Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Elektrikli araç hasar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2015, 10:20   #1
cLaW

Varsayılan Elektrikli araç hasar

Uzun zaman aradan sonra Merhabalar ;
Başıma gelen bir olayı paylaşmak istedim.Olay belki çok basit fakat içinden çıkamadığım için değerli üstadlarıma danışmak istedim.Olay ne yazık ki bir müvekkilin değil benim başıma gelen bir olaydır.

Türkiyedeki yasal mevzuatların getirdiği külfetler sebebi ile kendime bir araç almak istedim.Araştırmalarım sonucunda Türkiyede olmayan yalnızca elektrikle çalışan bir araç almaya karar verdim.Araç Amerika üretimi ve Avrupa dağıtımı Hollanda/Tillburg'daki fabrikadan gerçekleşiyor.Aracı Türkiyeye getirmek ve kullanmak için bir sürü prosedür olduğundan daha önce aynı markanın farklı bir aracını getiren bir firma ile görüştüm ( araç için internetten sipariş vermeniz ve fabrikada sizin için üretimini beklemeniz gerekli yaklaşık 3 ay).Firma kendileri için sipariş ettikleri bir model olduğunu ve istersek 3 ay beklemek yerine 1 ay bekleyerek bunu alabileceğimi söyleyince tamam dedim ve araç için gerekli kapora olan parayı aracı şirkete ödedim.Bu arada şirket ne yetkili bir bayi nede yetkili bir servis, sadece başka marka araçlar satan ve bu marka ile gönül bağı olan bir şirket.
Kaporanın ödenme tarihi 03/03/2015
Aracın bakiye kalan kısmının ödendiği tarih 17/03/2015
Aracın Hollanda fabrikasına gelip teslim için hazır olduğu tarih 20/03/2015
Aracın Türkiye'ye geliş tarihi 30/03/2015 bu tarihten sonra gümrük mevzuatı ve sair diğer işlemler için bekleme süresi ise takribi 1 ay ve neticesinde ben aracı 04/05/2015 tarihinde teslim aldım 04/05/2015 tarihinde şirket kendi adına tescil işlemini gerçekleştirdi ( Türkiyede tanıdıklara daha hızlı işlem yapıldığından ve daha az soru sorulduğundan dolayı) benim adıma tescili ise 05/05/2015 tarihinde gerçekleşti.Aynı tarihte bir firma tarafından kasko işlemi gerçekleştirildi.
Araç hakkında ufak birkaç detay vermek gerekirse araç otopilot (adaptif cruise control )özelliği mevcut ( binek araçların çoğunda var olan cruise control özelliğinin gelişmiş versiyonu ) bu da şu demek 6 tane araca kadar tanımlıyorsunuz ve araçlar yavaşlayınca araç kendiliğinden yavaşlıyor..
08/05/2015 tarihinde ilk şehir dışı deneyimini yaşamak için yola çıktığımda yaklaşık 100 km aracımı adaptif cruise kontrol ile kullandım ve herhangi bir sorun yaşamadım, şehirler arası ışıklara geldiğimde en sağ şeritte bulunan kamyon olması sebebiyle orta şeride geçtiğimde aracım kırmızı ışıkta duran aracı tanımadı ve öndeki araca çarptım.
Kazadan sonra aracım kendisini kilitledi ve şu anda kapı kolları dahi açılmıyor.
Sonrası bildiğiniz prosedür gerçekleşti.Şirket bana aracı yetkili servise çek dedi, yetkili servis yok dedim, o zaman güvendiğin bir yere çek dedi, araç güvenli bir yere çekildi..Bu arada aracın üretici şirket tarafından 8 yıl/ 1 milyon km garantisi mevcut ( batarya, elektronik aksam vs )
Üretici şirket ile yazışmalarımda aracınızdan haberimiz var, geçmiş olsun, size parça desteği sağlayamıyoruz, hasarın boyutlarını da fotoğraflardan belirleyemiyoruz aracın en yakın servise çekilmesi gerekli dediler ( en yakın servis Avusturya ).

Geçen süre içerisinde arpa boyu yol alamadık, araçtaki hasar tespiti tam anlamıyla yapılamıyor,kasko poliçemde yurtdışında hasar tespiti ve onarımı ibaresi olmadığından yurtdışına gönderemeyeceklerini beyan ediyorlar.
Başka bir karmaşık tarafı ise aracı aldığım fatura bedeli ile TSB kasko rayiç bedeli arasında yaklaşık 120.000 TL gibi bir fark mevcut..Ve aracın tek modeli mevcut değil fakat TSB de tek model var ve benim aracım bu modelin en üst segmentinde bulunuyor.
Araç hali hazırda sadece internet üzerinden sipariş verilebiliyor ve aracın benim aldığımdaki kur bedeli üzerinden ödeme yaptım.Şu anda aracın bedeli euro artması sebebiyle baya bir artmış durumda.

Araçta eksik/hasarlı olan parçalar tam olarak tespit edilemiyor,velev ki tespit edilse bile aracın elektrikli olması sebebiyle aktivasyonunun Türkiyede yapılma şansı yok.Yeniden bir yazılım yüklenmesi gerekli.
İş bu halde aracın pert olması ihtimali mevcut mudur?Sigorta genel şartlarında yazan " aracın tamir kabul etmemesi " ibaresinden hareketle.

Kasko poliçemde aracın "fatura bedeli ödenir" ibaresi mevcut değil rayiç bedel ödenir ibaresi mevcut.Rayiç bedel ise araç sitelerinde bulunan bir kaç araç var 2014 model ve benim aracımın kasa olarak aynı fakat motor ve batarya olarak en düşük modelleri olan araçlar.

Sorularım ise ;

1-Sigorta şirketi çıkarttığı eksik parça listesindeki bedelleri bana ödeyip ya da bir şekilde parçaları getirtip bizim sorumluluğumuz buraya kadar diyebilir mi?
2-Araç için yurtdışı teminatımız yok fakat bedeli siz ödeyip Avusturya ya gönderirseniz aracın tamir ücretini biz size öderiz diyebilir mi? Araştırmalarım neticesinde hasarlı aracın yurtdışına çıkışı için özel izinler alınması gerekli fakat araç yurtdışında gideceği serviste "pert" kabul edilirse aracın bir daha Türkiyeye girme şansı mevcut değil.Bu seferde sigorta şirketi aracı getir paranı ödeyeceğim dediğinde araç gelemediği için para da alınamayacak.
3-Sigorta şirketi arcınızı pert ediyoruz fakat sizin bu araç için ödediğiniz rakam belli biz size bunun üzerinden değer kaybı ile şu kadar öderiz der ise , ben bu aracın ilk sahibiyim iddiam ( mevcut banka havalelerim ) yeterli bir delil olur mu?
4-Sigorta şirketi için Kasko Genel Şartlarında 3.3.4.1. kısmında yazan 45 gün süresi dolunca şirket için ihtar/ilamsız icra takibi/dava hakkım mevcut mudur?
5-Sigorta şirketi fatura bedelini esas alıp "sebepsiz zenginleşme" dediği halde bana ödemeyi öngörecekleri tutar açısından fiziki olarak imkansızlık mevcut, bana teklif ettiğiniz bu meblağ ile araç alamıyorum,bu araç Türkiyede hali hazırda bulunan bir araç değil,sipariş verilmesi gerekli hususu yasal merciler nezdinde geçerli bir argüman olur mu?
Old 22-06-2015, 14:35   #2
lostheaven35

Çok ilginç ve üzücü bir olay.Aracınızı merak etmemle birlikte sorduğunuz soruların çoğu kasko şirketinin cevaplayabileceği şeyler.Poliçenizde yurtdışıyla ilgili hangi ibareler var?Kendileriyle irtibata geçtiğinizde ne dediler?Cevaplayabileceğim tek sorunuz araç pert olarak ülkeye giremiyorsa yetkili servis pert olduğuna dair gerekli evrakları ve fotoğrafları kaskoya gönderir ve tarafınıza ödeme yapılması gerekir.Olayla ilgili ilerleme kaydettiyseniz lütfen bilgilendirin, gerçekten çok merak ettim.Geçmiş olsun iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi