Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Kaymakamlık Mesleği

Yanıt
Old 15-02-2007, 00:35   #1
mutlakadalet

 
Varsayılan Kaymakamlık Mesleği

KAYMAKAMLIK

Kaymakam, ilçenin genel yönetiminden sorumlu olan, devleti ilçede temsil eden, ilçenin en yetkili kamu görevlisidir.

Kaymakam olmak isteyenlerin;
· Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip,
· Sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı,
· Başkalarını etkileyebilen, düşüncelerini başkalarına söz ve yazı ile aktarabilen,
· İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, insanları anlayabilen,
· Yeniliklere açık, yaratıcı,
· İşleri planlayabilen ve uygulamayı izleyebilen, yönetici özelliklerine sahip
kimseler olmaları gerekir.

Kaymakamlık mesleğine giriş koşulları

1- “İktisat”, “Ekonomi”, “İşletme”, “Maliye”, “Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler”, “Uluslararası İlişkiler”, “Kamu Yönetimi”, “Siyaset Bilimi”, “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi”, “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler” veya “Hukuk” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programından mezun olmalıdır.

2- KPSS’den, Bakanlıkça belirlenen puan türünden (KPSS 37) asgari puanı almak. (2004 yılı itibariyle, asgari olarak 70 almak gerekiyorken, 2005 yılı itibariyle 78,5 alınması gerekmektedir.)

Kaymakam adaylığı için KPSS’deki test ağırlıkları ise şu şekildedir:
Test Alanları Ağırlıklar

Genel Yetenek 0,1
Genel Kültür 0,1
Hukuk 0,1
İktisat 0,2
Kamu Yönetimi 0,4
Maliye 0,13- Kaymakamlık Sınavı

A. Yazılı Sınav

KAYMAKAM ADAYLARI YÖNETMELİĞİ
MADDE 7
1) Yazılı Sınav: ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) başarılı sayılan adaylar arasında Bakanlıkça yapılan sınavdır. KPSS sonucunda, Bakanlıkça belirlenen puan türünden 70 puanın altına düşülmemek kaydıyla en yüksek nottan başlamak üzere, sınav ilanında belirtilen kadronun 20 katı kadar aday yazılı sınava girme hakkı elde etmiş olur. Yazılı sınava girme hakkı kazanmış olan en son adayla aynı puanı almış bulunan diğer adaylar da yazılı sınava girmeye hak kazanır. Yazılı sınava girmeye hak kazanan tüm adaylara sınava giriş belgesi verilir. Sınavlar İnkılap Tarihi, Anayasa, İdare Hukuku, Ekonomi, Türkiye’nin İdari Yapısı, Türkiye’nin Ekonomik Yapısı ve Sorunları, Türkiye’de Mahalli İdareler, Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları alanında yapılan yenilikler ve benzeri idareciyi yakından ilgilendiren konularda hazırlanır.


Soru Dağılımı


DERSİN ADI
(2002 YILI soru dağılımı/ 2004 YILI soru dağılımı)

Anayasa Hukuku
İdare Hukuku
İdari Yargı

85/96


Makro İktisat
Mikro İktisat
Türkiye Ekonomisi

60/45

İnkılâp Tarihi

15/10

Temel Hak ve Hürriyetler Alanında Ülkemizdeki Son Gelişmeler

-/9

TOPLAM

160/160B. Sözlü Sınav

KAYMAKAM ADAYLARI YÖNETMELİĞİ
MADDE 7
2) Sözlü Sınav: ... Sözlü sınav, adayların yazılı sınav konularının yanı sıra, bilgilerinin ölçüldüğü, genel kültür, muhakeme, kavrayış, ifade yetenekleri, genel davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu açısından değerlendirildiği ve fiziki durumunun tespit edildiği sınavdır. ...
Sözlü sınavlarda değerlendirme Komisyon Başkan ve Üyelerinin 100 üzerinden ayrı ayrı takdir edecekleri notlar toplamının ortalaması alınarak yapılır. Bu ortalama notu 70’den aşağı olanlar yetersiz sayılarak elenirler.
Kesin başarı notu, sözlü sınavda alınan nottur. Sözlü sınavı kazananların atanma işlemleri İçişleri Bakanlığı'nın belirleyeceği tarihlerde yapılır.
Sözlü Sınav Ankara’da yapılmaktadır.

