Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Faizin tek başına icrası mümkün mü?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-02-2011, 14:28   #1
elmas

Varsayılan Faizin tek başına icrası mümkün mü?

Merhaba meslektaşlarım.Birikmiş apartman aidatlarının sadece ana borcunu ödemiş bir borçlu var. Apartman yöneticisi faiz alacağının da tahsilini istiyor. Daha önceden özel yolla gönderilmiş bir ihtar var; fakat bunun dışında ne noterden ihtar ne de başlamış bir icra takibi söz konusu. BU durumda bana yalnızca birikmiş faizi icraya koymak pek doğru görünmüyor. Bu konuda fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.
Old 14-02-2011, 16:16   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan elmas
Merhaba meslektaşlarım.Birikmiş apartman aidatlarının sadece ana borcunu ödemiş bir borçlu var. Apartman yöneticisi faiz alacağının da tahsilini istiyor. Daha önceden özel yolla gönderilmiş bir ihtar var; fakat bunun dışında ne noterden ihtar ne de başlamış bir icra takibi söz konusu. BU durumda bana yalnızca birikmiş faizi icraya koymak pek doğru görünmüyor. Bu konuda fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.

Asıl alacak tahsil edilirken faiz talep etme hakkı saklı tutulmuş mu?
Zira:
Alıntı:
Yazan BK 113
Asıl borç tediye ile veya sair bir suretle sakıt olduğu takdirde kefalet ve rehin ve sair fer'i haklar dahi sakıt olur.
Evvelce işleyen faizleri talep hakkının mahfuz bulunduğu beyan edilmiş veya hal icabından neşet eylemiş olmadıkça bu faizler talep olunamaz.
Gayrimenkul rehine ve kıymetli evraka ve konkordatoya müteallik hususi hükümler mahfuzdur.
Old 16-02-2011, 10:51   #3
elmas

Meslektaşım çok teşekkürler aradığım kanunun maddesi buydu,sanırım saklı tutmamışlar faiz taleplerini.
Old 16-02-2011, 11:08   #4
elmas

Mümkünse biraz farklı bir konu fakat buraya devam edeyim istedim,bir başka sorum var.
Bir apartman yöneticisi yönetim görevinden ayrılıyor ve yardımcıları herhangi bir kurul kararı olmadan seçim yapmadan bir süre yönetime devam ediyorlar. Bu kişiler kapıcı dairesini bir kuaföre kiraya veriyor 10 yılığına sözleşme yapıyor. Fakat diğer maliklerin ne onayı var ne bu konuda karar var sadece yönetim defterine yazmışlar kiraya verildiğini o kadar. Şimdi yeni seçilen yönetim kiracıyı çıkarmak istiyor nasıl bir yola başvurabiliriz ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi