Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Islahta Harç Mevzuu

Yanıt
Old 18-10-2007, 13:29   #1
polat_polat

 
Varsayılan Islahta Harç Mevzuu

Değerli Meslektaşlar;

Tazminat davasında gelen bilirkişi raporu lehe ve dava talebinden daha fazla miktara ilişkin olduğu zaman, talebe ilişkin ıslah dilekçesi verdiğimizde tekrar harç ödeniyor mu? ödeniyorsa ne kadar ödeniyor bunun bir oranı var mı?

Saygılar, teşekkür ediyorum...!
Old 18-10-2007, 13:52   #2
Sinerji Hukuk Yazılımları

 
Varsayılan

T.C. YARGITAY
4.Hukuk Dairesi

Esas: 2002/12467
Karar: 2003/2660
Karar Tarihi: 12.03.2003

ÖZET : Tedaş Adana Dağıtım Müessesesine yöneltilmesi gerekir. Husumet itirazı yargılamanın her aşamasında ileri sürülebileceği gibi mahkemece de resen gözetilebilir. Ancak Tedaş Genel Müdürlüğünün davalı olarak gösterilmesi davanın husumet nedeniyle reddini gerektirmeyip, temsilci de yanılma olarak nitelendirilmeli ve Tedaş Adana Müessese Müdürlüğüne davanın yöneltilip sonuçlandırılması gerekir.
Ayrıca; Davanın ıslah edilen bölümü ek dava niteliğinde olup, ıslah edildiği tarihteki gerekli harçların yatırılması gerekir. Her ne kadar hükümden sonra yatırılmış ise de, davanın bu bölümü için mahkemece harç alınmadan hüküm kurulmuş olması yerinde olmayıp kabul şekil bakımından bozma nedenidir.

(1086 S. K. m. 83)

Dava: Davacı Arif V. ve diğerleri vekili Avukat Ziya Yergök tarafından, davalı TEDAŞ Genel Müdürlüğü aleyhine 5/8/1999 gününde verilen dilekçe ile elektrik çarpması sonucu ölüm nedeni ile maddi ve manevi tazminat istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; maddi tazminat davasının kısmen, manevi tazminat davasının aynen kabulüne dair verilen 17/7/2002 günlü kararın Yargıtay'ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü:

Karar: 1-Dava, elektrik çarpması sonucu desteğin ölümü nedeniyle maddi ve manevi tazminat istemine ilişkindir. Mahkemece maddi tazminat davasının kısmen, manevi tazminat davasının aynen kabulüne karar verilmiştir. Karar davalı tarafından temyiz edilmiştir.

Davacılar, dava dilekçesi ile Tedaş Genel Müdürlüğünü davalı olarak göstermişlerdir. Mahkemece de adı geçen davalı hakkında hüküm kurulmuştur. Oysa Tedaş Adana Dağıtım Müessesesine yöneltilmesi gerekir. Husumet itirazı yargılamanın her aşamasında ileri sürülebileceği gibi mahkemece de resen gözetilebilir. Ancak Tedaş Genel Müdürlüğünün davalı olarak gösterilmesi davanın husumet nedeniyle reddini gerektirmeyip, temsilci de yanılma olarak nitelendirilmeli ve Tedaş Adana Müessese Müdürlüğüne davanın yöneltilip sonuçlandırılması gerekir.

Bu yönün gözetilmemiş olması bozmayı gerektirir.

2-Davacılardan desteğin annesi Emine'nin destekten yoksun kalma zararı olarak 2.000.000.000 lira istenmiş olup, yargılama sırasında alınan bilirkişi raporu ile zararın 2.242.383.676 lira olarak belirlenmesi üzerine 19/6/2002 tarihli dilekçe ile maddi zarar 242.383.676 lira arttırılarak ıslah edilmiştir. Ancak yargılamanın devamı sırasında söz konusu dilekçenin harcı alınmamıştır.

Davanın ıslah edilen bölümü ek dava niteliğinde olup, ıslah edildiği tarihteki gerekli harçların yatırılması gerekir. Her ne kadar hükümden sonra yatırılmış ise de, davanın bu bölümü için mahkemece harç alınmadan hüküm kurulmuş olması yerinde olmayıp kabul şekil bakımından bozma nedenidir.

Sonuç: Temyiz olunan kararın ( 1 ve 2 ) nolu bentlerde açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, bozma nedenine göre diğer temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 12.3.2003 gününde oybirliği ile karar verildi.

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
**************************************
Old 18-10-2007, 14:37   #3
avbf

 
Varsayılan

ıslah dilekçesiyle bereber ıslah harcını mutlaka yatırmanız gerekmektedir.aksi halde ıslah talebiniz kabul görmez.Harç dava harcı gibi nispi olarak hesaplanır.
Isalk edeceğiniz miktarın binde 54 'ün 1/4 ödenecektir.
Old 18-10-2007, 14:54   #4
Pınar

 
Varsayılan

ıslahın geçerlilik şartıdır harcın yatması.bilirkişice tespit olunan miktardan, talep ettiğiniz miktarı çıkarın...işte harca tabii değer bu olacaktır.bunun da binde 54 ünün dörtte biri harca yansır...
Old 18-10-2007, 16:37   #5
polat_polat

 
Varsayılan teşekkürler

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Bilirkişi raporu ile talebimiz arasında çok büyk fark olmasına ilişkin bir doktrin var mı onu araştırıyorum.Yani biz 20.000 YTL lik bir talepte bulunduk raporda ise yaklaşık 300.000 geldi. Bu konuda bilgisi ve ayrıca elinde örnek dilekçesi olan sayın meslektaşlar yardımcı olursa ayrıca sevinirim.

Saygılar, İyi günler!!!
Old 18-10-2007, 21:55   #6
üye19870

 
Varsayılan

ıslahın geçerlilik şartıdır harcın yatması.bilirkişice tespit olunan miktardan, talep ettiğiniz miktarı çıkarın...işte harca tabii değer bu olacaktır.bunun da binde 54 ünün dörtte biri harca yansır...
Old 19-10-2007, 12:36   #7
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan mayahukuk
ıslahın geçerlilik şartıdır harcın yatması.bilirkişice tespit olunan miktardan, talep ettiğiniz miktarı çıkarın...işte harca tabii değer bu olacaktır.bunun da binde 54 ünün dörtte biri harca yansır...

Sayın mayahukuk,

Anladığım kadarıyla Sayın Pınar ile aynı fikirdesiniz. Hatta aynı fikirde olmakla kalmayıp, kelimesi kelimesine ve noktalama işaretlerine kadar aynı fikirdesiniz.

Sayın Pınar'ın mesajı da şudur:

Alıntı:
Yazan Pınar
ıslahın geçerlilik şartıdır harcın yatması.bilirkişice tespit olunan miktardan, talep ettiğiniz miktarı çıkarın...işte harca tabii değer bu olacaktır.bunun da binde 54 ünün dörtte biri harca yansır...

Sadece,"katılıyorum" deseniz de olurdu.

Saygılarımla
Old 20-10-2007, 11:23   #9
ali ekmekçi

 
Varsayılan

pınar hanıma katılıyorum...örnek dilekçeye gerek olmamalı meslektaşım,ıslah edilen meblağı bilidirsiniz,açıklamalrda ise dava dilekçenizi tekrar edip,sonradan gelen rapordan bahsedersiniz netice-i talepte ise ıslaettiğimiz ...liranın şu tarihten itibaren faiziyle tahsiline ve nihayette ce'man ......YTL.'nin şu tarihten itibaren tahsiline dersiniz ...basit yani
Old 10-11-2009, 16:52   #10
AV.FİSUN KUTLUTAN

 
Varsayılan

bildiğim kadarı ile eger bilirkişi raporundaki miktarın dava müddeabihini aşması durumunda(fazlaya ilişkin haklar saklı tutulmuş ise) yeni yasa değişikliğinden faydalanılarak ayrı bir dava açıp iki davayı birleştirmek yerine aynı davada ıslah talebinde bulunarak fazla kısım için aradaki harç ödenir.Bunun dışında ıslahta harç yoktur.Sadece karşı tarafın o ana kadar yaptığı masraflar hakimlik tarafından hesaplanarak ilğili tarafça ödenir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
ACİLL!!! mirastan kalan mallarda paydaşlığın giderilmesi polat_polat Meslektaşların Soruları 3 06-09-2007 16:39
Sulh hukuk Mahkemesince verilen kararda kesinleşme şekli - tefhim - tebliğ av.sally Meslektaşların Soruları 11 25-06-2007 18:22
Davanın tamamen ıslah edilmesi ile faiz ıslah tarihinden itibaren mi istenecektir? Av.E.Fırat Kuyurtar Meslektaşların Soruları 8 26-02-2007 20:55
Damga Vergisi - Damga Pullarının Gider Gösterilmesi av.korcan Mali Hukuk Çalışma Grubu 5 29-09-2006 08:15


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04314804 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.