Kaymakam Adayları Yönetmeliğinde Belirtilen Genel ve Özel Koşullardan Bazıları İse Şunlardır:
  • Türk vatandaşı olmak
  • Kamu haklarından mahrum olmamak
  • Askerlikle ilgili bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfına geçirilmiş olmak. (Ancak yazılı sınav tarihinde askerlik hizmetinde bulunanlardan terhislerine en çok 3 ay kalanlar yazılı sınava kabul edilirler.)
  • Giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle, 30 yaşını bitirmemiş olmak. (Ancak fiili askerlik ödevine çağrılıp da, yukarıda belirtilen yaş sınırını askerlik ödevleri sırasında geçirmiş bulunanların terhislerini müteakip açılacak ilk sınava müracaat etmeleri şartı ile bu yaş durumları aday olarak alınmalarına engel teşkil etmez.)
  • Mülki İdare Amirliği görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak; memleketin her ikliminde iş görmeye bir engeli olmadığı tam teşekküllü Devlet hastanelerindeki sağlık kurullarından alınacak raporla belirtilmiş olmak.
  • Yaptırılacak tahkikata göre Mülki İdare Amiri olmaya engel teşkil edecek kişisel veya ailevi bir kötü sanı bulunmamak.
Kaymakamlık Stajı

KAYMAKAM ADAYLARI YÖNETMELİĞİ
Kaymakam Adaylarının Tabi Olacakları Stajlar
Madde 12- A) Kaymakam Adayları; yıllık izin hakları saklı kalmak üzere normal hallerde aşağıdaki sıra ve ortalama sürelerle Kaymakam Adaylığı staj devresine tabi tutulurlar.
İl Merkez stajı 1
Bakanlık Merkez stajı-1 3 ay
Kaymakam Refikliği stajı 1 ay
Mülkiye Müfettişi Refakatinde Teftiş stajı 1.5 ay
Bakanlık Merkez Stajı-2 2 4 ay
Yurt dışı stajı 12 ay
Milli Güvenlik stajı 1.5 ay
Kaymakam Vekilliği stajı 8 ay
Kaymakamlık Kursu 4 ay

Yararlanılan Kaynaklar:
Kaymakam Adayları Yönetmeliği
http://www.iskur.gov.tr
http://www.e-kariyerim.com
http://www.kamu.sakarya.edu.tr
Old 13-07-2007, 12:23   #2
yağmurdamlası

 
Varsayılan :)

Kaymakamlık mesleği gerçekten çok ağır sorumluklar istiyor ve kazanması da o kadar kolay değil.Konu dağılımı çok ve düzenli bir çalışma mutlaka gerek...Bir adli yargı sınavına göre kaymakamlık sınavının yükümlükleri daha fazla ve mülakatı hakkında pek bir bilgi sahibi değilim.Mülakatında da çok zorlarlarmış gibi geliyor bana ama yine de tam bilinmez.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
avukatlık mesleği gerçekten gerekli mi? 8xy Hukuk Sohbetleri 29 12-09-2011 22:50
Yaman Çelişkilerin Mesleği Avukatlık avmhy Hukuk Sohbetleri 23 05-01-2010 16:20
A.B.'de Serbest Dolaşım ve Avukatlık Mesleği Av.Habibe YILMAZ KAYAR Adliye Duvarı 1 09-01-2007 12:59
hukuk mezununun kaymakamlık yapması fbhk Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 2 04-09-2006 18:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04273605 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.