Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Tmk 287.Madde Hakkında Sorularım

Yanıt
Old 29-05-2014, 18:48   #1
LawAndOrder

 
Varsayılan Tmk 287.Madde Hakkında Sorularım

Merhaba,Türk Medeni Kanunu 287.maddesi şöyledir;
"Çocuk evlilik içinde ana rahmine düşmüşse davacı, kocanın baba olmadığını ispat etmek zorundadır.

Evlenmeden başlayarak en az yüzseksen gün geçtikten sonra ve evliliğin sona ermesinden başlayarak en fazla üçyüz gün içinde doğan çocuk evlilik içinde ana rahmine düşmüş sayılır."

Şimdi burada bir kaç soru yöneltmek istiyorum.Örnek üzerinden öğrenilmez ama günlük hayatta karşımıza çıkabilecek örneklerle birlikte açıklamak bana daha makul gelmekte.Yorum sizin.

1-B hanımı A beyinden boşanıp C beyle evlendiği takdir de 1 gün de geçse 1000 gün geçsede evlilik içinde çocuğu doğurduğu takdirde çocuk C'nin olmaz mı ?

TMK 287 Kocanın Babalığı başlığı altında İspat kısmında bunu ele almış.
Burada kim neyi nasıl ispat ediyor.
B hanımı a ve c den ayrıldığı takdir de çocugun kimin olacağı yönünde mi bir soruna yönelik bu madde ?
Birileri bu konu hakkında bilgi verirse çok sevinirim.
Teşekkürler
Old 30-05-2014, 13:53   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

TMK 286 Dava hakkını düzenlemiştir. Buna göre, koca ana ve çocuğa karşı açabilir.

Veya çocuk ana ve kocaya karşı açabilir.

TMK 287 ise ispat başlığı altındadır. Her zaman Madde Gerekçelerini de inceleyiniz. Bir maddenin konuluş amacı ve uygulama ile ilgili size ip uçları verecektir.

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=471

Gerekçeden: "...Birinci fıkra, çocuğun evlilik içinde doğmuş olması hâlinde kanıtlama zorunluluğunun davacıya ait olduğunu ve bu kanıtlamanın da, babalığı karine olarak kabul edilen kocanın baba olmadığının kanıtlanması şeklinde gerçekleştirileceğini düzenlemektedir. Fıkranın, yürürlükteki metne göre bir farkı, davacı olarak "koca" yerine genel bir deyişle "davacı" terimini kullanmış olmasıdır; çünkü soybağının reddi davasını koca dışındaki kişiler de açabilmektedir, ikinci fark ise, davacının kanıtlama zorunluluğunun çocuğun evlenmeden başlayarak en az yüzseksen gün sonra doğmuş olması hâlinde söz konusu olacağı hususunun bu fıkraya değil, bir sonraki fıkraya alınmış olmasıdır..."

*********************________________________***** ***************

Bence asıl gözden kaçırdığınız madde 285/1

A. Babalık karinesi

Madde 285 - Evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün içinde doğan çocuğun babası kocadır.

Alıntı:
1-B hanımı A beyinden boşanıp C beyle evlendiği takdir de 1 gün de geçse 1000 gün geçsede evlilik içinde çocuğu doğurduğu takdirde çocuk C'nin olmaz mı ?

Boşanan kadın kanunen 300 gün olan İDDET MÜDDETİ dolmadan evlenemez. İkinci evliliği yapabilmesi için mahkemekararı ile hamile olmadığını kanıtlamak zorundadır.

Alıntı:
2. Kadın için bekleme süresi

Madde 132 - Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün geçmedikçe evlenemez.

Doğurmakla süre biter.

Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri hallerinde mahkeme bu süreyi kaldırır
.


Saygılarımla,
Old 02-06-2014, 12:41   #3
LawAndOrder

 
Varsayılan

Öncelikle bana zaman ayırıp sorumu yanıtladığınız için teşekkürü bir borç bilirim.
Soruma verdiğiniz yanıt doğrultusunda konuyu anladığımı düşünüyorum.Ancak bu soruma ek olarak diyelim ki
"....evlenmeden başlayarak en az 180 gün geçtikten sonra doğan çocuğun evlilik içinde ana rahmine düşmüş sayılacağı hükme bağlanmaktadır."
burada diyelim Bayan A bay B den boşandı 5 gün sonra gitti Bay c ile evlendi.C ile evliliğinin 173.gününde çocuk doğdu.Bu durumda ne olacak ?
Evlilik içinde doğan çocuğun babası kocadır mı ?
Yoksa Evlenmeden başlayarak en az 180 gün geçtikten sonra doğan çocuk evlilik içinde ana rahmine düşmüş mü sayacağız ?
Yoksa bu 180 günün sadece ispatla ilgisi olduğu için günün önemi yok mudur ?
Old 06-06-2014, 10:30   #4
üye32616

 
Varsayılan

iddet süresi sona ermeden kadın evlenemez.evlenmek isterse şayet,iddet süresinin kaldırılması için mahkemeye başvurmalıdır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Master Konusu Hakkında Sorularım Nalezapon Yüksek Hukuk Eğitimi 4 01-04-2010 10:30
Madde 204/2'nin ihlali ve izlenecek yol hakkında. Av.Bülent AKÇADAĞ Meslektaşların Soruları 2 06-06-2007 18:10
Kira Sözleşmesinde bir Madde Hakkında Av.Cihan Nuri Hukuk Soruları Arşivi 2 19-02-2007 00:20


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03087997 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.