Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mehil geçtikten sonra ibraz edilen tehiri icra kararı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-10-2009, 19:25   #1
av.tgb

Varsayılan mehil geçtikten sonra ibraz edilen tehiri icra kararı

Bugün maalesef 60 günlük mehil süresini 2 ay gibi düşündüğümden tehiri icra kararını verilen süreden 1 gün sonra dosyaya sunduğumu anlamış bulunuyorum. Tek çıkar yolum 60 günlük sürenin başlangıcı olabilir. Mehil vesikesı tarafımıza tebliğ edilmedi, dosyadan kendimiz aldık. Bu durumda sürenin başlangıç tarihi nedir? Lütfen yardım edin...
Old 08-10-2009, 20:02   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.tgb
Bugün maalesef 60 günlük mehil süresini 2 ay gibi düşündüğümden tehiri icra kararını verilen süreden 1 gün sonra dosyaya sunduğumu anlamış bulunuyorum. Tek çıkar yolum 60 günlük sürenin başlangıcı olabilir. Mehil vesikesı tarafımıza tebliğ edilmedi, dosyadan kendimiz aldık. Bu durumda sürenin başlangıç tarihi nedir? Lütfen yardım edin...

Teminatı çekmişler mi?
Old 08-10-2009, 20:07   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.tgb

Mehil vesikasında mehlin başlangıç tarihi ya da "bugünden itibaren" ibaresi yazar. Yazılmamışsa süre mehil kararı tarihinde başlar (karar tarihinden sonraki gün, birinci gündür). Tehir-i icra kararı getirmek için verilen süre bitiminden itibaren alacaklı taraf icra işlemlerine devam edebilir. Devam etmiş olsa da olmasa da, tehir-i icra kararı dosyaya sunulduğu andan itibaren tüm işlemler dosya temyiz mercii bir karar verene dek durur.
Old 08-10-2009, 20:11   #4
av.tgb

bilemiyorum, çünkü biraz önce birden aklıma geldi ama eğer teminatı çekmiş olsaalrdı banka müvekkile haber verirdi, onlar da mutlaka arardı diye düşünüyorum.
Old 08-10-2009, 20:14   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.tgb
bilemiyorum, çünkü biraz önce birden aklıma geldi ama eğer teminatı çekmiş olsaalrdı banka müvekkile haber verirdi, onlar da mutlaka arardı diye düşünüyorum.
O zaman yarın ilk işiniz dosyaya bakmak olsun. Teminat çekilmemişse, tehir-i icra kararını dosyaya ibraz edip, arkanıza yaslanın. İyi geceler.
Old 08-10-2009, 20:15   #6
av.tgb

cengiz bey, sanıyorum mehil belgesinin verildiği tarihten itibaren başladığına dair bir ibare kullanılmıştı. yani bu durumda süre geçmiş oluyor. cevabınız beni rahatlatmakla birlikte, araştırırken aksi yönde kararlar okudum.

üksek mahkeme;

-“İcra müdürlüğünce verilen süre içinde tehiri icra kararı alınması, ancak bunun icra dairesine aynı süre içinde ulaştırılmaması halinde, alacaklının teminatın paraya çevrilmesini isteme hakkı doğacağını”1

-“İİK. 36 uyarınca icranın geri bırakılması kararının getirilmesi için verilen sürede, icranın geri bırakılması (tehiri icra) kararı getirilmemesi veya temyiz edilmiş olan kararın o-nanması halinde, gösterilen teminatın icra müdürü tarafından paraya çevrilerek alacaklıya ödeneceğini, bunun için ayrıca alacaklının takipte bulunmasına gerek bulunmadığını”2

-“Yargıtaydan gönderilen yürütmeyi durdurma kararının icra dosyasına konulmamış olmasının, bu karardan sonra yapılan infazı (tahliye işlemini) geçersiz kılmayacağını”3

