Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ahzu kabz yetkisi olmadan icra kanalıyla hesabıma gönderilen bedeldeli vekalet ücreti problemi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-12-2013, 11:06   #1
oz9978

Varsayılan ahzu kabz yetkisi olmadan icra kanalıyla hesabıma gönderilen bedeldeli vekalet ücreti problemi

öncelikle iyi günler meslektaşlarım.sorum şu şekildedir;
1)Muvekkilin tarafıma vermiş olduğu 01.08.2011 tarihli genel vekalet var(ahzu kabz yetkisi bulunmamaktadır.(yeni hmk dan önce)
2)Aramızda yapmış olduğumuz vekalet sözleşmesi bulunmaktadır.Takdir olunan bedelin % 20 si avukatın vekalet ücretidir şeklinde.
3)Dava son buldu ve kesinleşti.İlamlı icra yoluyla takip yaptım
4)Karşı taraf kısım kısım para yatırmakta ve bu bedel iban bildirdiğim için tarafıma yatmakta,
5)Benim hakkım olan bedel icra vekalet ücreti+dava karşı vekalet ücreti + müvekkil ile anlaşmış olduğum sözleşmeye dayalı vekalet ücreti
6)Fakat sorun şu ki yatan ilk bedelden hakkım olan kısmı aldım geri kalan kısmı müvekkile göndermek istiyorum fakat müvekkilim hepsini toplu almak istiyorum diye inat etmekte,
7)Bu şekilde hakkım olan kısmı almış olmam bi sorun yaratır mı?
8)İleride aleyhime bir dava açılırsa bununla ilgili takas mahsup talebinde bulunabilirmiyim?
9)Yada ne yapmamı önerirsiniz?(Bu arada eğer vekalet ücretim müvekkilin kaderine bırakırsam vekalet ücretimin peşinde koşacağımdan da eminim)
Old 05-12-2013, 11:22   #2
Av.Selim Balku

Siz kendi alacağınızı öncelikli olarak almakla doğru olanı yapmışsınız. Burada bir sorun yok.

Karşı taraf, alacağını toplu olarak isteyebilir ancak siz müvekkiliniz adına yaptığınız tahsilatları kendisine yazılı olarak bildiriniz. Sözleşmede yazılan adresine yazılı evrak yollayabilirsiniz.

Ya da hesap numarasını bilmiyorsanız, kayıtlı PTT hesabına yatırabilirsiniz.

Borçlu yan, borcunu kısım kısım yatırmakta ve siz de yatırdığı için bir işlem yapmıyor musunuz?

Müvekkkiliniz, alacağı tahsil etmek için icra takibi açmaktan başka birşey yapmadı, derse ne dersiniz?

Eş soru şu aslında; müvekkiliniz, borçlulunun kısım kısım ödemelerine muvafakat ediyor mu?
Old 05-12-2013, 11:33   #3
oz9978

meslektaşım müvekkilim hesap numarasını vermiyor,kayıtlı bir posta adresini de adres değiştirdiği için bilemiyorum.Fakat öğrenmeye çalışacağım.Ben de kendi adıma ayrı bir hesap açtım bu hesaba icra dairesinden gelen bedelleri açıklamalı olarak aktarıyorum.En azından şu aşamada.Fakat sorum şu müvekkilim ileride ahzu kabz yetkisi yoktu hak kazandığım vekalet ücretlerini öncelikle alamazsın derse ne yapıcam?Bildiğim kadarıyla Yeni HMK ile bu yetki genel vekaletnamenin içinde sayıldı.Fakat vekalet Yeni Hmk' dan önce ve ahzu kabz yetkisi yok.Dolayısıicra dairesine İban bildirdim ve yatan bedelleri hesabıma yolladılar.Fakat sonradan dikkat ettiğim de Vekaletnamenin eski HUMK döneminde ahzu kabz yetkisi olmadan verildiğini öğrendim.Şimdi yatan paraları bir şekilde müvekkile yollarım fakat hak kazandığım vekalet ücretlerini almış olmama ilişkin ahzu kabz sorun yaratırda hakkımda dava ve şikayet yoluna gidilir mi?Gidilirse takas mahsup iddiasında bulunabilirmiyim? Ya da ne yapmam lazım?
Old 05-12-2013, 12:39   #4
oz9978

üstatların bu konuda beni aydınlatacağını düşünüyorum.
Old 05-12-2013, 13:01   #5
Av.Cengiz Aladağ

Ahzu kabz yetkisi icra müdürlüğünün tahsil edilen parayı size ödeyip ödememesi açısından önemlidir. Size ödenen bu parayı, ahzu kabz yetkiniz olsun olmasın, alacağınız oranında elinizde tutmanız Avukatlık Kanunu 166/1 uyarınca hakkınızdır.
Old 06-12-2013, 10:44   #6
av.esengül çördük

Kanun No: 1136
Avukatlık Kanunu (YÜR. TAR.: 07.07.1969)
Avukatın hapis hakkı ve avukatlık ücretinin rüçhanlı bulunması:

Madde 166 - Avukat, müvekkili tarafından verilen veya onun namına aldığı malları, parayı ve diğer her türlü kıymetleri, avukatlık ücreti ve giderin ödenmesine kadar, kendi alacağı nispetinde elinde tutabilir.

Avukat, sözleşme ile kararlaştırılan ve hakim tarafından takdir olunan ücretinden dolayı, kendi çalışması sonucunda müvekkilin muhafaza ettiği veya kazandığı mallar ve davadaki diğer taraftan ilam gereğince tahsil edilecek para yahut alınacak mallar üzerinde diğer alacaklılara nazaran rüçhan hakkını haizdir. Rüçhan hakkı, vekaletnamenin düzenlenme tarihine, vekaletname umumi ise iş sahibi adına ücret konusu işten dolayı ilk yapılan resmi baş vurma tarihine göre sıra alır. (EKLENMİŞ CÜMLE RGT: 10.05.2001 RG NO: 24398 KANUN NO: 4667/79) İş sahibinin iflası halinde avukatın vekalet ücreti alacağı da rüçhanlıdır. Ancak, 09/06/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 206 ncı maddesinin birinci fıkrası hükmü saklıdır.

Bir ilamın cebri icra yoluyla infazına girişildiğinde, icra dairesi, takip talebinde bulunan tarafın ilamda adı yazılı olan avukatına, icra emri ile aynı zamanda düzenliyeceği bir bildiriyi, gideri takip talebinde bulunandan alınmak suretiyle, derhal tebliğ eder. Bu bildiri tebliğ edilmedikçe icranın sonraki safhalarına geçilemez. Avukata yapılacak tebliğin giderleri hakkında 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 59. maddesi hükmü uygulanır.

Avukatın ölümü halinde, mirasçılarına intikal eden avukatlık ücreti alacakları da, avukat alacakları gibi rüçhanlıdır. Şu kadar ki, üçüncü fıkrada yazılı bildirim zorunluğu bu kimseler hakkında uygulanmaz.
Old 06-12-2013, 11:00   #7
oz9978

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler sadece ileride başıma dert olur mu bu durum diye sormak istemiştim.
Old 06-12-2013, 12:19   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Ahzu kabz yetkisi icra müdürlüğünün tahsil edilen parayı size ödeyip ödememesi açısından önemlidir. Size ödenen bu parayı, ahzu kabz yetkiniz olsun olmasın, alacağınız oranında elinizde tutmanız Avukatlık Kanunu 166/1 uyarınca hakkınızdır.
Soruya göre Av.K. 166/1 meslektaşımızın derdine çare olmaz. Ortada "ahz-u kabza" yetkisi olmadan çekilen bir para var. Kanaatimce icra müdürünün ahz-u kabza yetkisi olmamasına rağmen, ödeme yapmış olması "sehven" olmuştur. Ancak meslektaşımız, vekaletnamesinde ahz-u kabza yetkisi olmadığını bilmektedir.
Old 06-12-2013, 12:20   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.esengül çördük
Kanun No: 1136
Avukatlık Kanunu (YÜR. TAR.: 07.07.1969)
Avukatın hapis hakkı ve avukatlık ücretinin rüçhanlı bulunması:

Madde 166 - Avukat, müvekkili tarafından verilen veya onun namına aldığı malları, parayı ve diğer her türlü kıymetleri, avukatlık ücreti ve giderin ödenmesine kadar, kendi alacağı nispetinde elinde tutabilir.

Avukat, sözleşme ile kararlaştırılan ve hakim tarafından takdir olunan ücretinden dolayı, kendi çalışması sonucunda müvekkilin muhafaza ettiği veya kazandığı mallar ve davadaki diğer taraftan ilam gereğince tahsil edilecek para yahut alınacak mallar üzerinde diğer alacaklılara nazaran rüçhan hakkını haizdir. Rüçhan hakkı, vekaletnamenin düzenlenme tarihine, vekaletname umumi ise iş sahibi adına ücret konusu işten dolayı ilk yapılan resmi baş vurma tarihine göre sıra alır. (EKLENMİŞ CÜMLE RGT: 10.05.2001 RG NO: 24398 KANUN NO: 4667/79) İş sahibinin iflası halinde avukatın vekalet ücreti alacağı da rüçhanlıdır. Ancak, 09/06/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 206 ncı maddesinin birinci fıkrası hükmü saklıdır.

Bir ilamın cebri icra yoluyla infazına girişildiğinde, icra dairesi, takip talebinde bulunan tarafın ilamda adı yazılı olan avukatına, icra emri ile aynı zamanda düzenliyeceği bir bildiriyi, gideri takip talebinde bulunandan alınmak suretiyle, derhal tebliğ eder. Bu bildiri tebliğ edilmedikçe icranın sonraki safhalarına geçilemez. Avukata yapılacak tebliğin giderleri hakkında 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 59. maddesi hükmü uygulanır.

Avukatın ölümü halinde, mirasçılarına intikal eden avukatlık ücreti alacakları da, avukat alacakları gibi rüçhanlıdır. Şu kadar ki, üçüncü fıkrada yazılı bildirim zorunluğu bu kimseler hakkında uygulanmaz.
İlk mesajımda da belirttiğim gibi, Av.K. 166 ıncı madde soru sahibine çözüm olamaz. Ne zaman olurdu, vekaletnamede ahz-u kabza yetkisi olsaydı, olurdu.
Old 06-12-2013, 12:26   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan oz9978
meslektaşım müvekkilim hesap numarasını vermiyor,kayıtlı bir posta adresini de adres değiştirdiği için bilemiyorum.Fakat öğrenmeye çalışacağım.Ben de kendi adıma ayrı bir hesap açtım bu hesaba icra dairesinden gelen bedelleri açıklamalı olarak aktarıyorum.En azından şu aşamada.Fakat sorum şu müvekkilim ileride ahzu kabz yetkisi yoktu hak kazandığım vekalet ücretlerini öncelikle alamazsın derse ne yapıcam?Bildiğim kadarıyla Yeni HMK ile bu yetki genel vekaletnamenin içinde sayıldı.Fakat vekalet Yeni Hmk' dan önce ve ahzu kabz yetkisi yok.Dolayısıicra dairesine İban bildirdim ve yatan bedelleri hesabıma yolladılar.Fakat sonradan dikkat ettiğim de Vekaletnamenin eski HUMK döneminde ahzu kabz yetkisi olmadan verildiğini öğrendim.Şimdi yatan paraları bir şekilde müvekkile yollarım fakat hak kazandığım vekalet ücretlerini almış olmama ilişkin ahzu kabz sorun yaratırda hakkımda dava ve şikayet yoluna gidilir mi?Gidilirse takas mahsup iddiasında bulunabilirmiyim? Ya da ne yapmam lazım?

Vekaletnamede "ahz-u kabza" yetkisinin olmamasına rağmen, "icra vekalet ücretini" çekebilirsiniz. Bu konuda eski HUMK veya yeni HMK bakımından fark bulunmamaktadır. Bu konu mülga HUMK zamanında Yargıtay kararlarıyla çözümlendi, mer'i HMK zamanında açıkça belirlendi.

Sizin sorununuz, "icra vekalet ücreti" dışında yatan paranın, usulüne uygun olarak hesabınıza geçip, geçmediğidir.

Şikayet yoluna gidilirse, sıkıntı yaşarsınız.

Takas mahsup talebinde bulunamazsınız. Şu soruya cevap aramalısınız: Vekaletnamede yetkiniz olmamasına rağmen; müvekkil adına yatan "icra vekalet ücreti dışındaki miktarı", hangi haklı sebeple uhdenizde tutmaktasınız?
Old 06-12-2013, 12:36   #11
oz9978

icra vekalet ucreti disinda karsi dava vekalet ucreti ve muvekkil ile yapmis oldugum sozlesmeye dayali vekalet ucretine iliskin bedel borclular tarafindan tamamlanmadi.soyle bir cozum aklima geldi siz ne dersiniz bilmiyorum.tum bu bedeller tamamlandiktan sonra icraya muvekkil ile yapmis oldugum sozlesme ve kendisine kestigim faturayla beraber bi talep acip vekalet ucretimi aldim ve fatura bu sekildedir ahzu kabz yetkim yoktur geri kalan yatan bedeller icin muvekkile iban bildirmesi icin muhtira cikartilsin seklinde talep acsam nasil olur?
Old 06-12-2013, 13:08   #12
Av. İrem

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Vekaletnamede "ahz-u kabza" yetkisinin olmamasına rağmen, "icra vekalet ücretini" çekebilirsiniz. Bu konuda eski HUMK veya yeni HMK bakımından fark bulunmamaktadır. Bu konu mülga HUMK zamanında Yargıtay kararlarıyla çözümlendi, mer'i HMK zamanında açıkça belirlendi.

Sizin sorununuz, "icra vekalet ücreti" dışında yatan paranın, usulüne uygun olarak hesabınıza geçip, geçmediğidir.

Şikayet yoluna gidilirse, sıkıntı yaşarsınız.

Takas mahsup talebinde bulunamazsınız. Şu soruya cevap aramalısınız: Vekaletnamede yetkiniz olmamasına rağmen; müvekkil adına yatan "icra vekalet ücreti dışındaki miktarı", hangi haklı sebeple uhdenizde tutmaktasınız?

Meslektaşımıza katılıyorum.

Alıntı:
Yazan oz9978
icra vekalet ucreti disinda karsi dava vekalet ucreti ve muvekkil ile yapmis oldugum sozlesmeye dayali vekalet ucretine iliskin bedel borclular tarafindan tamamlanmadi.soyle bir cozum aklima geldi siz ne dersiniz bilmiyorum.tum bu bedeller tamamlandiktan sonra icraya muvekkil ile yapmis oldugum sozlesme ve kendisine kestigim faturayla beraber bi talep acip vekalet ucretimi aldim ve fatura bu sekildedir ahzu kabz yetkim yoktur geri kalan yatan bedeller icin muvekkile iban bildirmesi icin muhtira cikartilsin seklinde talep acsam nasil olur?
Ayrıca, son sorduğunuz soruya istinaden de, bence müvekkil ile aranızdaki sözleşme gereği alacağınızı tahsil edilen tutardan ayırın.Ve müvekkilinize ödenmesi gereken ve ahzu kabz yetkiniz olmadığından tarafınıza sehven yatırıldığını düşündüğüm tutarı da, icra dosyasına müvekkilinize ödenmek üzere iade ediniz. Müvekkil de toplam tutarı ödemeler tamamlandığında icra dosyasından çeksin.
Old 06-12-2013, 14:20   #13
babamali

yalnız baro disiplin kurulu kararlarına göre şöyle de bir durum var: avukat yatan paralaradan öncelikle kendi alacağını alıp, daha sonra müvekkilinin alacağını ödeme yapamaz. yatan her para için sizin ve müvekkiliniz alacağı oranlamasını yapıp kendi payınızı alıp müvekkilinize düşen oranda müvekkilinize ödeme yapmanız gerekir. yani önce ben alacağımın tamamını alırım, daha sonraki ödemelerden müvekkil alacağını alır durumu söz konusu değil.
Old 06-12-2013, 16:37   #14
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ortada "ahz-u kabza" yetkisi olmadan çekilen bir para var.

Emin misiniz?
Old 06-12-2013, 16:41   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Emin misiniz?
Soru sahibi gayet emin görünüyor.

Alıntı:
genel vekalet var(ahzu kabz yetkisi bulunmamaktadır

Karşı taraf kısım kısım para yatırmakta ve bu bedel iban bildirdiğim için tarafıma yatmakta,

ilk bedelden hakkım olan kısmı aldım geri kalan kısmı müvekkile göndermek istiyorum
Old 06-12-2013, 16:46   #16
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Soru sahibi gayet emin görünüyor.

Soru sahibinin çektiği bir para yok ortada, icra müdürlüğünün soru sahibinin banka hesabına yatırdığı bir para var. Ahzu kabz yetkisinin olmaması meslektaşımızı değil, memurları sıkıntıya sokar.
Old 06-12-2013, 16:48   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Soru sahibinin çektiği bir para yok ortada, icra müdürlüğünün soru sahibinin banka hesabına yatırdığı bir para var. Ahzu kabz yetkisinin olmaması meslektaşımızı değil, memurları sıkıntıya sokar.

Bir önceki mesajda alıntı yapmıştım. Tekrar yapayım.

Alıntı:
ilk bedelden hakkım olan kısmı aldım geri kalan kısmı müvekkile göndermek istiyorum

Özetle, eşek ölmüş semeri kalmış.
Old 06-12-2013, 16:52   #18
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bir önceki mesajda alıntı yapmıştım. Tekrar yapayım.

Özetle, eşek ölmüş semeri kalmış.

Düşüncem değişmedi. Siz de meslektaşımızın neyle suçlanabileceğini yazmamışsınız. Meslektaşımız yasaya göre ücretini alıp, kalanını müvekkiline gönderebilir.
Old 06-12-2013, 17:01   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Düşüncem değişmedi.
Nedense şaşırmadım.

Alıntı:
Siz de meslektaşımızın neyle suçlanabileceğini yazmamışsınız.
Size göre ortada bir suç ya da kusur yoktur o halde.

Alıntı:
Meslektaşımız yasaya göre ücretini alıp, kalanını müvekkiline gönderebilir.[/

Av.K. 166'a göre mi?

Benim düşüncelerim:

1- Haklı azil sözkonusu olabilir.

2- Görevi suiistimal sözkonusu olabilir.

3- Disiplin suçu işlenmiştir.
Old 06-12-2013, 20:21   #20
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Size göre ortada bir suç ya da kusur yoktur o halde.

Bana göre ortada henüz suç ve kusur yoktur.

Ancak sizin de belirttiğiniz ihtimaller gerçekleşebilir. Mamafih soru sahibi kendisine sonradan kusur atfedilmesin diye emin olmak istemiştir.

Kaldı ki, sorudan paranın icra marifetiyle mi ? Yoksa haricen mi iban hesabına yatırıldığı açık değildir.

Belki de borçlu, avukatın iban hesabına para yatırıyordur...

Tersini düşünelim ve icra dairesine bildirilen iban hesabına paranın yatırıldığını varsayalım;

Bence meslektaşım tedbirini aldıktan sonra yine de kusur atfedilmeyecektir.(yukarıda ki cevabında bahsetmiştim)

Dikkatinizi çekmek istediğim husus, bu para birkaç defa yatırılmış ve alacaklının bu paradan haberi var, sadece toplu olarak istediğini beyan etmiş...

Kolay Gelsin...
Old 07-12-2013, 05:19   #21
oz9978

üstatlar durum şu şekilde ben iban bile bildirmedim harici olarak icra programımda otomatik kayıtlı olduğu için direk takip talebinde çıkmış ve icra bu sebeple hesabıma yatırıyor.borçlu da tek değil 10 adet borçlum var ve hepsi haliyle kısım kısım para yatırıyor icra dairesinin hesabına.icra dairesi de hesabıma yolluyor.tahminimce bir şikayet durumunda icra mahkemesinde taraf ben olmayacağım.çünkü sehfen yapılmış bir işlem var fakat günün birinde yapılmış bu yanlış işleme ilişkin para iadesi isterlerse karşı vekalet ücretini ve icra vekalet ücreti avukata ait olacağı için geri isteyemezler tahminimce fakat sözleşmeden kaynaklı vekalet ücretini geri isteyebilirler.yani bu kısmı nasıl çözümlemem gerekiyor bilmiyorum.müvekkilime de hiç güvenmiyorum çünkü ahzu kabz vermeden vekalet veren günün birinde sözleşmeden kaynaklı vekalet ücretimi de vermeyebilir.sanırım yine en mantıklısı tüm alacaklarımı faturalayıp kendime ilişkin alacak bittiğinde icra dairesine bu noktadan sonraki bedel müvekkile ait olduğundan tarafıma yatırılmasın diye talep açıp sözleşmeden doğacak vekalet ücretini de bankada kendi hesabımda depo etmek olacaktır.yani sanırım en mantıklısı bu şekilde???
Old 07-12-2013, 12:07   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan oz9978

Alıntı:
Yazan 6100 sayılı HMK
Davaya vekâletin kanuni kapsamı
MADDE 73. (1) Davaya vekâlet, kanunda özel yetki verilmesini gerektiren hususlar saklı kalmak üzere, hüküm kesinleşinceye kadar, vekilin davanın takibi için gereken bütün işlemleri yapmasına, hükmün yerine getirilmesine, yargılama giderlerinin tahsili ile buna ilişkin makbuz vermesine ve bu işlemlerin tamamının kendisine karşı da yapılabilmesine ilişkin yetkiyi kapsar.

(2) Belirtilen bu yetkiyi kısıtlamaya yönelik bütün sınırlandırıcı işlemler, karşı taraf yönünden geçersizdir.

Davaya vekâlette özel yetki verilmesini gerektiren hâller
MADDE 74. (1) Açıkça yetki verilmemiş ise vekil; sulh olamaz, hâkimi reddedemez, davanın tamamını ıslah edemez, yemin teklif edemez, yemini kabul, iade veya reddedemez, başkasını tevkil edemez, haczi kaldıramaz, müvekkilinin iflasını isteyemez, tahkim ve hakem sözleşmesi yapamaz, konkordato veya sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma yoluyla yeniden yapılandırılması teklifinde bulunamaz ve bunlara muvafakat veremez, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına başvuramaz, davadan veya kanun yollarından feragat edemez, karşı tarafı ibra ve davasını kabul edemez, yargılamanın iadesi yoluna gidemez, hâkimlerin fiilleri sebebiyle Devlet aleyhine tazminat davası açamaz, hangileri hakkında yetki verildiği açıklanmadıkça kişiye sıkı sıkıya bağlı haklarla ilgili davaları açamaz ve takip edemez

HMK'nın Zaman bakımından uygulanmasına ilişkin hükmü, aynen:

Alıntı:
Yazan 6100 sayılı HMK"
MADDE 448. (1) Bu Kanun hükümleri, tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla derhâl uygulanır."

şeklindedir. HMK'nın Geçici maddelerinde de ahzu kabz yetkisini sınırlayan bir durum yoktur.

Bu itibarla HMK'nın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren hesabınıza ödenen para bakımından bir sıkıntı olmaz düşüncesindeyim. Ancak avukatın masraf ve ücret hakları için hapis hakkını kullanabilmesinin zorunlu koşulu, bahis konusu durumdan gecikmeksizin müvekkilini haberdar etmektir. Yargıtay makul zaman içinde haber vermemeyi haklı azil nedeni sayıyor. Buna dikkat etmeniz uygun olur.

Diğer yandan müvekkilinizin, -tahsilatın da icradan kısım kısım ödenmesine rağmen-, kısım kısım ödemeyi kabul etmeme hakkının olmadığını düşünüyorum. Müvekkilinizi ihtar edip, banka hesabı verilmemesi halinde paranın konutta ödemeli gönderileceğini bildirmeniz uygun olur. Neticesine göre size gelen paraları vekaletnamede yazan adresine veya mahkemeden kendisine yapılan son tebligat adresine konutta ödemeli göndermelisiniz. Paranın geri dönmesi halinde mahkemeye başvurup tevdii mahalli isteyebilirsiniz. Eğer bu süre zarfında parayı hesabınızda tutacaksanız günlük vadeli hesap açmanız, durumdan müvekkilinizi haberdar etmeniz ve iade sırasında işeyen faizi ile birlikte teslim etmeniz uygun olur.
Old 07-12-2013, 12:17   #23
oz9978

depo ettiğim tutarı bir ihtarname ile bildirsem kendisine ve hakkım olmayan müvekkile ait parayı da icra dosyasına iade etsem sorun yaşarmıyım?
Old 07-12-2013, 12:22   #24
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan oz9978
depo ettiğim tutarı bir ihtarname ile bildirsem kendisine ve hakkım olmayan müvekkile ait parayı da icra dosyasına iade etsem sorun yaşarmıyım?

Müvekkilinize durumu mutlaka yazılı olarak bildirmeniz şartı ile, ya onun hesabına kendi adınıza açtığınız günlük vadeli bir hesapta tamamının tahsiline kadar biriktirmelisiniz. Tamamı tahsil edildiğinde işleyen faizi ile birlikte tek seferde ödemelisiniz. Ya da bence ihtar edip verdiğiniz süre içinde ödeme için bir hesap verilmemesi durumunda konutta ödemeli göndereceğinizi bildirmelisiniz.

İcra dairesine iade etmeniz kanaatimce vekalet göreviniz ile uyuşmayacağından uygun olmaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi