Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yeniden Şiddet İhtimali

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-12-2009, 17:41   #1
Konuk

Varsayılan Yeniden Şiddet İhtimali

2 Ay kadar önce eşimden şiddet gördüm polisten yardım istedim önce hastaneye daha sonra karakola gittik şikayetçi olmadık ancak eşim ifadesinde karşılıklı birbirimize vurduğumuzu söylemiş olay aile mahkemesine intikal edecekmiş. Şu anda iyiyiz ayrılmak istemiyorum ama dayakta istemiyorum. (Bir daha olursa ya ölmezde sağ kalırsam boşanırız )ne yapmalıyım
Old 26-12-2009, 00:08   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Aile üyelerinden biri diğerine şiddet uyguladığında konu ile ilgili düzenlenen evrak savcılığa gönderilir.Savcılık bir yandan ceza davası açılması için koşulların olup olmadığını değerlendirirken ,evrakı kendiliğinden aile mahkemesine gönderir.

Aile Mahkemesi hakimi mağdur tarafından talep olmasa dahi,savcılığın bildirimi nedeniyle ailenin Korunmasına Dair Kanun gereğince olayın gerektirdiği bazı tedbir kararları verebilir.Örneğin aile üyesinin korku ve şiddete yönelik eylemlerini ,iletişim vasıtaları ile rahatsız etmesini,silah taşımasını yasaklayabilir.Şiddet uygulayanı müşterek konuttan uzaklaştırabilir.

Bu karar savcılık aracılığı ile şiddet uygulayana tebliğ edilmesinden sonra,bu karara uymayan aile bireyi hakkında Savcılık tarafından Sulh Ceza Mahkemesinde dava açılır.

Şiddetten korunmanın yolu yeniden şiddet olmasını bekleyerek daha vahim kayıpların olmasına davetiye çıkarmak olmamalıdır.

Şiddet uygulayan sonucuna katlanmalıdır.Bu nedenle Aile Mahkemesince verilen koruma kararına uyulmadığında eşiniz hakkında bildirimde bulunarak ceza davası açılmasını sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir zamanda da ;şiddet riski varsa,şiddet gerçekleşmeden Aile Mahkemesine başvurabilir ve koruma kararı isteyebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 26-12-2009, 10:27   #3
Konuk

yaşadığım olayı düşündüğümde kahroluyorum tekrar tekrar o anı yaşıyorum kendimi ifade edecek kelimeleri bulmakta güçlük çekiyorum. Mahkemede eşimin gayet sağukkanlı bir şekilde kendini üste çıkarmasından korkuyorum. 2 ay olmasına rağmen vücüdümdaki ağrılar halen geçmedi doktor kas ezilmesi olduğu için iyileşmemin uzun süreceğini söylüyor. Ruhumda açtığı yaralar ise çok daha büyük. çok kötü bir dayak yedim. kendisi döğüştük sende bana vurdun diyor.(bu sebeple müşteki olarak savcılık ek savunma istedi) Ailemin haberi yok olmasını da istemiyorum neden çekiyorsun gel diyecekler. kendisinde en ufak bir pişmanlık bile yok o bana vurunca karşı çıktığım, polis çağırdığım için suç bendeymiş . çocuklarım için gittiği yere kadar götürmek istiyorum. Çalışıyor olmama rağmen avukat tutacak maddi gücüm yok nereye başvurmalıyım. yardımdarınız için teşekkür ederim İYİKİ VARSINIZ
Old 26-12-2009, 11:01   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Şiddet nedeni ile hem fiziksel hem ruhsal zararınızın ne olduğunu,basit bir tıbbi müdahale ile giderilip giderilemeyeceğini,beden ve ruh sağlığınızın bozulup bozulmadığına ilişkin bir rapor almanız yararınızadır.Bunun için en yakın üniversite Adli Tıp Ana Bilim Dalına başvurmanız gerekir.Alınan bu raporu yargılama dosyasına sunabilirsiniz.

Ceza yargılamasında mağdurun talebi üzerine baro CMK Mağdur Hakları biriminden avukat atanmaktadır.Mahkemeye vereceğiniz bir dilekçe ile bu isteğiniz yerine getirilecektir.
Old 26-12-2009, 18:53   #5
Academic

Alıntı:
Yazan Konuk
yaşadığım olayı düşündüğümde kahroluyorum tekrar tekrar o anı yaşıyorum kendimi ifade edecek kelimeleri bulmakta güçlük çekiyorum. Mahkemede eşimin gayet sağukkanlı bir şekilde kendini üste çıkarmasından korkuyorum. 2 ay olmasına rağmen vücüdümdaki ağrılar halen geçmedi doktor kas ezilmesi olduğu için iyileşmemin uzun süreceğini söylüyor. Ruhumda açtığı yaralar ise çok daha büyük. çok kötü bir dayak yedim. kendisi döğüştük sende bana vurdun diyor.(bu sebeple müşteki olarak savcılık ek savunma istedi) Ailemin haberi yok olmasını da istemiyorum neden çekiyorsun gel diyecekler. kendisinde en ufak bir pişmanlık bile yok o bana vurunca karşı çıktığım, polis çağırdığım için suç bendeymiş . çocuklarım için gittiği yere kadar götürmek istiyorum. Çalışıyor olmama rağmen avukat tutacak maddi gücüm yok nereye başvurmalıyım. yardımdarınız için teşekkür ederim İYİKİ VARSINIZ

Sayın Konuk,

Sayın Habibe Hanımın söylediklerine katılarak ayrıca şunu eklemek istiyorum. Yaşadığınız bir travmadır. Hala aynı şeyleri sık sık hatırlıyor olmanız da doğaldır. Bu süreç içinde hukuki anlamda size önerilenlere ek olarak şunu da dikkate almalısınız. Şiddete maruz kalan kadınların yeterince önlem almadıkları takdirde yeniden şiddete uğrama olasılığı yüksektir. Habibe Hanımın da belirttiği gibi, şiddete yeltenen sonuçlarına da katlanmalıdır ki tekrar aynı şeyi yapamayacağını öğrenmelidir. Aile ortamı içinde bunlar olur yaklaşımı ile hareket ettiğiniz ve yeni bir olay yaşanana kadar beklediğiniz takdirde yazık ki devamı gelecektir. Bunu ben söylemiyorum, bilimsel araştırma sonuçları ve istatistikler böyledir. Onun için lütfen eşinizin size bunu tekrar yapamayacağını anlamasını hukuk aracılığı ile sağlayın ve travmanız için de psikolojik destek alın. Kolaylıklar diliyorum...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi