av.Habibe YILMAZ KAYAR Adliye Duvarı 0 22-05-2003 15:03


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04668498 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.