Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Kolluk bir şahsı kendisi psikiyatriye götürebilir mi?

Yanıt
Old 16-12-2019, 07:58   #1
Handcuffs

 
Varsayılan Kolluk bir şahsı kendisi psikiyatriye götürebilir mi?

Merhaba arkadaşlar,
Bir şahıs hakkında şikayet olmaksızın, kolluk bu şahsı psikolojik bozukluğunu düşünerek kendi tutanağı ile psikiyatriye götürebilir mi?

(Götürülen şahsın rızası, savcı talimatı ve mahkeme kararı olmaksızın.) ve şahsın kendisine ve çevresine bir zarar verme durumu da söz konusu değil.

Bu konu hakkında detaylı bir anlatıma rastlamadım.
Old 20-12-2019, 07:21   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,
Bir şahıs hakkında şikayet olmaksızın, kolluk bu şahsı psikolojik bozukluğunu düşünerek kendi tutanağı ile psikiyatriye götürebilir mi?

(Götürülen şahsın rızası, savcı talimatı ve mahkeme kararı olmaksızın.) ve şahsın kendisine ve çevresine bir zarar verme durumu da söz konusu değil.

Bu konu hakkında detaylı bir anlatıma rastlamadım.
Sayın Handcuffs;

Hayır, bu mümkün değil. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 397. maddesinde, vesayet makamının sulh hukuk mahkemesi, denetim makamınınsa asliye hukuk mahkemesi olduğu hususu düzenlenmiş olup, kolluk güçleri mahkeme kararı olmaksızın hiç kimseyi psikiyatri kliniğine vb. götüremez.

Saygılarımla...
Old 21-12-2019, 17:54   #3
Handcuffs

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Handcuffs;

Hayır, bu mümkün değil. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 397. maddesinde, vesayet makamının sulh hukuk mahkemesi, denetim makamınınsa asliye hukuk mahkemesi olduğu hususu düzenlenmiş olup, kolluk güçleri mahkeme kararı olmaksızın hiç kimseyi psikiyatri kliniğine vb. götüremez.

Saygılarımla...


Götürmesi halinde kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve görevi kötüye kullanma fiillerini işlemiş olur o halde. Ayrıca Cevabınız için teşekkürler hocam
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Resmi nikahımız yok, çocuğumu yurt dışına götürebilir miyim? Başkasıyla evlenirsem çocuğumu alabilir mi? Konuk cigdem Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 23-03-2019 17:35
A şahsı adına icraya itiraz eden avukatın itirazına A şahsı yerine B şahsına ait vekaleti sunması aysn Meslektaşların Soruları 13 24-01-2013 13:08
velayet bana verilirse çocuğumu babasının izni olmadan yurtdışına götürebilir miyim? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 28-01-2010 10:29
Hİzmet Kusuru Mu ?Şahsİ Kusur Mu? Mefkure Meslektaşların Soruları 2 06-10-2009 12:15


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03655410 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.