Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Dolu Kadroya Vekalet Eden MÜdÜr Yardimcisi MÜdÜr Ek Dersİ Alabİlİr Mİ?

Yanıt
Old 01-08-2007, 18:40   #1
mslmklvz

 
Varsayılan Dolu Kadroya Vekalet Eden MÜdÜr Yardimcisi MÜdÜr Ek Dersİ Alabİlİr Mİ?

(A )okulundaki müdür (M) İl içerisinde başka bir ilçedeki okula görevlendirme yoluyla müdür olarak görevlendirilmiştir. (A) okuluna aynı okulda görevlendirme ile müdür yardımcılığı yapan (Ü) vekaleten valilik oluru ile müdür olarak atanmıştır.
(Ü) vekaleten görev yaptığı dönemde kendisine müdür ek ders ücreti tahakkuk ettirmiştir.
Daha sonra Ü hakkında dolu kadroya vekalet edildiği dönemde müdür ek ders ücreti değil müdür yardımcısı ek ders ücreti alabileceği gerekçesiyle soruşturma açılmıştır.

Ek ders ücreti yapılan görev karşılığı değil midir?Ü vekaleten müdür olarak görev yaptığına göre müdür ek ders ücreti alması gerekmez mi?
Old 25-08-2007, 15:24   #2
mutlakadalet

 
Varsayılan

Sayın mslmklvz, öncelikle sormuş olduğunuz soruda bahsi geçen müdür yardımcısının (Ü), geçici görev kapsamında mı yoksa vekâleten mi görevde bulunduğunu belirlemek gerekecektir. Bilindiği üzere söz konusu göreve vekâleten atanmış sayılabilmek için şu şartların gerçekleşmiş olması gerekmektedir:

“Öncelikle boş bir kadro olmalıdır. İkinci olarak; bu kadroya atanacak kişi, asaleten atanma şartlarını taşıyor olmalıdır. Son olarak; atama, atamaya yetkili amir tarafından yapılmalıdır.” (Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar madde 22)

Söz konusu kadronun boş olup olmadığına baktığımızda şu değerlendirmeleri yapmamız gerekir:

“Boş kadro; o ana kadar hiç atama yapılmamış veya atama yapılmış olmakla birlikte ölüm, emeklilik, istifa, memurluğuna son verilme, bir başka göreve atanma gibi nedenlerle boşaltılmış kadro demektir. Kadro sahibinin bir başka göreve vekâleten atanması veya geçici olarak görevlendirilmesi ile yıllık izin, hastalık raporu, aylıksız izin ve benzeri nedenlerle bir süre görevinin başında olamaması kadronun boş olduğu anlamına gelmemektedir.”

Vermiş olduğunuz bilgilerden anladığım kadarıyla A’nın, farklı bir ilçede müdür olarak görevlendirilmesi, vekâleten atanma ya da geçici olarak görevlendirme kapsamındadır. Zira Ü hakkında açılan soruşturmada:

Alıntı:
Yazan mslmklvz
Daha sonra Ü hakkında dolu kadroya vekalet edildiği dönemde müdür ek ders ücreti değil müdür yardımcısı ek ders ücreti alabileceği gerekçesiyle soruşturma açılmıştır.


Şu halde ܒnün atanmış olduğu kadro boş olmayıp doludur.

Yukarıdaki açıklamalar mucibince anlaşılmıştır ki; Ü, söz konusu kadroya vekâleten değil geçici görevlendirme kapsamında atanmıştır. Bundan mütevellit ܒnün, vekâlet görevine bağlı olarak ek ders ücreti talebinde bulunması mümkün değildir.

ܒnün bulunduğu görevde, geçici görevlendirme kapsamında bulunduğunu söylemiştik. Bu noktadan hareketle ܒnün, ek ders ücreti talebini değerlendirirsek:

Alıntı:

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar
Geçici görevlendirme
MADDE 21- (1) Bakanlık merkez teşkilâtında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilâtında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere; 16 ncı maddede belirtilen görevler ile izinli ve raporlu olunan süreler hariç olmak üzere, görevlendirmeye ilişkin onay tarihinden itibaren, Bakanlık merkez teşkilâtındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dâhil haftada 18 saat ek ders ücreti kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, unvanı, görev süresi ve yapacağı görev ile diğer hususlar belirtilir.


2006/11350 sayılı söz konusu kararın 21.maddesinin ilk fıkrasından anlayacağımız üzere; ܒnün sürdürdüğü geçici göreve ilişkin ek ders ücreti talebi şu şartlar altında mesmu olmalıdır: “Geçici görevlendirme onayının altı ayda bir yenilenmesi şartına bağlı olarak ek ders ücreti alınabilmesi söz konusu olduğundan, ܒnün sürdürdüğü geçici görevine ait onayın geriye doğru altı aylık süre içerisinde onaylanmış olması halinde Ü,haftada 18 saat üzerinden ek ders ücretine hak kazanacaktır.”

Saygılarımla.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı Av.H.Sancar KARACA Adliye Duvarı 12 21-04-2009 13:27
Soyadı hak mıdır? hosserdar Hukuk Soruları Arşivi 3 25-10-2006 19:04
Ltd. şti.De Müdür Seçimi Yapılmamışsa mehmetdemirlek301 Meslektaşların Soruları 10 29-01-2006 18:06


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09612799 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.