Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

COCUKLAR SUCLU DEGİL!!!-Av.Hasan KILIÇ

Yanıt
Old 07-08-2007, 11:05   #1
Av. Semra YILDIZ

 
Varsayılan COCUKLAR SUCLU DEGİL!!!-Av.Hasan KILIÇ

GENÇ AVUKATLAR BİRLİĞİNDEN KAMUOYUNA DUYURULUR-ÇOCUKLAR SUÇLU DEĞİL

ÇOCUK HAKLARI-Son günlerde suça sürüklenmiş çocuklara ilişkin yaşanılan gelişmeler ve basına yansıyan olaylarla ilgili kamuoyunda yer alan olumsuz ifade ve haberlerin kanuna açık ayrılıklar oluşturması


ÇOCUKLAR SUÇLU DEĞİL

GENÇ AVUKATLAR BİRLİĞİNDEN KAMUOYUNA DUYURULUR

ÇOCUK HAKLARI

Son günlerde suça sürüklenmiş çocuklara ilişkin yaşanılan gelişmeler ve basına yansıyan olaylarla ilgili kamuoyunda yer alan olumsuz ifade ve haberlerin kanuna açık ayrılıklar oluşturması ve çocukların mağduriyetine yol açması üzerine gelişmelerle ilgili görüşümüzü konunun önemi nedeniyle kamuoyuna bildirme gerekliliğini hissetmiş bulunmaktayız.


Öncelikle yanlış bir algılamanın düzeltilmesi gerekliliğini vurgulamak istiyoruz.Çocuklara ilişkin kullanılan suçlu çocuk ifadeleri kanuna ve evrensel hukuk prensiplerine açık aykırılık taşımaktadır.Basında gündeme gelen çocuklar hakkında kullanılan suç makinesi gibi ifadeler ve aksettirilen görüntülerlede de ayrıca teşhir edilen söz konusu çocuk ve çocuklar, haklarında henüz kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmadan suçlu gösterilmişlerdir.Bu yanlışlığın karşında olduğumuzu ve böyle bir bakış açısını kabul edilmez olduğunu belirtmek istiyoruz.Ayrıca kullanılan ifadelerin yanlışlığını önemle vurgulamak istiyoruz.Çocukların suçlu değil , suça itilmiş çocuklar olabileceği gerçeği görülmeli ve bu hassasiyet içerisinde herkes hareket etmelidir.KamuoyundaSon günlerde gündeme gelen olyala ilgili cocuğun henüz cezai ehliyetinin olmadığı gerçeğini de ayrıca dikkate aldığımızda kanunun açık ihlali söz konusudur.Çocukların suçlu değil suça sürüklenmiş çocuklar olabileceklerini görmemiz en önemli noktadır.Çocuklarla ilgili olan her şeyin her toplum için birincil sırada önemli olduğu unutulmamalıdır.
Çocuğu teşhir amaçlı yapılan haberlerle ilgili ceza ehliyeti dahi olmayan ve bu nedenle ifadesi dahi alınamayan çocuk hakkında haber yapılması Uluslar arası sözleşmelere,basın kanununa ,çocuk koruma kanununa açık aykırılık teşkil etmektedir.Bu tür haberlerin yapılması Anayasal bir hak olduğu yönünde ki düşünce yapısının tarafımızdan hiçbir şekilde kabul edilebilirliği bulunmamaktadır. Çocukların korunması gerek Uluslararası sözleşmelerle gerekse de Anayasa da güvence altına alınmıştır.Basın kanunu ve Çocuk koruma kanunu bu hususları tartışmaya yer bırakmayacak şekilde açık bir şekilde belirtmiştir.Bu çocuklar suça sürüklenen çocuklardırlar ve Çocuk koruma kanunun amacında , korunma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocukların korunmasına, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınmasına ilişkin usûl ve esaslar tartışmaya yer vermeyecek şekilde düzenlenmişlerdirler.Şu haliyle söz konusu gelişmeler bu amaca tamamen aykırılık teşkil etmektedir.

Bir kişinin "Suç makinesi" olarak lanse edilmesi diğer bir açık ihlaldir.O kişinin bırakın çocuk olmasını 18 yaşından büyük bir kişi olması halinde dahi böyle bir ifade kesinlikle kullanılamaz.

Bu durum Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve ceza hukukunun evrensel ilkelerinden olan Masumiyet karinesine aykırılık teşkil etmektedir.Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6.Maddesine göre de bir suç ile itham edilen herkes, suçluluğu yasal olarak sabit oluncaya kadar suçsuz sayılır.Dolayısıyla henüz suçluluğu sabit olmayan ve çocuk statüsünde olan ve çocuklara ilişkin yargılama statüsünü taşıyanlar hakkında yapılan bu haberlerde açık hukuka aykırılıklar oluşturmaktadır.Bu tür olaylarda yer alan çocuklar mağdur konumundadırlar ve suça sürüklenen çocuklardırlar ve Korunmaları gerekmektedir.Bu koruma toplumun tamamında gösterilmesi gereken bir hassasiyet işaret etmektedir.Basının yaptığı haberler için Anayasal özgürlükler içinde haberin duyurulması şeklinde düşünülmesi doğru olmayacaktır.Çocuğun korunması üstün menfaat olarak önceliklidir.Bu hassasiyetin Basın tarafından da gösterilmesi gerekmektedir.Ayrıca Basın Kanunu’nun 21/c maddesine On sekiz yaşından küçük olan suç faili veya mağdurlarının,Kimliklerini açıklayacak ya da tanınmalarına yol açacak şekilde yayın yapanlar hakkında düzenleme getirmiştir.Bu yayıları yapanlar hakkında bir milyar liradan yirmi milyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırdıkları gibi. Bölgesel süreli yayınlarda Bu ceza iki milyar liradan, yaygın süreli yayınlarda ise on milyar liradan az olamaz demektedir kanun

.Bu haliyle basın kanununa ,uluslararası sözleşmelere ,Çocuk Koruma Kanunu na açık aykırılıklar söz konusudur.

Tüm kamuoyunun çocuk üzerine yaşanılan gelişmelerde daha fazla hassasiyet göstererek sorumluluk bilinciyle hareket etmeye çağırıyoruz.


GENÇ AVUKATLAR BİRLİĞİ

BAŞKANI

Av.Hasan Kılıç
Old 08-08-2007, 20:56   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Suç işleyen çocuklar için boşuna "suça sürüklenen çocuk" kavramı kullanılmıyor. Çocuk suçlu değildir, suça sürüklenmiştir. Ya maddi anlamda zorlanmaktadır ya da ona böyle bir hayat biçimi dayatılmaktadır. Yeterince desteklenmeyen, beslenmeyen, ilgi gösterilmeyen çocuk yaşamını sürdürme yolunda çeşitli adımlar atar, ne yazık ki bunlardan biri de "suç işlemek"tir.
Old 08-08-2007, 23:50   #3
slide

 
Varsayılan

çeşitli nedenler var elbette çocukları şuça iten..ancak ben bu konuda en dikkate alınması gereken sebebin yetiştirilme tarzı olduğunu düşünüyorum..özellikle aile içersinde söz hakkı tanınmayan ve kendine güvensiz yetiştirilen çocuklar belki bu anlamda kendilerini ispat ettiklerini düşünüyorlar..küçük bi bebekken büyüyüp temyiz kudretine sahip olsa bile hala kanunumuzun çocuk saydığı şahsiyetleri salt suçlu olarak yargılamak oldukça yanlış..ayrıca ceza usul kanunumuz da çocuklara ilişkin davalarda duruşma evresini kapalı tutmuştur..bunu da belirtmek isterim..
Old 24-06-2009, 14:48   #4
Emel BODUR

 
Varsayılan Sokak çocuğu değil sokakta yaşamaya mecbur olan çocuk

Gerek ülkemizi gerek dünyayı etkileyen ekonomik krizler, sosyal dalgalanmalar ve yönlenmeler sokakta yaşayan çocuklar sorununa dair olumlu bir bakış açısı geliştirme gayretlerini çevrelemektedir.
Ancak sokakta yaşayan çocukların, bugün toplum üzerinde biraz da tehdit duygusu yaratan bir fobi haline gelmesinin, problemin çözümünü zorlaştırdığı da aşikardır. Burada konunun sorumluluğun taşıyan sokak çocukları koordinasyon merkezleri, tıbbi rehabilitasyon merkezleri ve sosyal rehabilitasyon merkezlerinin mevcudiyeti ve çözüm arayışlarındaki rasyonel boyutlu çalışmalarını unutmamak gerekmektedir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
akdevrim / şiirler akdevrim Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. 6887 06-02-2024 10:20
Çocuklar ve Yanıtlar :) avien Site Lokali 2 19-01-2007 13:13


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03656292 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.