Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Damga vergisi ödenmeyen kira sözleşmesinde ceza

Yanıt
Old 27-07-2007, 19:28   #1
Av.Bülent Özkan

 
Varsayılan Damga vergisi ödenmeyen kira sözleşmesinde ceza

Sevgili arkadaşlar;

01.05.2006 tarihinde yapılan yazılı kira sözleşmesi için şu ana kadar damga vergisi ödenmemiştir. İşbu kira sözleşmesi vergi dairesine ibraz edildiği vakit hangi nisbette damga vergisi tahakkuk edecektir? Sözleşme tarihinden itibaren 15 gün içinde damga vergisi ödenmediğine göre ayrıca uygulanacak vergi cezası ne kadar olur?
Not : Aylık Kira Bedeli ; 3.000 YTLdir.

Saygılarımla......
Old 28-07-2007, 00:20   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Öncelikle damga vergisinin hesaplanması için kira süresinin bilinmesi gerekir. Kira süresinin 1 yıl olduğunu varsayarsak.. 3000x12=36000x%0 1,5=54YTL ödenmesi gereken damga vergisidir.

Beyanname verilmemek suretiyle yapılan eylem Vergi Ziyaı kapsamındadır. (VUK 341)

Eğer VUK m371'de yer alan koşullar bulunuyor ve bu koşullar gerçekleştirilirse pişmanlık talebinde bulunabilir ve vergi ziyaı cezası almaktan kurtulabilirsiniz. Eğer pişmanlık yoluna gidilmez ise ziyaa uğratılan verginin 1 katı tutarında vergi cezası ayrıca kesilecektir. Bunun dışında pişmanlık halinde de gecikme zam ve faizleri ayrıca hesap edilecektir.

Ek: Sözleşmede kefil varsa miktar değişebilir.

Alıntı:

Pişmanlık ve ıslah;
Madde 371 - (DEĞİŞİK FIKRA 30/12/1980 - 2365/90 md.) Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaını gerektiren (360 ıncı maddede yazılı iştirak şeklinde yapılanlar dahil) kanuna aykırı hareketlerini ilgili makamlara kendiliğinden dilekçe ile haber veren mükelleflere aşağıda yazılı kayıt ve şartlarla vergi ziyaı cezası kesilmez.
1. Mükellefin keyfiyeti haber verdiği tarihten önce bir muhbir tarafından her hangi resmi bir makama dilekçe ile veya şifahi beyanı tutanakla tevsik edilmek suretiyle haber verilen husus hakkında ihbarda bulunulmamış olması (Dilekçe veya tutanağın resmi kayıtlara geçirilmiş olması şarttır.)
2. (DEĞİŞİK BENT; 01/05/1981 - 2455/4 md.) Haber verme dilekçesinin yetkili memurlar tarafından mükellef nezdinde her hangi bir vergi incelemesine başlandığı veya olayın takdir komisyonuna intikal ettirildiği günden evvel (kaçakçılık suçu teşkil eden fiillerin işlendiğinin tespitinden önce) verilmiş ve resmi kayıtlara geçirilmiş olması;
3. Hiç verilmemiş olan vergi beyannamelerinin mükellefin haber verme dilekçesinin verildiği tarihten başlıyarak 15 gün içinde tevdi olunması;
4. Eksik veya yanlış yapılan vergi beyanının mükellefin keyfiyeti haber verme tarihinden başlıyarak 15 gün içinde tamamlanması veya düzeltilmesi;
5. (DEĞİŞİK BENT; 04/12/1985 - 3239/30 md.) Mükellefçe haber verilen ve ödeme süresi geçmiş bulunan vergilerin, ödemenin geciktiği her ay ve kesri için, 6183 sayılı Kanunun 51 inci Maddesinde belirtilen nispette uygulanacak gecikme zammı oranında bir zamla birlikte haber verme tarihinden başlayarak 15 gün içinde ödenmesi.
(DEĞİŞİK FIKRA 30/12/1980 - 2365/90 md.) Yukarıdaki şartların yerine getirilmesi halinde kaçakçılık suçlarını işleyenler hakkında 360 ıncı madde hükmü uygulanmaz.
(Ek fıkra; 30/12/1980 - 2365/90 md.) Bu Madde hükmü Emlak Vergisinde uygulanmaz.
Old 29-07-2007, 12:06   #3
Av.Sencer Ersan

 
Varsayılan

Kira sözleşmesine konu yer mesken mi dükkan mı? Yanılıyorsam lütfen düzeltin
2006 yılından itibaren meskenlere ilşkin kira sözleşmelerinden damga vergisi alınmıyor, ancak dükkan ise 3000x12=36000x kira müddeti üzerinden kefil varsa binde 9, kefil yok ise binde 1,5 damga vergisi alınıyor.Pişmanlık konusunda yukarıda belirtilenler de aynen geçerldir.
Old 30-07-2007, 10:32   #4
YALÇIN ÖNDER

 
Varsayılan

Sayın Doğanel,

Sayın Ersan'ın da vurguladığı üzere, Damga Vergisi İşyeri kiralanması halinde söz konusudur.

Eğer işyeri kirası Sayın Özkan'nın belirttiği aylık rakam brüt değil de net kira bedeli ise, net 3.000. ytl,yi %20 gelir vergisi dahil stopaj dikkate alınarak, brüte çevirmek (3.750,00) ve sizin de belirttiğiniz üzere kira süresi ay sayısı (örneğin yıllık ise 12) ile çarparak 45.000,00 x %0,15 (binde bir buçuk)= 67,50 ytl'yi pişmanlıkla beyan etmek gerekir.

Aslında yasaya göre pişmanlıkla verilen beyannamelere uygulanmaması gereken 1. dereceden 3 ytl. (gelir vergisinden muaf olanlar için)usulsüzlük cezası uyguluyorlar. Rakam da küçük olduğundan pek ses çıkaran da olmuyor.
Old 30-07-2007, 18:36   #5
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Benim de aksine bir ısrarım yok zaten.. Kira bedelinden ötürü olsa olsa dükkandır diye düşünmüştüm.. Damga Vergisi Kanununa ekli tablolarda meskenlere ilişkin sözleşmelerin dahil olmadığı açıkça yazıyor...
Old 07-08-2007, 14:59   #6
Av.Bülent Özkan

 
Varsayılan

x şirketinin kiracı bulunduğu bir fabrikadır söz konusu olan hepinize teşekkürler..
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
mesken kira kontratı için damga vergisi/pulu- icra takibi nakil Meslektaşların Soruları 16 21-03-2011 17:49
Damga Vergisi Av. Hulusi Metin Meslektaşların Soruları 3 12-03-2010 11:09
İcra dosyasına sunulan belge için damga vergisi yükümlüsü Gamze Dülger Meslektaşların Soruları 3 11-03-2008 12:31
Harç ve Damga vergisi(Noterlerde) irfan AYDIN Mali Hukuk Çalışma Grubu 0 11-08-2006 04:48
Ödenmeyen Temizlik Vergisi Hk mguneysu Hukuk Soruları Arşivi 2 02-03-2002 09:56


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07948995 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.