Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

idari davada dilekçenin reddi

Yanıt
Old 29-01-2007, 12:21   #1
rojda

 
Varsayılan idari davada dilekçenin reddi

Merhaba arkadaşlar;

İdare mahkemesinde açtığımız bir grup işlemin iptali ve tam yargı davasında mahkeme dilekçelerin reddi kararı verdi. Öncelikle bu kararlar tamamen hukuka aykırı. İYUK'nda belirtilen 15 günlük süreye uyulmamış. Dava dilekçemiz ve eklerinde ayrıntılı olarak taraflar, olay, işlem ve zararlarımız açıklanmış. Mahkeme ise "talep edilen tazminat miktarının neye göre istendiği,kalem kalem yazılmamıştır" minvalinde bir gerekçe sunmakta. Mahkemeden bilirkişi incelemesi ve keşif istediğimiz için bu araştırmalarla ayrıntılar, kalemler zaten ortaya çıkacak-tı-.
Ayrıca adli yardıma ilişkin talebimiz incelenip kabul edildikten sonra dilekçenin reddi kararı verilmiş. Öncelikle araştırdığım kadarıyla bu karara karşı İYUK'da itiraz ya da temyiz yolu kapalı. Sizin öneriniz nedir? Ayrıca ilk defa karşılaştığım bir karar olması sebebiyle dilekçelerin yenilenmesi prosedürü hakkında bilginiz var mı? Yeni bir dava mı açılacak, yoksa yalnızca ayrıntılı dilekçe verilip ilk dosyaya mı konulacak.

Şimdiden teşekkürler, kolaylıklar...
Old 29-01-2007, 12:36   #2
terazinin kefesi

 
Varsayılan sayın meslektaşım

İdare mahkemesince dava dilekçesinin reddi daha önce benim de başıma geldi.Açıkçası size katılmamak mümkün değil.Dilekçede her şeyi açık açık yazmış olmamıza rağmen hala hakimler anlaşılmayan bir şey varmış gibi dilekçeyi reddetmektedirler. Bu da yargılamayı uzatmaktan başka bir işe yaramamakta.
Dilekçenizin reddi nedeniyle ayrıntılı dava dilekçenizi tekrar yazacaksınız.Dikkat edin yalnız dilekçenizin hangi mahkemeden hangi gerekçe ile reddedildiğini belirtecek ve ona açıklık getirdiğinizi belirteceksiniz.Delillerinizi ekleyeceksiniz aynı mahkemede dava açıldığından o mahkemenin kaşesi dilekçenize vurulacak ve yeniden harç yatırmayacaksınız zira verdiğiniz dilekçe dilekçesi reddedilen davanızın devamıdır. Aynı mahkemenin yeni bir esas numarası alınacak eski davanın devamı olacaktır.
Kolaylıklar dilerim
Old 29-01-2007, 14:44   #3
sincap

 
Varsayılan

Danıştay İçtihadı Birleştirme Kurulunun 29.12.1983 tarih ve 1983/1 E., 1983/10 K. Kararında “idari işlemin neden olduğu zararın miktar olarak tespitinin mümkün olmadığı hallerde, dava dilekçesinde uyuşmazlık konusu miktar gösterilmeksizin tam yargı davası açılabileceği hüküm” altına alınmıştır. Yineleme dilekçenizde yer vermeniz uygun olabilir.
Kolay gelsin, iyi çalışmalar...
Old 29-01-2007, 15:10   #4
ragıp

 
Varsayılan

İdare mahkemeleri duruşma yapmamaktadır. Bu nedenle tüm eksiklikleri gidermek ve dosyanın incelenmeye hazır olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle arad bu tür yazışmalar olmaktadır. bazı kişilerce bu tür yargılamanın daha hızlı olduğu iddia edilmektedir. gerçekten duruşma yapılmayınca yargılama daha hızlı olmaktadır.
Old 29-01-2007, 18:29   #5
seyrani

 
Varsayılan

bazen anlamsız yere dilekçeyi reddediyorlar.Aynı dilekçeyi bilgisayardan çıkarıp aynı mahkemey verdim.Bu sefer kabul edildi
Old 29-01-2007, 22:28   #6
irfan AYDIN

 
Varsayılan Konuya ilişkin değerlendirmelerim.

1-Sayın ROJDA,Mahkemenin dilekçe ret kararına yer vermiş olsaydınız daha iyi olurdu. Bununla birlikte düşüncelerimi:
a)2577 sayılı İYUK'un 3.maddesinin (b) bendi uyarınca istediğiniz tazminatın dayanağını dilekçede göstermeniz gerekmekteddir.
b)2577 sayılı Yasanın 14/6.maddesi uyarınca yargılamanın her aşamasında dilekçe ret kararı verilebilir.
c)Dilekçe ret kararına uygun şekilde yeniden düzenlenecek dilekçenin 30 gün içinde aynı mahkemeye verilmesi gerekir. Aksi takdirde aynı yasanın 15/5.maddesi uyarınca davanız reddedilir.
d)Yenileme dilekçeniz ilk açılan dava dosyasına konulacaktır.
2-Sn.SİNCAP, İşaret ettiğiniz Danıştay İçtihadı Birleştirme Kurulu Kararı,2577 sayılı Yasanın uygulanmaya başlamasından önceki döneme ait olduğunu düşünüyorum. Kararı incelediğinizde,orada uygulanan yasanın 2577 sayılı Yasa olmadığı anlaşılacaktır.
3-Sn RAGIP,2577 sayılı Yasanın 17 ve 18.maddeleri incelendiğinde görülecektirki,esasında yazılı yargılama esasına göre yargılama yapmaları öngörülen vergi ve idare mahkemeleri duruşma da yapmaktadırlar.
4-Sn.SEYRANİ,İdari yargı yerlerinin, keyfi kararlar verdikleri izlenimini oluşturacak nitelikteki değerlendirmenize katılmıyorum.Şayet hakim sizi korumak maksadıyla işaret ettiğiniz kararı vermemişse(ben bu yaklaşıma katılmıyorum)size yakışan işaret ettiğiniz dilekçelerle,yine sözünü ettiğiniz dilekçe ret kararını HSYK ya göndermek olmalıydı. Bunu yapmayıp, bu sutunlarda yargıya gölge düşürecek şekilde açıklamalar yapmak doğru değildir.
Saygı ve Sevgilerimle.
Old 30-07-2013, 17:00   #7
garip

 
Varsayılan

idare mahkemesinin dilekçenin reddine karar vermesi üzerine verilecek yenileme dilekçesi bu kararı veren mahkeme başlıklı olarak bu mahkeme kalemine mi verilecek tereddüt içerisindeyim.yenileme dilekçesinin matbu bi örneği var mıdır..yoksa eksikliklerin giderildiği ve red kararı veren mahkeme başlıklı bir dilekçe yeterli mi olur..yardımcı olan meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İdari davada adli yardım talebinin reddi??? öğretmen Meslektaşların Soruları 6 30-01-2007 17:55
Yetki itirazının reddi kararından sonra dava davalı vekili tarafından takip edildiğinden karar düzeltme talebinin reddi dark Hukuk Soruları Arşivi 6 01-12-2006 00:58
mirasın reddi av.selcukacar Miras Hukuku Çalışma Grubu 7 16-09-2006 10:50
idari işlem ile idari eylem arasındaki farklar kerim Hukuk Soruları Arşivi 3 06-05-2006 15:44


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04657197 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.