Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

meni müdahale -tehiri icra kararı

Yanıt
Old 18-03-2009, 21:42   #1
law in law

 
Kitap meni müdahale -tehiri icra kararı

Sayın Meslektaşlar, Müvekkil kardeşinin evinde rızası ile oturuyor. Abisi yurtdışında yaşıyor. Miras yoluyla intikal eden taşınmazların birkaçını haricen takas yapıyorlar. Müvekkil takas yapıldığını bu eve masraf yaptığını ,tahliye etmeyeceğini, bedelini ödemeye hazır olduğunu beyan etmiş ise de maalesef mahkeme meni müdahale kararı verdi. Masraflar için hapis hakkı talep ettik reddedildi. Kararı hemen infaza koymuşlar. Karşı tarafın vekili de bu konuda anlayışsız. İcra Müdürlüğünden tehiri icra kararı almak için mehil vesikası talep etsek alabilirmiyiz. Bu karar kesinleşmeden infaz edilir mi. Teminat istenir mi?
Zaman aleyhe işliyor. Acele yanıt verirseniz sevinirim
saygılarımla ...
Old 19-03-2009, 13:21   #2
avercan38

 
Varsayılan

Kanaatimce kararın infazı için kesinleşmesine gerek yok. Karşı taraf icraya koyabilir. Mehil vesikası alabilmeniz için icra müdürlüğü mutlaka teminat isteyecektir, ancak miktarı için birşey diyemem, icra müdürüne kararı gösterip teminat miktarını öğrenmek lazım. Mehil süresi içinde de tehir-i icra kararını getirirseniz sorun kalmaz, tabi temyiz sonuçlanan kadar.
Old 19-03-2009, 17:08   #3
Sinerji Hukuk Yazılımları

 
Varsayılan

T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi

Esas: 2003/2937
Karar: 2003/6168
Karar Tarihi: 24.03.2003


ÖZET: Davacılar tapu ile malik oldukları taşınmazın üzerine davalının kaçak bina yaptığından tecavüzün men'i ile binanın yıktırılmasına karar verilmesini istemiştir. Davalı ise cevabında dava konusu taşınmazı kendilerinin malik gibi kullanmakta olduklarını vergilerini ödediklerini belirtmiştir. Mahkeme davalının, davacıların payına yapmış oldukları tecavüzün önlenmesi ve taşınmazın üzerindeki yapının yıktırılmasına karar vermiştir. Bu karar niteliği itibariyle gayrimenkule müteallik ayni hakka dayandığından davacının mülkiyete dayanarak el atmanın önlenmesini istediğinden ortada mülkiyet ihtilafı bulunduğundan bu karar kesinleşmeden icra edilemez. Şikayetin kabulüne karar verilmesi gerekir.


(4721 S. K. m. 683) (1086 S. K. m. 443)


Dava: Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Borçlu tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:


Karar: Takip dayanağı ilamda davacılar tapu ile malik oldukları taşınmazın üzerine davalının kaçak bina yaptığından tecavüzün men'i ile binanın yıktırılmasına karar verilmesini istemiştir. Davalı ise cevabında dava konusu taşınmazı kendilerinin malik gibi kullanmakta olduklarını vergilerini ödediklerini belirtmiştir. Mahkeme davalının, davacıların payına yapmış oldukları tecavüzün önlenmesi ve taşınmazın üzerindeki yapının yıktırılmasına karar vermiştir. Bu karar niteliği itibariyle gayrimenkule müteallik ayni hakka dayandığından davacının mülkiyete dayanarak el atmanın önlenmesini istediğinden ortada mülkiyet ihtilafı bulunduğundan bu karar HUMK’nun 443. maddesi gereğince kesinleşmeden icra edilemez. Şikayetin kabulüne karar verilmesi gerekirken aksine gerekçe ile itirazın reddine karar verilmesi isabetsizdir.


Sonuç: Borçlunun temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK 366. ve HUMK 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 24.03.2003 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)


Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old 22-03-2009, 16:57   #4
Nuriye Değer

 
Varsayılan

Meni müdahale davasında verilen kararın tehiri icrası istenebilir. İcra müdürü konut ise kira bedeli tarla ise gelir metoduna göre bir bedel tayin edip tehiri icra verebilir. Hele li sizin davanızda hapis hakkı var ki tahliye mağduriyet verir.
kolay gelsin
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Meni Müdahale -Görevli Mahkeme gülten efe Meslektaşların Soruları 5 08-04-2012 10:01
meni müdahale ve kal talebi davası avukat_12 Meslektaşların Soruları 1 12-06-2008 16:32
husumet-meni müdahale-ecrimisil Av.Hero Meslektaşların Soruları 3 02-06-2008 16:01
meni müdahale bahadırkanmış Meslektaşların Soruları 1 25-02-2008 18:59
kesinleşen hatalı meni müdahale kararı yeni bir dava açılmasına engel teşkil eder mi Av.Fahri Sürücü Meslektaşların Soruları 0 11-09-2007 01:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09888101 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.