Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Limited Şirket Ortaklar arası anlaşmazlık

Yanıt
Old 16-05-2007, 16:11   #1
Av.ZekiÖZSOY

 
Varsayılan Limited Şirket Ortaklar arası anlaşmazlık

Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımın yardımcı olmasını istiyorum .Son zamanalrda çeşitli müvekkillerim aşağıdaki sebeplerden dolayı danışmazlık ve avukutlık hizmeti istemektedirler ne tür bir yol izlenebilir Limited Şirketlerde
-Şirketin hakim ortağının kar payını dağıtmaması-
-Şirket ortağının masraflarını yüksek göstermesi
-Sermaya tahhüdünü yerine getirmemesi
-Şirketi zarara uğratıcı yollara başvurması
Old 21-05-2007, 15:02   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Değerli meslektaşım,

Bu alan ile THS meslektaş soruları alanı arasında bir fark var. Bu alanda, henüz becerememiş olsak bile spesifik konularda çalışmalar yapmak amaçlanmaktadır.

Sizin sorunuz TTK'ya şöyle bir göz atmakla cevap verilebilecek türden. Lütfen, soru sormadan önce o konuda çok küçük bir zaman dilimi için dahi olsa ilgili kanuna veyahut kitaba bakma lüzumunu hatırdan çıkarmayalım.

Saygı ve sevgiler.
Old 21-05-2007, 17:26   #3
Av.ZekiÖZSOY

 
Varsayılan

Ben baya bir zaman baktım ama uygulamda herşey kanunlardaki gibi yürümüyor malesef.
Old 21-05-2007, 18:06   #4
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

 
Varsayılan

Aradığınız soruların cevabını yasada bulabilirsiniz. Ama Ticaret Hukuku'nda, özellikle şirketler Hukukunda şirketin varlığının ortakların menfaatlerine ve isteklerine göre devamı asıl olup herbir maddenin mevcut olayın özelliğine göre yeniden yorumlanması ve yoruma göre uygulanması gerekir. Şirketlerde bazı öyle kararlar vardır ki; verilmiş Mahkeme kararlarının da üzerine çıkar. Yasa koyucu şirketlere fazlaca müdahale etmeden kendi yapılarını sürdürme konusunda sadece yardımcı olma amacını taşımaktadır. Bu durum şirketlerin her türlü uyuşmazlıkta yargı yoluna başvurarak ticari itibarının zedelenmesini de önlemektedir. Ticari Şirketlerle ilgili her türlü uyuşmazlık öncelikle şirket bünyesindeki en yetkili organ olan Genel Kurul(Limited şirketlerde Ortaklar Kurulu) tarafından çözünlenmeye çalışılmakta, karara muhalif ortakların toplantı tutanağına muhalefet şerhi verilmesi şartıyla Genel Kurul kararının iptali için yargıya başvurma imkanı bulunmaktadır.

En anlaşılır tabiriyle yasa koyucu sermaye şirketlerinin ortaklarına "gidin aranızda anlaşın, anlaşamaz iseniz bana gelin" demiştir.

Sayın Özsoy ve Sayın Dikici; Bu nedenle her ikiniz de haklısınız.

Ticari uyuşmazlıklarla ilgili birebir Yargıtay kararı bulunmamasının nedeni budur. Şirketin mevcudiyetinin devamı, öncelikle şirketin dolayısıyla ortakların menfaatini(ortakların şahşi menfaati değil) koruma niyetini taşıyan her türlü işlem usule uygun ise yasaya da uygundur.

Saygılarımla.
Old 21-05-2007, 19:33   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Değerli meslektaşlarım,

Şirketler hukukunda idare görevinin suistimali,TTK sistemi içinde A.Ş. lere ilişkin YK sorumluluğunu tanzim eden hükümlerin, TTK'nın atfı dairesinde Limited Şirketlere de uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle bu ve benzeri suistimaller için lütfen TTK.309, 336-340 hükümlerini dikkatlice okuyunuz.

İyi çalışmalar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Limited Şirket Adına Karşılıksız Çek AV.SERTANn Meslektaşların Soruları 3 14-02-2009 22:53
Limited şirket ortakları ayrıldıktan sonra şirket borçlarından sorumlu tutulablir mi? senemü Meslektaşların Soruları 1 22-12-2006 01:45
limited şirket tasfiyesi enginer Hukuk Soruları Arşivi 0 28-11-2006 09:26
Limited şirket ana sözleşmesi örneği hamburabi42 Meslektaşların Soruları 2 15-11-2006 10:22
Limited Şirkette Ortaklar Genel Kurulu Av. Öncü Serter Hukuk Soruları Arşivi 1 23-06-2006 12:10


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03018093 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.