Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

250 bin öğrenci ortada kaldı

Yanıt
Old 04-01-2007, 11:57   #1
Av.Engin Özoğul

 
Varsayılan 250 bin öğrenci ortada kaldı

Açıköğretim Lisesi’ne kayıtlı 250 bini “aktif" yaklaşık 850 bin öğrencinin bir yıldır kayıt yenileme, ders seçimi, kitapların dağıtımı ve sınav işlemlerinin hiçbiri gerçekleştirilemiyor.

İnternet üzerinden işlemleri yapmak üzere açılan ihaleyi kazanan Probil firmasının, sistemi işlevsel hale getirememesi nedeniyle Açıköğretim Lisesi"nde kaç öğrencinin bulunduğu, mezun olduğu belirlenemiyor; kitaplar dağıtılamıyor, sınavlar erteleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı"nın Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü"nde (Eğitek), AKP iktidarıyla birlikte uzman personelin uzaklaştırılması ve görevden el çektirilmesi sonucu ortaya çıkan “hata" ve “skandal"lar bitmek bilmiyor. Daha önce Ortaöğretim Kurumları Sınavı"na (OKS) göre yapılan yerleştirmede “hata"lar yapan, ardından açıköğretim lisesinin soru kitapçığında biyoloji sorularını unutarak ayrı bir “skandala" imza atan Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, şimdi de açıköğretim lisesindeki tüm öğrencileri mağdur etti.

DÜZGÜN İŞLEYEN SİSTEM LAĞVEDİLDİ

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde işlemleri yürütülen açıköğretim lisesi öğrencilerinin mağdur edilmesi, il milli eğitim müdürlükleri kapsamındaki il eğitim merkezi müdürlüklerinin lağvedilmesiyle başladı. Açıköğretim lisesi öğrencilerinin tüm işlemlerini sorunsuz şekilde yürüten il eğitim merkezi müdürlüklerinin 2005 yılında kaldırılmasının ardından işlemlerin internet üzerinden gerçekleştirilmesi amacıyla 2005 yılının son aylarında ihaleye çıkıldı.

KURULAN SİSTEM İŞLEMİYOR

Öğrencilerin kayıt, mezuniyet, denklik, ders seçimi ve sınav işlemlerinin yapılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ihaleyi Probil firması kazandı. 250 bin YTL"ye ihaleyi alan Probil firması, Genel Müdürlükte sorumlu yöneticilere, illerde halk eğitim merkezi müdürlükleri ile öğrencilere verilecek şifrelerle işleyecek bir yazılım geliştireceğini taahhüt etti.

Probil firmasının, 2005 yılının son aylarında aldığı ihalenin üzerinden bir yılı aşkın sürenin geçmesine karşın oluşturduğu sistem bir türlü oturmadı, öğrenci işleri gerçekleştirilemedi.

250 BİN ÖĞRENCİ MAĞDUR EDİLDİ

“Skandallar" ve “hata"lar genel müdürlüğü ismini alan Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü"nün son “hataösı 250 bini “aktif", 200 bini “donuk", 400 bini de “silik" olarak tanımlanan toplam 850 bin öğrenciyi mağdur etti. Kurulu düzeni bozarak yeni bir sistem kurmak isteyen Genel Müdürlüğün, geçen sürede yapamadığı işlemler şöyle:

MEZUN OLMASI GEREKENLER OLAMADI


“-2006 yılının şubat ayında gerçekleştirilen kayıt yenileme ve yeni kayıtlar sağlıklı yapılamadı.

-Haziran ve temmuz aylarında kayıt yenileme işlemleri hiç yapılamadı.

-Ağustos ayındaki sınavda öğrencilere yanlış dersler seçtirildi.

-Yanlış ders seçimi nedeniyle mezun olabilecek öğrenciler mezun olamadı."

SINAV DA ERTELENDİ

Bakanlığın “hataya hala müdahale etmemesi nedeniyle sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Ders seçiminin sağlıklı yapılamamasından kaynaklı öğrencilere kitapları bir türlü yollanamadı. 2007 yılının ocak ayında düzenlenmesi planlanan sınav da çıkmaza girdi. Sorunları çözemeyen Bakanlığın sınavı da mart ayının ilk haftasına erteleme yönünde karar aldığı öğrenildi.

http://www.hurhaber.com/news_detail.php?id=34943
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Çocuk ve Öğrenci Hakları - Bir Mektup Admin Çocuk Hakları Çalışma Grubu 6 02-09-2007 00:11
öğrenci hakkı var mıdır? okan Hukuk Soruları Arşivi 3 02-02-2007 16:01
Sayıştay Kanunu yarıda kaldı ahmetsacit Hukuk Haberleri 0 26-09-2006 11:15
Öğrenci Affından Yararlanmak berrin leyla Meslektaşların Soruları 0 05-10-2005 13:28
Ruhumuz Geride Kaldı şenay Site Lokali 1 28-09-2003 14:00


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03925490 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.