Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Almanya "tibbi Sanat Hatalari" AraŞtirma SonuÇlari

Yanıt
Old 27-06-2007, 00:33   #1
Gülsün A. Aygörmez

 
Varsayılan Almanya "tibbi Sanat Hatalari" AraŞtirma SonuÇlari

(Der Allgemeine Patientenverban)Genel Hasta Derneği'nin yapmış olduğu, "tıbbi sanat hataları üzerine yapılan araştırma sonuçları", derneğin resmi sayfasında (http://www.patienten-verband.de/25000.htm) ve Almanya'da yayınlamakta olan, ancak verdiği haberler bakımından pek de ciddiye alınmayan BILD gazetesinde de, 14. 8. 2006 tarihinde kamuoyuna duyuruldu. Araştırma sonuçları genel hatlarıyla şu şekilde:

Almanya'da, tıp alanında her sene, 25 000 kişi, tıbbi yanlış uygulamalar sebebiyle ölmektedir.

*10 000 kişi servislerdeki hijyen eksikliğinden,

* 6000 kişi ya yanlış ilaç verilmesinden ya da hiç ilac verilmemesinden,

* 2000 kişi gereksiz ya da ilgisiz röntgen istemlerinin sonrasında yarattığı zararlı etkilerden,

* 7000 kişi ise sıklıkla, anastezi, kadın doğum, cerrahi ve ortopedi uzmanlık alanlarında gerçekleşen tıbbi yanlış uygulama hatalarından dolayı ölmektedir.

Bild gazetesinin, konuyla ilgili haberinin devamında, Bremen Saglık ve Tıp Hukuku Enstitüsü'nde görev yapan Dr. Hart konuyla ilgili şunları söylemekte: "Yılda, 40 000 tıbbi sanat hatası(malpraktis) olayının meydana geldiği tahmin edilmekte, ancak bunlardan sadece 12.000'i tıbbi sanat hatası olarak açığa çıkarılabilmektedir. Bununla birlikte, hastaların bir kısmının hekim hatalarından hiç bir haberi olmamakta, diğer hastalar ise tazminat talep etmekten tıbbi sanat hatasından dolayı hak iddia edip bunu ispat etmek çok zor olduğu gerekçesiyle kaçınmaktadır".

Sonuç olarak, hastanede ağır ve hatta ölümcül bir komplikasyona uğrama oranı, bire 200 iken, hava ulaşımında böyle bir risk sadece bire iki milyondur.

Sağlık sisteminin son derece düzenli işlediği bir ülkede, bu derece ürkütücü boyutlarda olan rakamların, ülkemizdeki olası boyutunu, belki tartışmaya bile gerek yoktur kanaatindeyim.
Ancak, olumsuzluklar karsısında, sebep-sonuç araştırması yaparak, etkin çözüm önerilerinde bulunmak yerine; hekimlerin sanki tüm olumsuzlukların tek kaynağı olarak gösterilmesi hatasına düşmek ise, hem "mantığa" hem de "hakkaniyete" aykırıdır.
Yok illaki, sağlık sistemimizdeki olumsuzluklar karşısında birileri suçlanmak ve eleştirilmek istenirse, öncelikli olarak, hocası bulunmayan tıp fakülteleri açarak, tıp eğitiminin içini boşaltan politikacılardan, hekimi doğa üstü bir yaratık görerek, tüm olumsuz çalışma şartlarına rağmen, onlardan imkansızı bekleyen düzenlemelerden, haksız saldırılarla, hekimlik mesleğini toplumda "katillikle" eş konuma getiren medyadan... başlanmalıdır diye düşünüyorum...
Hala nefesler tükenmemişse, sıra hekimlere gelsin...


Saygilarimla
Gülsün Ayhan Aygörmez


Old 08-07-2007, 19:09   #2
Gülsün A. Aygörmez

 
Varsayılan Amaeri'kadan bir arastirma

http://www.medimagazin.com.tr/mm-has...r-h-44182.html

Yukarda verilen adresten ulasilabilecek, Medimagazin dergisinde yayinlanan haberden bazi kestitler:

ABD’deki hastanelerde hasta güvenliğiyle ilgili tıbbi olaylar 2003 ile 2005 arasında yüzde 3 oranında arttı.

Dördüncüsü yayınlanan yıllık Amerikan Hastanelerinde Hasta Güvenliği Çalışması’nda 2003 ile 2005 yılları arasında yaklaşık 5 bin hastanedeki 40 milyondan fazla tıbbi kayıt incelendi.

Bu çalışmanın bulguları şu şekilde sıralandı:

Çalışmanın sürdürüldüğü 3 yıllık süre içinde 1.16 milyon hasta güvenliği olayı meydana geldi.

Üç yıllık süre zarfında Amerikan hastanelerinde potansiyel olarak önlenebilecek 247 bin 662 ölüm gerçekleşti.

Hasta güvenliği ile ilgili başına bir ya da iki olay gelen hastalardan yüzde 25’inin ölme riski var.

Belirtilen üç yıllık süre içinde hasta güvenliği ile ilgili 16 çeşit olaydan on tanesinde artış meydana geldi. Söz konusu artış ortalama olarak yüzde 12 oranında gerçekleşti.
En fazla artış yaklaşık yüzde 34.3 ile postoperatif sepsis(yani ameliyat sonrasi enfeksiyon) ; yüzde 18.7 ile postoperatif(ameliyat sonrasi) solunum yetmezliği; yüzde 12.2 ile tıbbi bakıma bağlı enfeksiyonlarda görüldü.

En sık görülen olaylar ise dekübit ülserleri(ayni pozisyonda uzun süre yatmaya bagli olarak, basinc bölgelerinde meydana gelen cilt acilmalari) ve postoperatif(ameliyat sonrasi) solunum yetmezliği olarak sıralandı.

Eğer bütün hastaneler üst düzey hastaneler gibi hizmet verebilmiş olsaydı, hasta güvenliği ile ilgili 206.286 olay, 34 bin 393 ölüm önlenebilecek ve sağlık harcamalarında yaklaşık 1.74 milyar dolar tasarruf sağlanacaktı.

www.nlm.nih.gov/medlineplus
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Savcının görevi "suç isnat etmek" mi, yoksa "suç ispat etmek" mi olmalı? sibelniko Hukuk Sohbetleri 21 30-09-2013 08:43
Matbu bono metni üzerindeki "malen" kelimesinin üzeri çizilerek "nakden" yazılması Av.Özgür Özlem Öngel Meslektaşların Soruları 9 26-02-2008 18:02
Stj. Av. ne "ofisboy"dur, ne de adliyedeki caycinin "ciragi..." metin karadag Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 26 28-07-2007 20:47
FSEK anlamında"eser"; "Mezdeke"oryantal grup adı ve oluşturdukları karakter eser mi? Aslı Hukuk Soruları Arşivi 6 27-12-2006 01:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03888798 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.