-“Yargıtaydan gönderilen tehiri icra kararının icra dosyasına geç ulaşmasının kararı hükümden düşürmeyeceğini”4
be l i r t m i ş t i r…
Old 08-10-2009, 20:29   #7
av.tgb

teşekkür ederim suat bey ama üstte eklediğim kararlar kafamı karıştırdı. bu gece her halükarda bana uyku yok anlaşılan
Old 08-10-2009, 20:31   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.tgb
teşekkür ederim suat bey ama üstte eklediğim kararlar kafamı karıştırdı. bu gece her halükarda bana uyku yok anlaşılan
Bence yarın rahat uyuyacaksınız. Ama bu gece uyuyun ki, yarın erken kalkıp kararı dosyaya ibraz edin.
Old 09-10-2009, 08:39   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.tgb
cengiz bey, sanıyorum mehil belgesinin verildiği tarihten itibaren başladığına dair bir ibare kullanılmıştı. yani bu durumda süre geçmiş oluyor. cevabınız beni rahatlatmakla birlikte, araştırırken aksi yönde kararlar okudum.

üksek mahkeme;

-İcra müdürlüğünce verilen süre içinde tehiri icra kararı alınması, ancak bunun icra dairesine aynı süre içinde ulaştırılmaması halinde, alacaklının teminatın paraya çevrilmesini isteme hakkı doğacağını1

-İİK. 36 uyarınca icranın geri bırakılması kararının getirilmesi için verilen sürede, icranın geri bırakılması (tehiri icra) kararı getirilmemesi veya temyiz edilmiş olan kararın o-nanması halinde, gösterilen teminatın icra müdürü tarafından paraya çevrilerek alacaklıya ödeneceğini, bunun için ayrıca alacaklının takipte bulunmasına gerek bulunmadığını2

-Yargıtaydan gönderilen yürütmeyi durdurma kararının icra dosyasına konulmamış olmasının, bu karardan sonra yapılan infazı (tahliye işlemini) geçersiz kılmayacağını3

-Yargıtaydan gönderilen tehiri icra kararının icra dosyasına geç ulaşmasının kararı hükümden düşürmeyeceğini4
be l i r t m i ş t i r

Yazdığınız kararlardan 4 numaralı olanda açıkça yazıldığı gibi, tehir-i icra kararı mehil içinde icra dosyasına sunulmasa bile geçerlidir. Diğer kararlar, mehlin bitimi ile tehir-i icra kararının sunulması arasında geçen sürede alacaklının cebri icraya devam edebileceğini gösterir.
Old 09-10-2009, 11:10   #11
av.tgb

akşam o kadar korkmuştum ki; okuduğum kararları doğru olarak anlayabilecek durumda dahi değilmişim. dosyaya baktım, icranın durudurulmasına karar verilmiş. böylece bu mesleğin ne kadar dikkat ve özen gerektirdiğini ve sorumluluğunun çok büyük olduğunu birkez daha anlamış bulunuyorum. neyse, bir musibet bin nasihatten iyidir. bir daha süreler konusudna çok daha dikkatli olacağımdan eminim. herkese çok ama çok teşekkür ederim...
Old 09-10-2009, 11:22   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.tgb
akşam o kadar korkmuştum ki; okuduğum kararları doğru olarak anlayabilecek durumda dahi değilmişim. dosyaya baktım, icranın durudurulmasına karar verilmiş. böylece bu mesleğin ne kadar dikkat ve özen gerektirdiğini ve sorumluluğunun çok büyük olduğunu birkez daha anlamış bulunuyorum. neyse, bir musibet bin nasihatten iyidir. bir daha süreler konusudna çok daha dikkatli olacağımdan eminim. herkese çok ama çok teşekkür ederim...

Geçmiş ve ders olsun. Bu gece rahat uyuyacağınızı dün akşam yazmıştım.

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence yarın rahat uyuyacaksınız. Ama bu gece uyuyun ki, yarın erken kalkıp kararı dosyaya ibraz edin.
Old 16-12-2014, 16:25   #13
ümitkar

Tehiri icra kararı alınmış dosyaya sunulmamıştır. Alacaklı da Yargıtayın onama kararından sonra parayı çekmiştir. Karar düzeltme talebinde bulunduğumuz halde parayı çekebilirler mi. Bir de tehiri icra kararının bir anlamı var mı bu saatten sonra.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi