Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmam gerçekleşmezse,aynı evde kalmak zorundamıyız...

Konuyu Kilitleyin
Old 14-05-2008, 07:38   #1
Konuk

Varsayılan boşanmam gerçekleşmezse,aynı evde kalmak zorundamıyız...

günaydın..sekiz yıldır devam eden problem dolu evliliğimi bitirme kararı aldım eşim önce ayrılmayı kabul edeceğini dava açmayacağını söylüyordu 2 aydırda evden ayrılacağını söyledi fakat bugün hala bunuda yapmadı ve yapmayacağını söylüyor.son konuşmalarımızda da beni sürekli tehdit etti bu işin öyle kolay olmayacağını gerekirse karşısına kim çıkarsa öldüreceğini yada onu öldürmem gerektiğini elinden ne gelirse yapacağını hatta daha önce velayet konusunda anlaştığımız çocuklarımızı bile benden alacağını söyledi.çocuklarımın biri 6 diğeri 3 yaşında ikiside erkek.şu anda yaşadığımız ev benim aileme ait bir ev az bir para karşılığı eşim satın alacaktı ve bir yıl önce buraya taşındık fakat evin satışı olmadı.aramızdaki sorunlar iyice büyüyünce daireyi abim satın aldı banka kredisiyle fakat satış önümüzdeki hafta tamamlanacak.sormak istediklerim eşim boşanmayı kabul etmeyecek mahkemede ve davam reddedilirse ben onunla aynı evde yaşamaya mecbur mu olacağım çünkü ne zaman boşanırsak o zaman giderim bu evden
sen ayrılmak istiyorsun sen git diyor.boşanma olmazsa üç yıl bekleyip tekrar dava açmam gerektiğini sitenizde okudum üç yıl ben evimin dışında nerde kalırım 2 çocuğumla??ayrılık kararının koşulları nedir??çocukları alıp götüreceğini düşünüyorum bu beni çok korkutuyor o kadar çok tehdit ettiki fakat bunu ispatlayacak şahidim yok çünkü bire bir konuşmalarda tehdit ediliyorum..bana yada aileme zarar vermesinden çok korkuyorum.birde üniversite hastanelerinden sosyal ekonomik şiddet raporu alınabiliyormuş bunu mahkememi talep edecek başka bir özel kurumdan bu rapor alınamazmı.haklarım nelerdir benim kendimi çok yalnız ve savunmasız hissediyorum böyle bi ortamda onla birlikte yaşamak çok korkutuyor bazen beni.yardımcı olursanız sevinirim saygılar...
Old 14-05-2008, 10:33   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
boşanma olmazsa üç yıl bekleyip tekrar dava açmam gerektiğini sitenizde okudum üç yıl ben evimin dışında nerde kalırım 2 çocuğumla?

Sözünü ettiğiniz açıklamaları yanlış anladığınızı sanıyoruz. Bir boşanma davası red edildikten sonra, 3 yıl dava açılamaması gibi bir durum sözkonusu değildir. TMK 166/4 üncü maddede hüküm altına alınan husus, ceza değil taraflara tanınmış bir haktır. Yani, red olmuş ve kesinleşmiş bir davadan sonra taraflar 3 yıl biraraya gelmemişlerse; birinin müracaatı üzerine hakim boşanmaya karar vermek zorundadır. Kısaca hakimin takdir yetkisi olmayacaktır.

Bunun dışında, dava red olduktan sonra yeni olay ve olgulara dayanarak tekrar dava açmak mümkündür.

Alıntı:
ayrılık kararının koşulları nedir??

TMK 170 inci madde 'ayrılık' konusunu düzenlemiştir. Buna göre siz dilekçenizde sadece 'ayrılık kararı' verilmesini talep ederseniz, hakim boşanmaya karar veremeyecektir. Dava boşanma davasının usulüne göre yürütülecektir.

Ancak dilekçenizde 'boşanma' talep etmiş olsanız bile, hakim ortak hayatın yeniden kurulması olasılığı bulunduğu takdirde ayrılığa karar verebilir. Kamu düzenini ilgilendirdiğinden, hakimin geniş takdir yetkisi bulunmaktadır.

Alıntı:
çocuklarımızı bile benden alacağını söyledi.çocuklarımın biri 6 diğeri 3 yaşında ikiside erkek.

Çocukların cinsiyetinin değil, yaşlarının önemi bulunmaktadır. 3 ve 6 yaşlarındaki çocuklar anne bakım ve şefkatine muhtaç oldukları için, uygulamada velayet anneye bırakılmaktadır. Olay anlattığınız şekilde ise endişelenmenize gerek yoktur.

Alıntı:
eşim boşanmayı kabul etmeyecek mahkemede ve davam reddedilirse ben onunla aynı evde yaşamaya mecbur mu olacağım çünkü ne zaman boşanırsak o zaman giderim bu evden
sen ayrılmak istiyorsun sen git diyor

Kimse için bir mecburiyet sözkonusu değildir. Oturduğunuz ev size ait olmasaydı, başka bir eve taşınabilirdiniz. Eşinizin sizi birlikte oturmaya zorlaması da sözkonusu olamazdı. Ona tanınan yasal hak terkin haksız olduğunu kanıtlayarak, "terk nedeniyle boşanma davası" açmak olurdu. Bunun dışında mevcut durumda, aile mahkemesine başvurularak koruma kararı alınabilir.

Alıntı:
son konuşmalarımızda da beni sürekli tehdit etti bu işin öyle kolay olmayacağını gerekirse karşısına kim çıkarsa öldüreceğini yada onu öldürmem gerektiğini elinden ne gelirse yapacağını hatta daha önce velayet konusunda anlaştığımız çocuklarımızı bile benden alacağını söyledi.

Alıntı:
özel kurumdan bu rapor alınamazmı

Aile Mahkemesinden talep edilecek koruma kararı için, izlenecek prosedür aşağıdaki linkte 6 No.lu mesajda Sayın Av. Habibe Yılmaz Kayar tarafından ayrıntılı olarak izah edilmiştir. Lütfen takip ediniz:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=27065

Görüldüğü üzere, anlattığınız kadarıyla ve ihtimaller üzerine cevap verebiliyoruz. Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan hukuki destek almanızı önermekteyiz.
Saygılarımla
Old 14-05-2008, 10:45   #3
Konuk

Önemli şahit istenirse benden??

aile mahkemesine başvurduğumda eşimin beni tehdit ettiğine dair şahit isterlerse buna benimle aynı ortamda bulunmuş olarak şahit göstereceğim kimse yok yinede koruma kararı talep edebilirmiyim??ayrıca GİZLİ ŞAHİTLİK diye bir kavram okuduğumu hatırlıyorum böyle bir şey mümkünmüdür ve bu hangi durumlarda olabilir?boşanma davası açtığımda bana şahitlik edecek insanlara zarar vermesinden çok korkuyorum..ayrıca bu koruma kararını boşanma davamla beraber talep edemezmiyim.ilginize teşekkürler saygılar.
Old 14-05-2008, 17:01   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Ailenin Korunmasına yönelik Kanunun Uygulanması Hakkındaki Yönetmeliği; MADDE 6 – (1) Aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine şiddetin belgelenmesi aranmaksızın aile mahkemesi hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen ikinci fıkrada sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya olayın özelliğine göre uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir.

Görüldüğü üzere şiddetin belgelenmesi aranmadığı gibi bildirim ve ihbarın yeterli olduğu yönetmelikte açıktır.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi