Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Sermaye Şirketlerinde Gayrimenkul Satışı Vergi Avantajları

Yanıt
Old 17-04-2007, 21:18   #1
Burhan Sezer

 
Varsayılan Sermaye Şirketlerinde Gayrimenkul Satışı Vergi Avantajları

ŞİRKETLERİN GAYRİMENKUL SATIŞLARINDA VERGİ AVANTAJLARI
Anonim ve limited şirketler, aktifte kayıtlı gayrimenkullerini sattıklarında, satıştan doğan kazanç nedeniyle "kurumlar vergisi" öderler. Bu satış aynı zamanda KDV’ne tabi olup alıcı, gayrimenkul bedeli ile birlikte ayrıca %18 KDV ödemesi gerekir.
KURUMLAR VERGİSİ VE KDV’NE TABİ OLMADAN SATIŞ
Anonim ve limited şirketlerin, Kurumlar Vergisi ve KDV’ne tabi olmadan gayrimenkul satabilmeleri için, aşağıdaki koşulların oluşması gerekir.
Gayrimenkulün en az iki tam yıl aktifte kayıtlı olması gerekir.
İstisnadan, kurumlar vergisi mükellefleri yararlanabilir. Anonim veya limited şirket, belirtilen istisnadan yararlanabilir.
Gayrimenkul ticareti yapanlar, istisnadan yararlanamaz.
Satış dışındaki devir ve teslimler istisnadan yararlanamaz. Örnek vermek gerekirse, bağışlama şeklinde teslim istisnadan yararlanamaz.
Kurumlar Vergisi istisnası, satışın yapıldığı dönemde uygulanır. Satış kazancının istisnadan yararlanan kısmı, satışın yapıldığı yılı izleyen beşinci yılın sonuna kadar, pasifte ÖZEL BİR FON hesabında tutulmalıdır.
6- Satış bedelinin, satışın yapıldığı yılı izleyen ikinci takvim yılının sonuna kadar tahsil edilmesi şarttır. İkinci takvim yılı sonuna kadar tahsil edilmeyen satış bedeline isabet eden istisna nedeniyle, zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler kayıp işlemine tabi olur. Bu vergiler cezası ve faizi ile birlikte idarece tahsil edilir.
İstisna edilen kazancın, "sermayeye ilave" dışında, BEŞ yıl süre ile işletmeden çekilmesi ya da başka bir hesaba aktarılması mümkün değildir. Bu koşulların sağlanması durumunda, gayrimenkulün satışından doğan kazancın, yüzde 75’i kurumlar vergisinden müstesna olur.
Alıntı:
KANUN ADI: KURUMLAR VERGİSİ
MADDE NO: 5
İSTİSNALAR
e) Kurumların, en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazlar ve iştirak hisseleri ile aynı süreyle sahip oldukları kurucu senetleri, intifa senetleri ve rüçhan haklarının satışından doğan kazançların % 75'lik kısmı.
Bu istisna, satışın yapıldığı dönemde uygulanır ve satış kazancının istisnadan yararlanan kısmı satışın yapıldığı yılı izleyen beşinci yılın sonuna kadar pasifte özel bir fon hesabında tutulur. Ancak satış bedelinin, satışın yapıldığı yılı izleyen ikinci takvim yılının sonuna kadar tahsil edilmesi şarttır. Bu süre içinde tahsil edilmeyen satış bedeline isabet eden istisna nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziyaa uğramış sayılır.
İstisna edilen kazançtan beş yıl içinde sermayeye ilave dışında herhangi bir şekilde başka bir hesaba nakledilen veya işletmeden çekilen ya da dar mükellef kurumlarca ana merkeze aktarılan kısım için uygulanan istisna dolayısıyla zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziyaa uğramış sayılır. Aynı süre içinde işletmenin tasfiyesi (bu Kanuna göre yapılan devir ve bölünmeler hariç) halinde de bu hüküm uygulanır.
Bedelsiz olarak veya rüçhan hakkı kullanılmak suretiyle itibarî değeriyle elde edilen hisse senetlerinin elde edilme tarihi olarak, sahip olunan eski hisse senetlerinin elde edilme tarihi esas alınır.
Devir veya bölünme suretiyle devralınan taşınmazlar, iştirak hisseleri, kurucu senetleri ve intifa senetleri ile rüçhan haklarının satışında iki yıllık sürenin hesabında, devir olunan veya bölünen kurumda geçen süreler de dikkate alınır.
Menkul kıymet veya taşınmaz ticareti ve kiralanmasıyla uğraşan kurumların bu amaçla ellerinde bulundurdukları değerlerin satışından elde ettikleri kazançlar istisna kapsamı dışındadır.

Gayrimenkul En az iki tam yıl aktifte kayıtlı gayrimenkulün satışı, KDV’nden müstesnadır. (KDV Kanunu. Md.17/4-r).
Alıntı:
KANUN ADI: KATMA DEĞER VERGİSİ
MADDE NO: 17
SOSYAL VE ASKERİ AMAÇLI İSTİSNALAR DİĞER İSTİSNALAR

) (5615 sayılı Kanunun 13 üncü maddesiyle değişen bent. Yürürlük: 04.04.2007)Kurumların aktifinde veya belediyeler ile il özel idarelerinin mülkiyetinde, en az iki tam yıl süreyle bulunan iştirak hisseleri ile gayrimenkullerin satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimler ile bankalara borçlu olanların ve kefillerinin borçlarına karşılık gayrimenkul ve iştirak hisselerinin (müzayede mahallerinde yapılan satışlar dahil) bankalara devir ve teslimleri.

Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kira Gelirlerinin Beyanı(Gayrimenkul Sermaye İradı) Burhan Sezer Mali Hukuk Çalışma Grubu 1 19-03-2007 10:45
gayrimenkul satışı sumeyra Meslektaşların Soruları 7 12-07-2006 19:51
Sermaye Şirketlerinde Kayyım'ın İflas İsteme Yetkisi Hk. NEROL Hukuk Soruları Arşivi 0 25-09-2005 16:58
Sermaye Şirketlerinde;sermayenin ''döviz, Hazine Bonusu Yada Altın Olarak'' Tayini Av.Mehmet Saim Dikici Meslektaşların Soruları 0 28-03-2002 13:14
Gayrimenkul Satışı melis ece Hukuk Soruları Arşivi 1 02-03-2002 10:40


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03602004 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.