Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Mahkemeden iki öğrenciye internet kafeye gitmeme cezası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2007, 13:18   #1
Seyda

Varsayılan Mahkemeden iki öğrenciye internet kafeye gitmeme cezası

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR DHA

MANİSA Sulh Ceza Mahkemesi, internet kafede olay çıkaran iki öğrenciyi biner YTL kefaletle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı, altı ay süreyle internet kafelere girmeme cezası verdi.
Geçen pazar günü öğle saatlerinde Avni Gemicioğlu Caddesi'ndeki bir internet kafede, Ahmet Tütüncüoğlu İlköğretim Okulu yedinci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki X , Endüstri Meslek Lisesi ikinci sınıf öğrencileri 16 yaşındaki Y ve Z tarafından dövüldü.
Burnu kırılan X polise başvurarak iki öğrenciden şikayetçi oldu. Polis Y ve Z'yı alarak Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'ne götürdü. Dün Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarılan Y ve Z'nın 1000'er YTL kefaletle tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Hakim ayrıca iki gencin 6 ay süreyle internet kafelere girmelerini de yasakladı.

http://www.milliyet.com.tr/2007/02/02/son/sontur03.asp
Old 02-02-2007, 17:57   #2
| Burak |

Son zamanlarda bu tür cezalar artmaya başladı. aslında iyi uygulansa yararlı bir ceza şeklide olabilir. İnternet kafelere girmemelerini nasıl engelleyecekler o ayrı bir soru.

Bir ara buna benzer şekilde kitap okuma cezası verilmişti.
Old 02-04-2007, 15:37   #3
alp213128

Aslında karar doğru ama sistem yanlış.Denetleme mekanizmasını kurabilse devlet bu ve bunun gibi cezalar daha etkili olur çünkü cezanın bir amacı da suçluyu topluma kazandırmak,pişman etmektir.
Saygılarımla...
Old 10-12-2008, 19:53   #5
didem kunal

Internet cafe girişlerine eşgallerini gösteren afişler asılarak mı uygulaması yapılacak peki? hakimin kararı doğru ama icrası bence pek mümkün değil
Old 11-12-2008, 01:39   #6
Hasan Bahadır Büyükavcı

5402 sayılı Denetimli Serbestlik kanununa göre;

Madde 14 - (1) Şube müdürlüğünün kovuşturma evresinden sonraki görevleri şunlardır: a) Haklarında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının;
1) (c) bendinde belirtilen bir meslek veya sanat edinmeyi sağlamak amacıyla gerektiğinde barınma imkanı da bulunan bir eğitim kurumuna devam etme,
2) (d) bendinde belirtilen belirli yerlere gitmekten veya belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklanma,
3) (e) bendinde belirtilen ilgili ehliyet ve ruhsat belgelerinin geri alınması, belli bir meslek ve sanatı yapmaktan yasaklanma,
4) (f) bendinde ve 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 105 inci maddesinde belirtilen kamuya yararlı bir işte çalışma ile ilgili işlemleri yapma,
Biçiminde seçenek yaptırımların gerektiğinde kolluk ve ilgili diğer makamlarla işbirliği içinde kanunda belirtilen usul ve esaslara uygun olarak yerine getirilmesini sağlamak.

Demektedir. Ancak hükmolunacak tedbirin infaz edilebilir nitelikte olmasına hakimler d,kkat etmelidirler. Bu tedbirin infazı pek mümkün görünmemektedir. Şimdi düşünüyorum nasıl bir tedbir uygun olur aklıma gelmiyor.

Sizin bir tavsiyeniz var mı?
Old 11-12-2008, 21:41   #7
oz_yag

kefalet miktarı uygun. ancak internet cafe engeli gereksiz. cezaların biraz da yaşla orantılı olarak verilmesi kanaatindeyim. 16 yaşında gençliğe yeni adım atan bu bireylere aile içi kurallar sökmezken, internet cafe yasağı ne kadar uygulanabilir ki?
Old 30-12-2008, 22:11   #8
serdal dalhan

Bu uygulama
Avrupa ülkelerinde ve Amerikada 1800'lü yıllardan beri uygulanmaktadır. ülkemizde ise 2005 yılında kurulan ve 2006 yılında faaliyete geçen Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri tarafından yerine getirilmektedir.
Burada belirtmek istediğim şudur;
Biliyorsunuzki cezaevine girmiş çıkmış yani eski hükümlü statüsünü kazanmış kişiler toplumumuzun kanayan yaralarında birisidir. Çıkanlar artık cezaevi ortamına alıştıklarından suç işlemekten çekinmiyorlar, orada daha farklı suçlu profili ile karşılaştıklarından oradan bir suç makinası olarak çıkmaktadırlar. hayatta herkes bir anlık sinir veya bir anlık dalgınlık ile hükümlü olabilir. ilk defa suç işlemiş kişiler olabilir. bunların cezaevlerine yada ıslahevlerine gönderilmekle ıslah edilemeyeceği aşikardır. bu yollu Adalet hakkını arayacak kadar pahalı, işlediğin suçun cezası ucuz olmamalıdır. bu yüzden bu tip uygulamalar ülkemizde ne kadar çok yaygınlaşırsa o kadar iyi olur. denetim sistemi ise polis nezaretinde ve Denetimli Serbestlik Şube müdürlüğünde görev yapan denetleme memurları tarafından yerine getirilmekte ulaşım güçlüğü ve tehlikeli durumlarda kolluktan yardım istenir. İngiltere Adalet Bakanı Türkiyeye geldiğinde bu tür uygulamaların kendilerinin 100 yıldır bu seviyeye zor getirdiklerin Türkiye'nin ise kısa zamanda büyük bir yol katettiğini belirtmiştir. benim düşüncem bu tür uygulamaların dahada yaygınlaştırılması ve tüm toplum tarafından uygulamanın benimsenmesi.
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi