Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

mirasta hisse satışı

Yanıt
Old 11-02-2007, 15:00   #1
Av.Cihan Nuri

 
Varsayılan mirasta hisse satışı

arkadaşlar, mirasta terekeler dağıtılmadan sadece mahkemeden veraset ilamından sonra mirascılardan biri kendisine düşen hissesini bir başkasına satmak istyor. bu işlemi taşınmaz konusunda noterden mi yapılmalı??? taşınmaz devirleri tapu dairesinde olmaktadır,fakat burada kişinin üzerine belirli bir taşınmaz olmayıp terekede bulunan taşınmazlar üzerinde hissesi vardır. bu yüzden aklıma ilk gelen taşınmaz satış vaadi sözleşmesi oldu.

--noterden ileride mirascılar arasında paylaşım ve devir işlemleri yapıldıktan sonra devir edilmesi amacıyla taşınmaz satış vaadi sözleşmesi ile mi çözülecek???
Old 13-02-2007, 00:16   #2
_NALAN_

 
Varsayılan

Hissesini Gayrimenkul Satış Vaadi sözleşmesi ile satabilir. Ancak elbiriliği halinde mülkiyet mirasçılar arsında bölüştürlüp tapuda mirasçılar adına paylar tescil edilmediği sürece yapılan gayrimenkul satış vaadi sözleşmesinin ifa kabiliyeti yoktur. ne zaman elbirliği mülkiyet sona erdi mirasçılar gayrimenulü payları oranında devraldılar sözleşme ifa kabiliyeti kazanır. ancak her halükarda sözleşme geçerlidir.
Old 25-02-2007, 18:46   #3
Av.Cihan Nuri

 
Varsayılan

araştırmalarım sonucu buldum:

a) Tanım ve Açıklama
Miras payının devri (temliki), iştirak (el birliği) halinde bulunan mirasçılardan birinin miras payını, iştirak(el birliği) bozulmadan diğer bir mirasçı veya mirasçılara devretmesi demektir (MK.676). Bu devir bedelli ise satış, bedelsiz ise bağış gibi değerlendirilir.
İştirak (el birliği) hali bozulmadan miras payının iştirake dahil olmayan üçüncü kişilere devri yasaktır. Sadece mirasçılara devri mümkündür.
Bir mirasçı, diğer bir veya birkaç mirasçıya veya tüm mirasçılara payını dilediği oranlarda devredebilir.

Miras payının devri için kural olarak tapu sicil müdürlüğünde resmi senet düzenlenir. Ancak Medeni Kanunun 677. maddesine göre bunun noterde düzenlenmesi de mümkündür.
Miras payının devri bedelli ise satış suretiyle devir, bedelsiz ise bağış suretiyle devir sayılır. Ölünceye kadar bakma karşılığı da miras payının diğer bir mirasçıya devir edilmesi mümkündür.
Verasette iştirakli olarak kayıtlı olan bir yerde iştirakçilerin tümü içlerinden bir iştirakçiye bu taşınmaz maldaki kanuni hak ve hisselerin tamamını devrediyor ve sonuçta tek bir malik mal sahibi oluyor ise bu işlemin metninde "kanuni hak ve hisselerinin tamamını pay temliki suretiyle devrettiği" ibaresi kullanılmayarak "kanuni hak ve hisselerinin tamamını sattıkları" ibaresi kullanılır. Yani yapılan işlem pay temliki değil, satış ve hisse birleştirme işlemidir.
İştirakin feshi işlemini yapmadan iştirakçilerin tümünün katılımı ile payları üçüncü bir kişiye de satılabilir. Bu halde iştirak kendiliğinden bozulmuş olacağından satış harcı dışında bir harç almaya gerek yoktur.

b) Pay Temliki İçin İstenen Belgeler
1) Temlik edilecek paya isabet eden veraset ve intikal vergisi ilişiğinin kestirildiğine dair vergi dairesinden alınmış belge.
2) Tarafların fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport veya avukat kimliği ile vesikalık fotoğrafları, T.C. Kimlik ve vergi numarası,
3) İşlem taraflarında temsilci sıfatıyla katılan var ise, temsile ilişkin belge.
Old 02-04-2007, 16:20   #4
mineartun

 
Varsayılan

notere bu taleple gittiğimizde intikal olmadan devir yapamayacaklrını beyan ettiler..bu konuya genel bir çözüm bulabilir miyiz?başına gelen var mı?
Old 03-04-2007, 18:04   #5
alp213128

 
Varsayılan

Arkadaşlar önce taşınmazın bulunduğu Asliye hukuk mahkemesinde izale-i şüyuu davası açılması gerekmiyor mu?Zaten diğer mirasçılar haklı bir neden göstermedikçe(örneğin kendileri almak isterler)bu dava sonunda elbirliği mülkiyet bozuluyor,güncel hayatta böyle değil mi?
Saygılarımla...
Old 06-04-2007, 02:54   #6
Av.Cihan Nuri

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan mineartun
notere bu taleple gittiğimizde intikal olmadan devir yapamayacaklrını beyan ettiler..bu konuya genel bir çözüm bulabilir miyiz?başına gelen var mı?


http://www.tkgm.gov.tr/ana.php?Sayfa...DID=44&DHID=48

tapu ve kadaostro genel müdürlüğünün sitesinde bu konu ile ilgili tüm bilgiler açıklamalarıyla ve örnekleriyle birlikte mevcut. umarım yararlı olur.
Old 14-05-2007, 10:39   #7
Ziraat Müh.

 
Mesaj Tarim Arazİlerİnde Hİselİ SatiŞ

5403 sayılı 'Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu' ve 5578 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'a ve bu kanunlara istinaden çıkarılan yönetmelilere göre Tarım Arazilerinin
Bölünemez Parsel Büyüklükleri; Mutlak Tarım Arazileri ,Marjinal Tarım Arazileri Özel Ürün Arazilerinde 20 dekar Dikili Tarım Arazilerinde 5 dekar, Örtüaltı Tarım Arazilerinde 3 dekar olarak belirlenmiştir.
Bölünemez Parsel büyüklüğü altında olan tarım arazilerinde oluşmuş hisseler üçüncüşahıslara deredilemez veya rehin edilemez. Bölünemez Parsel büyüklüğünün altındaki ve birlikte mülküyetin olduğu tarım atazilerinde paydaşların veya iştirakcilerin tamamının birlikte katılımı ile üçüncü kişiye satış yapılabilir, rehin edilebilir, devredilebilir.
Bölünemez Parsel büyüklüğünüğün üzerindeki arazilerinde oluşmuş hisselerin üçüncü şahıslara satışında, devredilmelerinde veya rehin edilmelerinde sakınca bulunmamaktadır. Ancak ifraz yapılırken bölünemez Parsel Büyüklüklerinin altında parsel oluşturulamaz.
Old 19-05-2007, 21:51   #8
Fishman

 
Varsayılan

Muristen kalan taşınmazın henüz mirasçılar intikalini yaptırmamışlar.İki ayrı taşınmaz var.Taşınmazlardan biri 3.kişiye satılıyor prblem yol
Ancak diğer taşınmaz mirasçılardan biri hisseleri satın alıyor
Bunun ileride sorun teşkil etmemesi için en garanti yol ne olabilir
Old 20-05-2007, 12:28   #10
Av. Ö.Erol Yavuz

 
Varsayılan

Terekenin tamamı veya bir kısmı üzerinde, miras payının devri konusunda, mirasçılar arasında ya da mirasçı ile mirasçı dışındaki üçüncü kişilerle yapılacak sözleşme geçerli olup, M.K m.677, bu sözleşmenin mirasçılar arasında yapılması için yazılı şekli yeterli görürken, mirasçı ile mirasçı dışındaki üçüncü kişiler arasında ise noterlikçe düzenlenmesine bağlı tutmuştur.

Mirasçı dışındaki üçüncü kişiler ile yapılan sözleşme, üçüncü kişiye paylaşmaya katılma hakkı vermese de, paylaşma sonucunda payını devreden mirasçıya özgülenen payın verilmesini isteme hakkı verir. ( MK m.677/2 )

Saygılarımla.
Old 27-06-2012, 12:08   #11
yukselayca

 
Varsayılan Miras Hisse Satışında temsil

Merhaba;
müvekkilimin babasının vefaatı sonucunda veraset ilamı alınmış ve intikal işlemi yaptırılmıştır.Müvekkil il dışında olduğundan diğer mirasçı olan annesine vekaletname göndermiştir ve miras payını "temsile yetkili kıldığı"annesine devretmek istemektedir.Annenin hem devreden hem devralan olması mümkün müdür?
Syg.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
mirasta taşınmaz satış vaadi Av.Cihan Nuri Hukuk Soruları Arşivi 5 12-02-2007 18:28
Mirasta İhtiyati Tedbir m_kesik Meslektaşların Soruları 4 29-12-2006 16:45
Mirasta payın sorumluluğu. Dolphin Hukuk Soruları Arşivi 0 14-03-2006 13:26
Mirasta Anlaşmazlık kupeli Hukuk Soruları Arşivi 1 02-03-2002 23:59
Mirasta Anlaşmazlık kupeli Hukuk Soruları Arşivi 1 01-03-2002 23:27


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10258508 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.