Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahliye taahhütnamesi

Yanıt
Old 25-04-2007, 11:08   #1
Av.Günar

 
Varsayılan Tahliye taahhütnamesi

Merhabalar,herkese başarılı bir gün diliyorum.Müvekkil kiracısından tahliye taahhüdü almış.Yazılı kira sözleşmeside var.Ve kiracı beş aydır kirayı ödemiyor.Kira alacağımızı tahsil ettikten sonra tahliye etmek istiyoruz.
Tahliye taahhüdünün tanzim tarihi kira kontratının düzenlenmesinden sonra.Taahhüt edilen tarih ise 01.05.2007.Bu tahliye taahhüdünü 01.05.2007 tarihinden şu kadar süre sonra işleme koymalısın veya şu kadar süre içinde işleme koymazsan geçersiz olur gibi bir süre sınırlaması veya şartı var mı?
Old 25-04-2007, 11:32   #2
av.murat kalkan

 
Varsayılan

Sn. günar, sorunuzla ilgili olarak aşağıdaki yargıtay kararı işinize yarar sanırım.

T.C.
YARGITAY
6. HUKUK DAİRESİ
E. 1998/9248
K. 1998/9350
T. 9.11.1998
• TAAHHÜDE DAYALI TAHLİYE ( Taahhüt Edilen Tarihi İzleyen Bir Ay İçinde Dava Açılması veya İcra Takibi Yapılmış Olması Gereği )
• İHTARNAME ( Tahliye İradesinin Bildirilmesinin Dava Açma Süresini Korumaması )
• TAHLİYE TAAHHÜDÜ ( Taahhüt Edilen Tarihten İtibaren Bir Ay İçinde Dava Açılması veya Takip Yapılması Gereği )
6570/m.7/a
2004/m.272
ÖZET : Taahhüde dayanan tahliye davasının taahhüt edilen tarihi izleyen bir ay içinde açılması veya bu süre içinde icra takibi yapılmış olması zorunludur. Bu cihet kamu düzenine ilişkin olduğu için mahkemece kendiliğinden nazara alınır.

DAVA : Mahalli mahkemesinden verilmiş bulunan tahliye davasına dair karar tarafından süresi içinde duruşmalı olarak temyiz edilmiş ancak dava duruşmalı işlerden olmadığından duruşma isteminin reddine karar verildikten sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

KARAR : Dava yazılı taahhüt nedeniyle kiralananın tahliyesi istemine ilişkindir. Mahkeme istem gibi karar vermiş, hüküm davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Taahhüde dayanan tahliye davasının taahhüt edilen tarihi izleyen bir ay içinde açılması veya bu süre içinde icra takibi yapılmış olması zorunludur. Daha önce kiracıya bildirilen tahliye iradesinin süreyi koruma niteliği olmadığından böyle bir irade açıklamasının hukuki değeri yoktur. İcra takibi süreyi koruyacağından takip halinde bir aydan sonrada dava açılabilir. Dava süresinde açıldığında o ayın kirasının ihtirazı kayıtla alınması önemli değildir. Bu cihet kamu düzenine ilişkin olduğu için davalı tarafça ileri sürülme şartı aranmaksızın mahkemece kendiliğinden nazara alınması gerekir.

OLAYIMIZDA: Kiracı davalı kiralananı 1.10.1997 tarihinde tahliye edeceğini taahhüt ettiğine göre 25.11.1997 tarihinde açılan dava süresinde değildir. Daha önce kiracıya ihtarname ile bildirilen tahliye iradesinin süreyi koruma niteliği olmadığından böyle bir irade açıklamasının hukuki değeri yoktur. Bu durumda süre yönünden davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde tahliye kararı verilmesi hatalı olmuştur.

Hüküm bu nedenle bozulmalıdır.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz itirazlarının kabulü ile HUMK.nun 428. maddesi uyarınca hükmün ( BOZULMASINA ), istek halinde peşin alınan temyiz harcının temyiz edene iadesine, 9.11.1998 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

görüldüğü üzere, işlemi başlatmak için, taahhüt edilen tarihten itibaren, 1 aylık süreniz mevcuttur.

ancak, konu dışı da olsa tarafınızı uyarmak istediğim bir konu var ki, kiracı tarafından verilen tahliye taahhüdü adi yazılı bir belge ise icra takibi üzerine yapacağı imza itirazı neticesinde icra mahkemesinden itirazın kaldırılması talebinde bulunamazsınız. İmza konusu, adi yazılı belgelerde genel mahkemelerde yapılacak bir soruşturma konusudur.

Saygılarımla,
Old 25-04-2007, 11:46   #3
Av.Günar

 
Varsayılan

Teşekkürler sayın KALKAN,
Meslektaşlarım bir sorum daha olacak,kira alacağımızı da tahliye taahüdüne dayalı icra takibimizde mi isteyelim yoksa tahliye işlemi başlatmadan önce kira kontratını işleme koyarak ihtarlı ödeme emri mi göndereyim.Yani iki ayrı icra takibi mi yapayım?
Old 25-04-2007, 11:50   #4
av.murat kalkan

 
Varsayılan

Sn. Günar, kanaatimce ayrı bir icra takibi yaparak ihtarlı ödeme emri göndermenizde fayda vardır. çünkü, tahliye taahhüdüne dayalı işlemde 30 günlük ödeme süresi ve ayrıca ödenmediği takdirde tahliye talep etme şansınız olmayacaktır. Her ihtimale binaen, işi güvenceye bağlama konusunda, iki ayrı takiple kiracıyı sıkıştırma şansınızı kullanın derim ben.

Saygılarımla,
Old 25-04-2007, 12:01   #5
avmurat

 
Varsayılan

Tahliye taahhütnamesine dayalı olarak her halükarda ayrı bir icra takibi yapmanız gerekecektir.Çünkü bu takip türünde sadece tahliyeyi isteyebiliyorsunuz.Kira alacağınızla ilgili olarak da tercih size kalmış.30 gün ihtarlı bir takip yapabileceğiniz gibi ilamsız takipte yapabilirsiniz.Ancak 30 gün süreli takip yaparsanız faydası süre sonunda bir tahliye sebebiniz daha olur.Sakıncası haciz için 30 gün beklemek zorundasınız.İlamsız takipte ise bu takip bir ihtar yerine geçecektir ancak müstakil olarak tahliye hakkı vermeyecektir.Bununla birlikte çok daha kısa sürede haciz işlemi yapabileceksiniz.Saygılarımla.
Old 26-04-2007, 11:19   #6
HÜLYA ÖZDEMİR

 
Varsayılan

Kira bedelinin süresinde ödenmemesi halinde, itiraz dahi olsa kira borcunu ödediğini yazılı belge ile ispat külfeti kiracıya ait olduğundan, borcun ödenmemesi halinde tahliye kararı almanızın daha kolay olduğu bir yolu size sağlayacağından; kira alacağınız için müstakil bir haciz ve tahliye istemli icra takibi açın.

Tahliye taahhüdüne dayalı tahliye talebiniz için ise ayrı bir takip açın, bakarsınız borçlu - kiracının uzun bir yargılamayı gerektirir taahhütnameye ilişkin itirazı ile karşılaşırsanız ( imza inkarı, tarihe itiraz, irade fesadı vs. ), bu yargılama sürecinde vakit kaybetmemiş olursunuz.

Kısacası diğer meslektaşlarım gibi iki ayrı takip açın derim.
Old 16-02-2011, 11:41   #7
Av. ikahveci

 
Varsayılan

Arkadşlar tahliye taahhütnamesi ile direkt sulh hukuta dava açmak mı daha sağlıklı olur yoksa icra takibi ile tahliyesini talep etmek mi? İcra takibi başlatacak olursak itiraz halinde nasıl oluyor daha önce hiç karşılaşmadım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Old 29-07-2016, 14:23   #8
Stj. Av. Oya

 
Varsayılan

Benim de en son girilen mesajdaki cevaplara ACİL ihtiyacım var meslektaşlarım.

Müvekkilim yeni malik. Tahliye etmek istediğimiz kişi ise eski malikin kardeşi (evde o oturuyormuş şuan). Evi sattıktan sonra eski malik müvekkile, bir kaç ay daha otursun kardeşim aylık şu kadar kira ödeyelim sana demiş sözlü olarak. Sonra da şu tarihte çıkar demiş. Eski malikin verdiği tahliye taahhüdü var elimizde (yazılı sözleşme yok) ve 1 aylık süresi dolmak üzere. En hızlı yol örnek 14 icra takibi diye buldum araştırdığım kadarıyla. Ama bu icra takibine 7 gün içinde itiraz ederse (ki imzaya edemez, başka ne olabilir) hangi prosedür devreye giriyor ya da itiraz etmezse 15 gün içinde tahliye de etmezse direkt tahliye harçlarını yatırıp memurla tahliyeye mi gidiyoruz? Bir sorum da kiracının eski malikin kardeşi olması ya da hali hazırda eski malikin kardeşinin oturması nedeni ile bir sorun ile karşılaşmayız değil mi? (Ya da daha hızlı olacaksa eski malikin kardeşine fuzuli işgalci olması nedeni ile kaymakamlığa başvuru mu yapsak?)
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
tahliye Av.Ebru Caner Meslektaşların Soruları 6 07-08-2006 16:27
Tahliye happy Hukuk Soruları Arşivi 2 17-04-2002 19:17
İş Taahhütnamesi baykara1 Hukuk Soruları Arşivi 1 02-03-2002 09:23
Boşaltma Taahhütnamesi Levent Güner Hukuk Soruları Arşivi 1 14-02-2002 00:44
Yüksek Kira Artışı Ve Tahliye Taahhütnamesi AYDIN Hukuk Soruları Arşivi 1 14-02-2002 00:40


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03747797 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.