Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alt Kira Sözleşmesi İle Kullanılan Taşınmaz Hakkında Tahliye Kararı

Yanıt
Old 23-01-2018, 13:13   #1
mehmet bozkır

 
Varsayılan Alt Kira Sözleşmesi İle Kullanılan Taşınmaz Hakkında Tahliye Kararı

Merhaba,

Tam olarak içinden çıkamadığım bir konu ile ilgili olarak bilgisi ve tecrübesi olan meslektaşlarımdan görüş rica ediyorum.

Müvekkilin alt kiracı olarak kullanmakta ve işletmesini yapmakta olduğu bir işyeri ile ilgili olarak kiraya veren, kiralayana karşı kira alacağı sebebiyle tahliye talepli icra takibi başlatmış,takip kesinleşmiş, kira borcunun ödenmemesi sebebiyle mahkemeden tahliye talebinde bulunulmuş, mahkeme tahliye kararı vermiş ve karar kesinleşmiş. Tüm bu süreçlerde alt kiracı olan müvekkile harici ya da resmi hiçbir bildirim yapılmamış. ( İcra takibinde ya da davada müvekkil taraf değil, bilgisi olmadığı için müdahale talebinde bulunması da söz konusu olamamış )

Bahsettiğim bu karardan müvekkil, alt kiraya veren vekilinin göndermiş olduğu ihtarname ile yeni haberdar oldu. ( İhtarnamede alt kira sözleşmesinin dayanağı olan kira sözleşmesinin fesih olması sebebiyle alt kira sözleşmesinin imkansızlık sebebiyle fesih edildiği, taşınmaz hakkında tahliye kararı verildiği ve ihtarname tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde tahliye edilmemesi halinde kendilerinin bir hukuki sorumluluklarının olmayacağı belirtilmektedir )

Müvekkik alt kira sözleşmesi ile kullanmakta olduğu ( yaklaşık iki yıldır kullanmaktadır ) taşınmazla ilgili Belediye ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nden izin ve ruhsat almış, taşınmaz üzerine tesis kurmuş, ciddi bir sermaye yatırmıştır, tahliye edilmesi halinde büyük bir mağduriyet yaşayacaktır. Müvekkil alt kiraya verene karşı da tüm yükümlülüklerini sözleşmeye uygun şekilde yerine getirmiştir. Kiraya verenin ve müvekkilin zararlarını ortadan kaldırmak ve uzlaşma sağlamak için tarafımızca taşınmaz sahipleri ile iletişime geçilmiştir ancak yeni bir sözleşme yapılması ya da herhangi bir uzlaşı sağlanması konusunda kiraya veren olumlu yaklaşım göstermemiştir.

Müvekkilin uğrayacağı zararlara karşı alt kiraya verene karşı yapılacak işlemler dışında tahliyeyi durdurma ya da erteleme sonucunu doğuracak bir hukuki yol var mıdır? Benzer bir durum yaşayan ve/veya konuya ilişkin emsal karar örneği bilen meslektaşlarımız bilgi ve deneyimlerini paylaşırlarsa çok sevinirim.
Old 23-01-2018, 14:39   #2
Av. Yakup AYDIN

 
Varsayılan

Sayın mehmet bozkır,

İİK m.276 "Tahliyesi istenen yerde kiracıdan başka bir şahıs bulunur ve işgalde haklı olduğuna dair resmi bir vesika gösteremezse derhal tahliye olunur." demektedir.

Ayrıca;

T.C YARGITAY
12.Hukuk Dairesi
Esas: 2016/ 18987
Karar: 2017 / 275
Karar Tarihi: 16.01.2017

"Şikayetçilerin işgal ettiği bağımsız bölümlerin kira kontratında alt kiraya verilen bağımsız bölümler olduğu dosya kapsamı ile sabittir. Bu nedenle alt kiracı sıfatı ile borçluya tebaan mecurda oturdukları için İİK'nun 276/son fıkrası uygulanmasında üçüncü kişi sayılamazlar. İcra müdürlüğünce, şikayetçilere mecuru tahliye etmesi için süre verilmesi yönündeki şikayet konusu işlemi usul ve yasaya uygundur."

---

T.C YARGITAY
12.Hukuk Dairesi
Esas: 2011/ 14113
Karar: 2012 / 3818
Karar Tarihi: 16.02.2012

"Taşınmazın sahibi ve ilamda taraf olan N. T. ile şagil konumda olan V.. Tekstil Day.Tük.Mal.İth.İhr.Tic. A.Ş. arasında geçerli yazılı bir kira sözleşmesi yoktur. Üçüncü şahıs olan K. T. ile yapılan kira sözleşmesi alacaklıyı bağlamaz."

Kanun maddesinin ve Yargıtay kararlarının tamamını incelemenizde fayda var.

Bu durumda, kurulmuş olan alt kira ilişkisi alacaklıyı bağlamayacaktır. Sizin tahliye nedeniyle uğrayacağınız zararlar için de alt kiraya veren kişiye başvurmanız gerekecektir.
Old 23-01-2018, 14:48   #3
mehmet bozkır

 
Varsayılan

Yakup Bey,

Yanıtınız için teşekkür ederim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tek kira Sözleşmesi Birden Fazla Taşınmaz Hakkın Tahliye Takibi Av. İsmail Kısacık Meslektaşların Soruları 1 31-05-2014 16:29
yazılı olmayan kira sözleşmesi ,tahliye,kira borcu emi_shn Meslektaşların Soruları 6 12-12-2012 11:44
Sözlü kira sözleşmesi-ihtiyaçtan Tahliye davası - kiracının kira ilişkisini reddetmesi AV. İLKER VURAL Meslektaşların Soruları 39 26-09-2012 23:03
kira sözleşmesi olmaksızın kira ilişkisinde kiracının taşınmazı tahliye etmesi SYAZICI Meslektaşların Soruları 10 16-11-2009 16:36
Alt Kira mı olur? Yada zımni Kira sözleşmesi mi oluşmuştur. Nasıl Tahliye edebiliriz? Av. Hamza Meslektaşların Soruları 2 02-02-2009 08:38


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03516412 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.